Po tragickém létu mají být změny. Budou chytré železniční přejezdy?

Srážka kamionu s vlakem. Foto: archiv Drážní inspekce
Srážka kamionu s vlakem. Foto: archiv Drážní inspekce

Severní Čechy - Po několika tragických nehodách na železničních přejezdech během léta 2015 připravil ministr dopravy Dan Ťok se svým týmem opatření, která by se měla postupně zavádět na železničních přejezdech.

Reklama

Ministr dopravy chce namontovat na přejezdy laserové snímače překážek, chce změnit pravidla pro sklápění závor a doporučit starostům měst a obcí, aby zakázali vjezd kamionů na rizikové přejezdy.

Na železničních přejezdech budou čidla na zjišťování překážek a také více kamer schopných rozpoznat registrační značku každého auta, které pojede na červenou.

"Automatizovaný záznam z momentu takového přestupku bude sloužit jako důkaz pro policii a umožní i správní řízení na základě objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla," řekl médiím Dan Ťok.

První detektory překážek, které budou umět včas odhalit například auto uvízlé mezi závorami, chce ministerstvo dopravy vyzkoušet ještě letos.

Podle ministra laserový skener pomůže buď na dálku úplně zastavit vlak, anebo ho alespoň výrazně zbrzdí a zmírní následky srážky. U rizikových přejezdů má být také více policistů.

Pokud se detektory osvědčí, počítá ministerstvo s instalací dalších detektorů během roku 2016.

Kromě detektorů odborníci navrhli ještě změnit pravidla algoritmu pro sklápění závor tak, aby nešly dolů najednou, ale postupně. Na silnici před přejezdy by se pak měly nastříkat takzvané stop čáry.

To jsou místa, kde bude muset každý řidič zastavit a rozhlédnout se. Zároveň se budou opět zvýrazňovat sloupky výstražníků na přejezdech bez závor červenobílým pruhem, jako se to dělalo v minulosti.

Starostům měst a obcí pak chce ministerstvo dopravy navrhnout, aby u rizikových přejezdů zvážili zákaz vjezdu nákladních aut a kde je to možné, našli pro ně objížďky.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře