Penta na nákupech. Získá jako první v kraji nemocnici v Litoměřicích?

Nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ÚSTECKÝ KRAJ - Spekuluje se o tom skoro rok. Litoměřická nemocnice je nyní nejblíže ke změně majitele, resp. provozovatele. A jak je to jinde?

Reklama

V Ústeckém kraji dojde v nejbližších měsících k vlastnickým změnám některých nemocnic.

Krajská zdravotní, která je akciovou společností ve vlastnictví Ústeckého kraje, chystá převzetí Lužické nemocnice a polikliniky. Tu vlastní Město Rumburk.

Radnice města ve Šluknovském výběžku dlouhodobě hledá strategického partnera pro zdravotnické zařízení ve svízelné ekonomické i personální situaci.

Majitel nemocnice se rozhodl další osud spojit s Krajskou zdravotní. Ta provozuje pět velkých nemocnic v kraji - v Chomutově, Mostě, Teplicích, Ústí nad Labem a Děčíně.

"Míč je teď na straně Ústeckého kraje. My jsme pro prodej nemocnice udělali vše, co jsme mohli,“ řekl v půli srpna 2017 starosta Rumburku Jaroslav Sykáček (ČSSD) s tím, že není zatím jasné, za jakou cenu by Ústecký kraj od města nemocnici odkoupil. To bude teprve předmětem jednání.

Starosta ale věří, že jednání dopadnou uspokojivě a kraj dodrží to, co slíbil při podpisu memoranda ústy hejtmana Oldřicha Bubeníčka, tedy že péče v Lužické nemocnici zůstane zachována na čtyřech klíčových pracovištích: na Interně, chirurgii, gynekologicko – porodnickém a dětském oddělení.

V Kadani se rozhodli, že tamní nemocnici bude i nadále finančně podporovat město, které je rovněž vlastníkem.

Na podzim 2016, když zastupitelstvo města řešilo budoucnost špitálu, padlo rozhodnutí: žádný prodej ani pronájem.

Radnice před rokem s vedením nemocnice diskutovala především o dlouhodobém pronájmu zařízení silnějšímu partnerovi. "Výhodou partnerství je zastoupení lékařů z jiných nemocnic, výhodnější nákupy vybavení,“ vyjmenoval pro iDNES.cz starosta města Jiří Kulhánek (ODS).

Podle pravicového politika má vstup soukromníka do zdravotnického zařízení i svá rizika.

Ekonomicky slabší nemocnici by mohl nájemce po čase opustit a přetáhnout lékaře do svých dalších zařízení. "Obavy z tohoto scénáře předčily výhody,“ vysvětlil Kulhánek, proč chce Kadaň nemocnici udržet ve svém vlastnictví.

Jiná situace je v Litoměřicích. Tamní nemocnici rovněž vlastní město. Avšak vedení radnice v čele s ODS a ČSSD se rozhodlo příspěvkovou organizaci transformovat na akciovou společnost. Dalším krokem má být vstup strategického partnera.

Mluvčí města Eva Břeňová v listopadu 2016 zrekapitulovala, jak je na tom litoměřická nemocnice špatně: Rozpočet litoměřické nemocnice převyšuje rozpočet města Litoměřice. Litoměřická nemocnice se potýká s personální krizí - má nedostatek lékařů i zdravotních sester. Litoměřické nemocnici v následujících letech hrozí mínusové hospodaření, tedy ztráta.

Zatímco v Kadani zůstane nemocnice v majteku města, v Rumburku má nemocnici vlastnit Ústecký kraj, v Litoměřicích zvolí metodu nájemní smlouvy, resp. pachtu či koncesní smlouvy.

Na tom se shoduje koalice i opozice reprezentovaná ANO.

Ze soukromých společností má o provozování nemocnic a zdravotnických zařízení zájem především trojice Agel, Hartenberg Holding a Penta.

Zatímco Agel ovládá mliardář Tomáš Chrenek, který provozuje své zdravotnické impérium především v Moravskoslezském kraji a vlastní i nemocnici v Lounech, Hartenberg Holding je spjat s miliardářem a politikem Andrejem Babišem, šéfem hnutí ANO.

To Penta reprezentovaná miliardářem Markem Dospivou přes společnost Penta Hospitals CZ vlastní Nemocnici Vrchlabí nebo firmu Nemos, která je provozovatelem nemocnice v Sokolově.

A právě Penta se netají razantnějším vstupem do českého zdravotnictví. V dubnu 2017 pro Hospodářské noviny jednatel Penta Hospitals CZ Václav Jirků potvrdil zájem o nemocnice.

Tehdy se rozpovídal o Roudnici nad Labem. "Snažili jsme se koupit nemocnici v Roudnici, která je pro nás strategicky velmi zajímavá, protože je blízko Prahy. Je snadno dostupná pro pacienty, není úplně malá − má obrat okolo 280 milionů korun − a je celkem dobře řízená. Jenomže se tam vyhrotil spor dvou akcionářů a náš ideální cíl koupit 100% podíl se zkomplikoval. Skončilo to soudem, do kterého nevstupujeme, jen jim opakovaně vzkazujeme: zkuste se nějak dohodnout, my jsme připraveni zaplatit dobrou cenu."

Penta aktuálně veřejně potvrdila zájem o vstup do akciovky Nemocnice Litoměřice. "Pokud bude město hledat partnera pro pronájem či přímo koupi, máme zájem,“ uvedl minulý týden na dotaz webu HlídacíPes.org mluvčí Penty Ivo Mravinac.

A stejnou informaci potvrdila Penta i pro svoje noviny. Penta prostřednictvím Vltava Labe Media vydává regionální Deník.

Mluvčí města Eva Břeňová pro Litoměřický deník reagovala, že město Litoměřice nedostalo žádnou písemnou nabídku. Opoziční ANO ústy zastupitele Tomáše Sarnovského uvedlo, že "čím bude více zájemců, tím lépe".

Penta kromě nemocnic či poliklinik je ve zdravotnickém byznysu aktivní i v oblasti maloobchodního prodeje, vlastní síť lékáren Dr. Max.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře