Penta, Jakub Zavoral a Luboš Matek: Jakou roli hráli v roce 2016 v Podřipské nemocnici?

Jakub Zavoral. Foto: archiv TOP 09
Jakub Zavoral. Foto: archiv TOP 09

ROUDNICE NAD LABEM - Bývalý místostarosta Roudnice nad Labem, bývalý starosta Hrobců a muž, který je obžalován za údajné zmanipulování veřejné zakázky skoro za 20 milionů korun v roce 2011 Luboš Matek spolupracoval se spolumajitelem roudnické nemocnice Jakubem Zavoralem a investiční skupinou Penta Investments.

Reklama

Jak zjistilo MojePodřipsko.cz, spekulace, které se objevily na sociální síti i v Litoměřickém deníku, mají reálný základ.

Redakce SeveročeskýDeník.cz požádala aktéry této spekulace, kterou jako první do veřejného prostoru umístili správci facebookové skupiny Boj za záchranu roudnické nemocnice podruhé, o vysvětlení. A v souvislosti s tím sestavilo příběh, jak se vše mohlo odehrát.

"Žalobce Goliáš (Ing. Zavoral, který přenechal své právní postavení v nemocnici finanční skupině Penta, Ing. Matek - zástupce finanční skupiny Penta pro roudnickou nemocnici). Proti stojí jako David - MUDr. J. Krajník a 98 % zaměstnanců roudnické nemocnice. Zaměstnanci odmítají obvinění ředitele nemocnice Mgr. Tomáše Krajníka, že od roku 2015 tuneloval nemocnici a “ dal si malou domů 73 mil. Kč”. Na těchto lžích stojí předběžná opatření Mgr. Fellnera, která od roku 2016 nedošla před řádný soud a trvají prozatímně dosud. Proto prosíme o dohled nad naším případem paní Nejvyšší státní zástupkyni JUDr. Lenku Bradáčovou. Prosíme o definitivní rozsudek, který má po předběžném opatření co nejrychleji následovat a tímto rozsudkem potvrzení nebo odvolání nucené správy. Ne její prozatímní rozmístění v naší fungující nemocnici. Roudnická nemocnice volá a prosí o pomoc!" napsal správce 1.8.2018 na facebookový profil.

Následně se jméno Luboše Matka dostalo do "řečí" při soudním stání z 8.8.2018 mezi Jakubem Zavoralem a Tomášem Krajníkem. Poloviční spolumajitel Podřipské nemocnice s poliklinikou zažaloval výkonného ředitele a prokuristu roudnické nemocnice Tomáše Krajníka, který je synem Josefa Krajníka, druhého společníka Podřipské nemocnice.

SOUVISEJÍCÍ: Předběžná opatření pro roudnickou nemocnici nadále platí. Soud stále nerozhodl

S Josefem Krajníkem se Jakub Zavoral, ústecký podnikatel ve stavebnictví (AZ Sanace) soudí o získání druhého podílu. Soudní spory vypukly v roce 2016.

Rok 2016 je důležitý k pochopení dalších událostí

Únor 2016: Jeden ze spolumajitelů Podřipské nemocnice oznámil odchod

Jakub Zavoral vydal veřejné prohlášení, ve kterém oznámil, že chce prodat obchodní podíly Podřipské nemocnice investiční skupině Penta Investments.

Přes Litoměřický deník (vydavatelem je Vltava Labe Media, jehož koncovým majitelem je investiční skupina PENTA) vzkázal, že své angažmá jako spolumajitele Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem chce ukončit a "přenechat své právní postavení společnosti PENTA."

V roce 2016 tato česko-slovenská investiční skupina provozuje nemocnice na Slovensku a Polsku a dlouhodobě usiluje o vstup i na český trh. Mimo jiné je i vlastníkem lékárenské sítě Dr. Max. Od té doby získala nemocnice ve Vrchlabí, dále nemocnice a polikliniky sdružené v Nemos Group (Ostrov, Sokolov, Sušice) a je i účastníkem koncesního řízení Nemocnice Litoměřice, které ale nejnověji antimonopolním úřadem bylo zastaveno.

SOUVISEJÍCÍ: ÚOHS zastavil koncesní řízení na pacht nemocnice v Litoměřicích

Co dále bylo napsáno (MojePodřipsko.cz 22.2.2016):

"Druhý důvod (proč jsme koupili Vltava-Labe-Press - pozn red.) je přirozeně obchodní. Máme silné portfolio firem zaměřených na konečného spotřebitele – Fortunu, Dr. Maxe, banku, čím dál víc budeme aktivní ve zdravotnických službách. Nepochybně tak vznikne celá řada zajímavých projektů pro oboustranně výhodnou obchodní spolupráci," řekl v rozhovoru pro vlastní list Deník 7.11.2015 Marek Dospiva, jeden ze spolumajitelů Penty.

Jakub Zavoral svůj záměr prodat svůj podíl Pentě oznámil v dopise adresovaném vybraným zaměstnancům (redakce MojePodřipsko.cz jej má k dispozici).

Avšak podle mluvčí nemocnice Markéty Smutné není možné převod obchodního podílu provést bez souhlasu valné hromady. Tu tvoří dva spolumajitelé Josef Krajník a Jakub Zavoral, kteří drží po 50%. Jinými slovy bez souhlasu Josefa Krajníka (dle ustanovení zakladatelské smlouvy společnosti) není možné převod uskutečnit.

"Vyjádření pana Zavorala pro Litoměřický deník považujeme za destabilizující informaci. Touto cestou se pouze snaží vytvořit tlak z důvodu jeho snahy odejít ze společnosti a prodat svůj podíl. Je zarážející, že k tomu použil deník vlastněný Pentou, o které tvrdí, že jí přenechá své právní postavení," dodala Markéta Smutná. "Výroky Ing. Zavorala poškozují Podřipskou nemocnici s poliklinikou, která hospodaří velmi úspěšně, což je snadno doložitelné na zveřejněných výsledcích hospodaření."

Luboš Matek a jeho role s Podřipskou nemocnicí

Luboš Matek je známou osobou v regionu Litoměřicko a Roudnicka. Je bývalým místostarostou Roudnice nad Labem a starostou obce Hrobce.

Místostarostou Roudnice nad Labem byl Luboš Matek v době, kdy společnost Podřipská nemocnice s poliklinikou (PNsP) koupila nemocnici do vlastnictví. Do té doby ji jako nájemce jen provozovala.

Stalo se tak v únoru 2010. Společnost PNsP ji koupila za 46 milionů korun. Tehdy o tom psal Litoměřický deník.

Prodej podpořil i tehdejší starosta Roudnice nad Labem Josef Bakeš.

"Nemocnice není za 46 milionů podhodnocená, protože tam je podmínka investovat dalších 145 milionů korun. Pro nás je důležité, aby se nemocnice zachovala. Cena areálu je ovlivněna také tím, že s ním nelze naložit jinak než stanovuje smlouva, tzn. pokračovat v provozu nemocnice se zachováním všech primariátů,“ uvedl tehdy starosta Roudnice Josef Bakeš.

Prodej Podřipské nemocnice z majetku města soukromníkovi podpořil i tehdejší roudnický místostarosta Luboš Matek.

"Ubrat finance z jiných projektů vždy jde, ale proč je investovat zrovna do majetku, o který se hlásí zkušený a ověřený provozovatel,“ vysvětlil tehdy místostarosta města Luboš Matek, proč nemocnici prodat Josefu Kohoutovi a Josefu Krajníkovi.

Když od města Roudnice nad Labem v roce 2010 kupovali nemocnici Josef Krajník a Josef Kohout, vlastnictví společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou bylo rozděleno v poměru 50:50 procent.

V roce 2011 svůj podíl se souhlasem Josefa Krajníka prodal Josef Kohout novému majiteli. Tím se stal Jakub Zavoral, v té době ústecký politik za TOP 09 a předtím i za ODS a také manažer ve stavebnictví (AZ Sanace).

Tehdy prodej nemocnice cíleně PNsP podpořil i Stanislav Rybák, člen zastupitelstva Ústeckého kraje a města Louny. Od roku 2012 je krajským náměstkem pro zdravotnictví.


Zdroj: https://litomericky.denik.cz/zpravy_region/20100213roudnice_nemocnice.html


Zdroj: https://litomericky.denik.cz/zpravy_region/20100213roudnice_nemocnice.html


Zdroj: https://litomericky.denik.cz/zpravy_region/20100213roudnice_nemocnice.html

O nemocnici podle Litoměřického deníku z února 2010 měla usilovat i PPF miliardáře Petra Kellnera. "Upozorňoval (Rybák), že základní podmínkou rozvoje nemocnice je, aby měl provozovatel vztah k městu. Jeho apel zřejmě vycházel ze skutečnosti, že se o koupi nemocnice dříve hlásila také společnost PPF Healthcare," uvedl tehdy regionální tisk.

"Jestliže nemocnici zastupitelstvo prodalo nám, musíme očekávat, že v budoucnu i PPF někde v blízkosti bude, a bude vážnou konkurencí, jakou jsou již dnes například Litoměřice. Víme, že se budeme muset moc snažit, abychom na trhu zdravotnictví uspěli,“ řekl podle Litoměřického deníku Josef Kohout.

V té době prodej PNsP komentoval i tehdy náměstek ředitele Josef Krajník. "Nejdůležitější je nyní najít vhodného investičního partnera a začít nemocnici revitalizovat, aby udržela krok s okolím."

Jakub Zavoral jako strategický partner?

Strategickým partnerem se měl stát Jakub Zavoral. Tomu Josef Kohout prodal 50% podíl. S tím souhlasil Josef Krajník, což bylo podmínkou společenské smlouvy.

V současnosti Josef Krajník lituje toho, že souhlasil, aby Josef Kohout podíl prodal právě Jakubovi Zavoralovi.

Podle svých slov je to důvod, proč se brání tomu, aby dal souhlas k převodu obchodního podílu Jakuba Zavorala na Penta Hospitals CZ ze skupiny PENTA.

Zde na scénu přichází údajná smlouva, kterou měl prý Josef Krajník v roce 2011 podepsat J. Zavoralovi a jako svědek ve prospěch Zavorala měl vystupovat u soudu i Josef Kohout.

Tato smlouva údajně za předem definovaných podmínek měla zaručit, že oba obchodní partneři mají vykoupit podíl toho druhého do čtyř let, pokud o to požádají.

Tato fáze není dosud hodnověrně zdokumentována a odzdrojována, proto autor textu upozorňuje, že se jedná o spekulace. O smlouvě a podmínkách, za jakých okolností byla údajně podepsána, jedná soud a dosud nebyl stanoven pravomocný rozsudek.

Role Luboše Matka v roce 2016

Zpět do roku 2016. Na scénu nastupuje Luboš Matek.

Ten od podzimních voleb 2010 se stal starostou Hrobců, přestože stále byl místostarostou Roudnice nad Labem. Kuriózní souběh funkcí se stal tak, že se Luboš Matek přestěhoval z Roudnice nad Labem do sousedních Hrobců, pro které je obec s rozšířenou působností právě Roudnice nad Labem. A v Roudnici se nepodařilo sestavit koalici a zvolit nového starostu či místostarostu. Tehdy to popsal IDNES.cz.

Luboš Matek skončil v čele obecního úřadu v Hrobcích po komunálních volbách v roce 2014, tehdejší situaci popsalo MojePodřipsko.cz.

Zde je zajímavé udělat odbočku. Nový starosta Hrobců Pavel Kříž otevřel kauzu z roku 2011, kdy podle obžaloby Luboš Matek měl údajně zmanipulovat veřejnou zakázku obce. Během roku 2018 probíhá hlavní líčení u Okresního soudu v Litoměřicích. Luboš Matek dle Litoměřického deníku, který případ popsal, vinu popírá.

Luboš Matek je od roku 2014 řadovým zastupitelem obce Hrobce a v roce 2016 se vrací zpět do Roudnice nad Labem.

Najednou začíná chodit na vedení Podřipské nemocnice. Z vyprávění spolumajitele nemocnice Josefa Krajníka vyplynulo, že se Luboš Matek dožadoval přístupu k ekonomickým údajům a interním dokumentům.

Luboš Matek vystupoval jako zmocněnec Jakuba Zavorala, který měl přestat chodit do nemocnice a také jako zástupce investiční skupiny PENTA.

I díky tomu měl vzniknout impuls, že Jakub Zavoral bude valnou hromadou odvolán z pozice jednatele, neboť plnou moc k zastupování měl prý získat právě Luboš Matek. Po údajné trase Matek - Zavoral - Penta se měly dostávat interní ekonomické informace z PNsP směrem k "nepovolaným osobám".

V té době vzniká email, který byl zveřejněn (kvůli ochraně osobních údajů bez identifikačních údajů) na Facebooku, ve skupině Boj za roudnickou nemocnici podruhé.

Printscreen emailu z 10.6.2016 má být jako důkaz, že Luboš Matek vystupoval v době - kdy PENTA veřejně nepotvrzovala, že má zájem o roudnickou nemocnici a že se v soudní při mezi Jakubem Zavoralem a Josefem Krajníkem neangažuje - i za Pentu.

To totiž odmítla mluvčí Penta Hospitals CZ Lenka Holá pro Litoměřický deník z 9.8.2018: „S tímto pánem jsme nikdy nespolupracovali,“ uvedla.

Toto vyjádření "naštvalo" podle svých slov zaměstnance Podřipské nemocnice.

"Pokud by dnes tisková mluvčí Penty nevydala své nepravdivé stanovisko pro Deník Litoměřicko, tak bychom tento pro nás zaměstnance nepodstatný problém neřešili. Takto žádáme paní Holou, aby své dnešní prohlášení konzultovala se svými nadřízenými a dementovala ho. Zaměstnanci mají důkazy, že Ing. Matek jednal ve věcech roudnické nemocnice jménem firmy Penta. Na našem profilu Boj za záchranu roudnické nemocnice podruhé nikdy nelžeme, nikdy!!!"

A následovalo: "Penta zapírá své spolupracovníky. Proč? Kdo jednou lhal, tomu už nemůžeme důvěřovat. Z nemocnice Roudnice nad Labem opravdu nebyla jejím ředitelem ukradena ani 1 Kč, údaj o ukradených 73 mil. Kč ve zdůvodnění uvalení nucené správy na nemocnici je další lež. Pravda se určitě ukáže, lháři budou potrestáni a my se na to jako zaměstnanci nemocnice velmi těšíme."

Jakub Zavoral pro Litoměřický deník potvrdil, že s Lubošem Matkem dříve spolupracoval jako poradce v ekonomických záležitostech týkajících se roudnické nemocnice. "Spolupráci s ním jsem ale ukončil před více než rokem."

Redakce SeveročeskýDeník.cz požádala Jakuba Zavorala, zda by potvrdil a eventelně více rozepsal, co Luboš Matek pro něj v roce 2016 v souvislosti s roudnickou nemocnicí dělal.

Redakce písemně oslovila i samotného Luboše Matka, avšak oba na výzvu nereagovali.

Naopak na dotaz redakce odpověděl Ivo Mravinac, mluvčí Penta Investments.

Ivo Mravinac potvrdil autenticitu emailu zveřejněném na Faceboku, který měl Josefu Krajníkovi odeslat investiční ředitel Penty Václav Jirků.

"V roce 2016 se věnoval  v české Pentě tématu nemocnic  pouze on, e-mail nemohl být nikoho jiného. Také mi to potvrdil," uvedl pro SeveročeskýDeník.cz mluvčí Penty.

"Příběh je velmi jednoduchý. Pan Matek nás kontaktoval jako možného zájemce o podíl v Roudnické nemocnici, protože pan Zavoral se rozhodl svůj podíl prodat. Pana Matka jsme tehdy požádali, aby zprostředkoval setkání také s panem doktorem Krajníkem. Přibližně z té doby bude email. Spolupráce je příliš silné slovo, ale v počátcích negociací Penty  (vyjednávání - pozn. aut.) s panem Krajníkem měl pan Matek krátce velmi omezený mandát prostředníka. Toto pan doktor Krajník ví, protože email byl adresovaný jemu. Kromě této krátké epizody nemá Penta s panem Matkem nic společného. Za dobu jejího (Lenka Holá) působení v Pentě Hospitals CZ nemohla na pana Matka narazit," vysvětlil Ivo Mravinac.

Reklama

Hodnocení

3.09 hvězdiček / Hodnoceno: 22x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře