Po tragickém létu mají být změny. Budou chytré železniční přejezdy?

Srážka kamionu s vlakem. Foto: archiv Drážní inspekceSrážka kamionu s vlakem. Foto: archiv Drážní inspekce

Severní Čechy - Po několika tragických nehodách na železničních přejezdech během léta 2015 připravil ministr dopravy Dan Ťok se svým týmem opatření, která by se měla postupně zavádět na železničních přejezdech.

Reklama

Ministr dopravy chce namontovat na přejezdy laserové snímače překážek, chce změnit pravidla pro sklápění závor a doporučit starostům měst a obcí, aby zakázali vjezd kamionů na rizikové přejezdy.

Na železničních přejezdech budou čidla na zjišťování překážek a také více kamer schopných rozpoznat registrační značku každého auta, které pojede na červenou.

"Automatizovaný záznam z momentu takového přestupku bude sloužit jako důkaz pro policii a umožní i správní řízení na základě objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla," řekl médiím Dan Ťok.

První detektory překážek, které budou umět včas odhalit například auto uvízlé mezi závorami, chce ministerstvo dopravy vyzkoušet ještě letos.

Podle ministra laserový skener pomůže buď na dálku úplně zastavit vlak, anebo ho alespoň výrazně zbrzdí a zmírní následky srážky. U rizikových přejezdů má být také více policistů.

Pokud se detektory osvědčí, počítá ministerstvo s instalací dalších detektorů během roku 2016.

Kromě detektorů odborníci navrhli ještě změnit pravidla algoritmu pro sklápění závor tak, aby nešly dolů najednou, ale postupně. Na silnici před přejezdy by se pak měly nastříkat takzvané stop čáry.

To jsou místa, kde bude muset každý řidič zastavit a rozhlédnout se. Zároveň se budou opět zvýrazňovat sloupky výstražníků na přejezdech bez závor červenobílým pruhem, jako se to dělalo v minulosti.

Starostům měst a obcí pak chce ministerstvo dopravy navrhnout, aby u rizikových přejezdů zvážili zákaz vjezdu nákladních aut a kde je to možné, našli pro ně objížďky.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře