Personální zemětřesení v roudnické nemocnici. Výpovědi dávají klíčoví lidé

Roudnická nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Roudnická nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Jestli někdo celé roky usiloval o destabilizaci Podřipské nemocnice, tak se mu to zřejmě povedlo. Politicko-byznysový boj o roudnickou nemocnici započatý v roce 2010 po devíti letech se dostává do nové fáze. Nepřímo připomíná situaci popsanou v právě skončeném seriálu Sever.

Reklama

To, co se v Roudnici nad Labem odehrává, má počátky kolem roku 2010.

Podobných případů z té doby lze nejen na severu Čech najít více. Jak to v té době zřejmě fungovalo, ukazovala šestidílná minisérie Sever režiséra Roberta Sedláčka na České televizi.

Zatímco v seriálu šlo o solární elektrárnu či stavební zakázky, ve městě pod Řípem se to týká zdravotnictví.

Vrchní soud v Praze na začátku září 2019 rozhodl, že Josef Krajník musí 50 % obchodního podílu ve společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou převést ústeckému podnikateli ve stavebnictví. Také musí zaplatit náhradu soudních výloh.

Jakub Zavoral se tak stane, až zaplatí Josefu Krajníkovi 27 milionů korun, jediným vlastníkem roudnické nemocnice.

Podle informací SeveročeskýDeník.cz by ale soudní tahanice neměly skončit, neboť Josef Krajník má ještě další možnosti, jak využít právní nástroje. Avšak ty nemají odkladný účinek.

Situace bude o to komplikovanější, že jak Jakub Zavoral mnohokrát veřejně deklaroval, stoprocentní podíl chce (údajně dle předchozích dohod musí) prodat investiční skupině Penta, konkrétně Penta Hospitals CZ.

Penta přitom potvrdila po zjištění slovenského časopisu Trend (který patří Pentě), že hledá strategického partnera pro slovenský, polský a český zdravotnický byznys u vytipovaných firem v Číně, USA či Itálii.

Nakonec tedy Podřipskou nemocnici mohou prostřednictvím Penty spoluvlastnit Číňané, Američané či Italové.

"Hledáme skutečně strategického, nikoli pouze finančního partnera. Kapitálově posílit chceme, protože je to finančně náročný byznys, ale také očekáváme že investor přinese do skupiny svoje know-how,“ řekl pro ČTK Václav Jirků, investiční ředitel pro zdravotnictví Penty Investments.

Avšak než Penta pravděpodobně získá Podřipskou nemocnici, trvat by to mělo zhruba pět měsíců. Obchod musí posoudit antimonopolní úřad.

Tím vzniká mezidobí, kdy jediným vlastníkem bude Jakub Zavoral. Bývalý politik ODS a TOP 09 z Ústí nad Labem, který spoluvlastní stavební firmu AZ Sanace, která se mimo jiné podílí na stavbě silnic.

Jakub Zavoral rovněž spoluvlastní nemocnici v Mariánských Lázních. Ta provozuje zejména ambulance.

Jakub Zavoral spolupracoval v soudním sporu s Josefem Krajníkem s bývalým místostarostou Roudnice nad Labem Lubošem Matkem. Ten v roce 2010 na roudnické radnici prosadil prodej Podřipské nemocnice z vlastnictví města na soukromníka.

Navíc s Lubošem Matkem jednala v kauze roudnické nemocnice i Penta, jak pro SeveročeskýDeník.cz v minulém roce potvrdil mluvčí skupiny Penta Investments Ivo Mravinac.

"Příběh je velmi jednoduchý. Pan Matek nás kontaktoval jako možného zájemce o podíl v Roudnické nemocnici, protože pan Zavoral se rozhodl svůj podíl prodat. Pana Matka jsme tehdy požádali, aby zprostředkoval setkání také s panem doktorem Krajníkem. Přibližně z té doby bude email. Spolupráce je příliš silné slovo, ale v počátcích negociací Penty  (vyjednávání - pozn. aut.) s panem Krajníkem měl pan Matek krátce velmi omezený mandát prostředníka. Toto pan doktor Krajník ví, protože email byl adresovaný jemu. Kromě této krátké epizody nemá Penta s panem Matkem nic společného," vysvětlil v roce 2018 Ivo Mravinac.

SOUVISEJÍCÍ: Penta, Jakub Zavoral a Luboš Matek: Jakou roli hráli v roce 2016 v Podřipské nemocnici?

Jakmile prodej nemocnice z města na soukromníka v roce 2010 byl uskutečněn, poloviční vlastník Josef Kohout (bývalý ekonom z roudnického Agrozetu) svůj podíl o pár měsíců později prodal právě ústeckému podnikateli.

Jakub Zavoral chtěl získat podíl i od Josefa Krajníka, který však podle svých slov nikdy poloviční podíl nemocnice prodávat nechtěl.

Tehdejší Litoměřický deník (dnes ho vlastní Penta) zmapoval dění okolo roudnické nemocnice v letech 2010 až 2012 - a pro dnešní dobu nabízí ucelený obraz tehdejších událostí.

Pomyslná skládačka i s tím, co o tehdejší době víme dnes, se pomalu ale jistě skládá dohromady.

SOUVISEJÍCÍ: Penta, Bradáčová, Chlupáč... Šéf ČSSD Miroslav Andrt se zřejmě zapletl do velké hry o nemocnice

Kvůli nejisté budoucnosti Podřipské nemocnice z vlastní iniciativy odchází klíčové vedení nemocnice, které ji po roce 2013 postavilo na nohy.

"Z podinvestované a ztrátové nemocnice, kdy v roce 2013 činila ztráta 13 milionů korun, jsem vytvořil kumulovaný zisk 56 milionů korun a nechal opravit nemocnici. Odměnou za to čelím tlaku pana Zavorala - a hlavně se neztotožňuji s koncepcí avizovaného nového majitele, který pravděpodobně část svojí společnosti Penta Hospitals International hodlá prodat zahraničnímu investorovi. Pro mojí budoucí práci nutně potřebuji motivaci a jasnou vizi, proč se věci provádějí. A tu v současné době nevidím. Proto k 31. říjnu 2019 odcházím," oznámil Tomáš Krajník.

Ke konci října 2019 odchází z postu primáře chirurgie i nemocnice Ondřej Krajník.

Výpovědi podávají i další klíčoví lidé z vedení nemocnice a z dalších vedoucích postů.

"Současně dostávám výpovědi od řady dalších zaměstnanců a nejsem schopen těmto čelit, protože mají podobné důvody k odchodu jako já," dodal Tomáš Krajník.

Reklama

Hodnocení

3.05 hvězdiček / Hodnoceno: 56x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře