Penta, Bradáčová, Chlupáč... Šéf ČSSD Miroslav Andrt se zřejmě zapletl do velké hry o nemocnice

Miroslav Andrt (vpravo). Foto: archiv Krajský úřad Ústeckého kraje
Miroslav Andrt (vpravo). Foto: archiv Krajský úřad Ústeckého kraje

LITOMĚŘICKO, PODŘIPSKO /ANALÝZA, O čem se jinde nepíše/ - Až z toho mrazí. Boj o nemocnice na Litoměřicku a Podřipsku vrcholí a do pohybu se daly všechny zainteresované strany. Kdo ale skutečně tahá za nitky?

Reklama

SeveročeskýDeník.cz zmapoval dění od dubna do října 2018. Na základě jednotlivých střípků sestavil v rámci několikaměsíčního investigativního pátrání hlavní a vedlejší okamžiky, které znejistěly aktéry velké byznysové hry o nemocnice v Litoměřicích a Roudnici nad Labem.

Rozbuškou událostí po dubnu 2018 přitom byla jedna jediná věta. Smysl této věty byl pochopen až dva dny před druhým kolem senátních voleb v senátním obvodě 29 - Litoměřicko a Slánsko.

Pokud se tedy aktéři boje o nemocnici po celou dobu snažili zjistit, kdo události v předešlých měsících spustil, odpověď je poměrně překvapivá.

Je to zřejmě Miroslav Andrt, místostarosta Štětí a krajský předseda ČSSD.

Politik, představitel města a přední krajský funkcionář veřejně nařkl autora těchto řádků z toho, že vede proti němu mediální kampaň. A že de facto píše na objednávku. Upřesnil, že tím myslí na objednávku roudnické nemocnice.

Stalo se tak poté, co na veřejné facebookové diskusi Město Štětí jeden z diskutujících připojil odkaz k článku "Šéf ústecké ČSSD Miroslav Andrt zpochybnil existenci roudnické nemocnice?"

Miroslav Andrt na opětovné odkazování článku z dubna 2018 první zářijový týden reagoval podrážděně.

Článek totiž upozornil na rozpor - sociální demokrat a představitel města slovně "útočí" na soukromou nemocnici v nedaleké Roudnici nad Labem.

Ale popořádku.

24. dubna 2018 Litoměřický deník (koncovým vlastníkem je Penta) zveřejňuje článek Kraj podporu nedal, dětskou pohotovost roudnický špitál neobnoví.

V něm se objeví klíčová věta: "Podle Andrta je jedna věc dostupnost péče, druhá její kvalita. „Pokud mám jet s dítětem do nemocnice v Litoměřicích o deset minut déle, není už to pro mě tak zásadní jako kvalita ošetření,“ podotkl."

Slova pronesl Miroslav Andrt na krajském zastupitelstvu, redaktor Litoměřického deníku si jich všiml a vložil je do článku.

V té době nebylo zřejmé, proč Miroslav Andrt takto hovořil. V rámci monitoringu tisku si článku všiml autor tohoto textu. A v sms zprávě se Andrta zeptal, zda svá slova může potvrdit, zda autor původního textu jeho slova neinterpretoval jinak, než zamýšlel.

Odpověď byla překvapivá.

Ve stejný den Miroslav Andrt v sms píše: "Vážený pane šéfredaktore, pokud mě chcete citovat, tak prosím v tom kontextu a v těch souvislostech, jak byly uvedeny v Deníku - jen takto je to autentické."

Pro jistotu jsou zasílány upřesňující dotazy emailem, Miroslav Andrt na ně odpověděl. A navíc se ještě více rozepsal. Začal "útočit" na roudnickou nemocnici.

30. dubna 2018 SeveročeskýDeník.cz publikuje článek Šéf ústecké ČSSD Miroslav Andrt zpochybnil existenci roudnické nemocnice?

"Z několika na sobě nezávislých zdrojů mám potvrzeno, že při zajišťování dětské pohotovosti v roudnické nemocnici chyběli často dětští lékaři. Proto jsem hovořil o tom, že budu raději, když na litoměřickém okrese bude jedna dětská pohotovost, ale s garantovanou kvalitou."

"Nejsem expert přes zdravotnictví a jeho financování - přesto jestliže se Ústecký kraj systémově rozhodl finančně podporovat zajištění dětské pohotovosti pouze v jednom zdravotnickém zařízení v každém okrese, pak to nezbývá než respektovat. Jinak s podobnými nároky přijdou i další zdravotnická zařízení a celkově těch peněz bude nedostatek. Že byla upřednostněna litoměřická nemocnice mi přijde logické - i z hlediska geografického umístění v okrese a poměrně dobré dopravní dostupnosti, tak i vzhledem k tomu, že se jedná o větší nemocnici, která garantuje lepší služby. Zkrátka doporučení z Rady Ústeckého kraje bylo nerozšiřovat finanční podporu na další zdravotnická zařízení, což jsem při hlasování respektoval."

"Jsem bytostně přesvědčen, že zdravotnická zařízení mají fungovat jako veřejná služba ve veřejném zájmu a v principu by měla být nezisková. Zdraví by zkrátka nemělo být předmětem byznysu, podobně třeba jako hospodaření s vodou co by základní podmínka našeho života. Krajská zdravotní a.s. není soukromý subjekt - je to sice právní formou akciová společnost, ale 100% akcií vlastní Ústecký kraj, tedy krajská samospráva, podobně litoměřickou nemocnici vlastní ze 100 % Město Litoměřice, tedy obecní samospráva. To, že Město Roudnice nad Labem v minulosti rozhodlo o privatizaci své městské nemocnice, je příčinou dnešních i budoucích problémů, které jsou s její existencí spojeny."

"Pozice ČSSD v Ústeckém kraji je jednoznačná - rozhodně nejsme pro privatizaci zdravotnických zařízení a naopak chceme i do budoucna garantovat kvalitní a dostupnou síť veřejných zdravotnických zařízení. Pokud je mi známo, pak jedním z vážných uchazečů o litoměřickou nemocnici je právě společnost Krajská zdravotní a.s. - i představitelé litoměřické ČSSD si rozhodně přejí, aby tato transformace dopadla ve prospěch Krajské zdravotní a.s., protože to stabilizuje právě tu krajem garantovanou síť nemocnic v každém okrese."

K výrokům Miroslava Andrta se vyjádřil i ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník v článku Dětská pohotovost v Roudnici nebude. Nepodpořil ji ani místostarosta Štětí Miroslav Andrt (ČSSD).

2. května 2018 vychází článek Jak krajský šéf Andrt táhne ČSSD ke dnu a ODS s ANO se smějí. V něm autor tohoto textu píše: "Krajský předseda Miroslav Andrt se zřejmě zapletl do velké hry. Otázka je, zda vědomě či nevědomě."

Miroslav Andrt totiž v emailu napsal: "Mrzí mě, že jako rádoby investigativní novinář nejdete "po stopě" toho, jak jsou nastaveny úhrady od pojišťoven - proč se třeba za stejné zdravotní úkony platí v Praze víc než dvakrát tolik než těmto nemocnicím v regionech? To je pro mě skutečné téma!"

Na základě těchto vět z 2.5.2018 se redakce SeveročeskýDeník.cz rozhodla uskutečnit debatu na téma zdravotnictví. Jedním z hostů měl být Miroslav Andrt. Dále byl pozván ředitel soukromé nemocnice v Roudnici nad Labem Tomáš Krajník.

Debata vzhledem k organizačním záležitostem byla naplánována na 22. května 2018 v Litoměřicích.

"Děkuji za pozvání na debatu - jsem dnes služebně v Praze a nestíhám se bohužel vrátit na 17. hodinu do Litoměřic. Vzhledem k tomu, že se besedy bude účastnit náš senátor Hassan Mezian, nemohli jste zajistit pro toto téma za nás fundovanější osobu," napsal v emailu Miroslav Andrt.

Události se v mezidobí do konání debaty daly do pohybu.

Jak 19.6.2018 emailem autora tohoto textu informoval Jakub Zavoral, poloviční společník Podřipské nemocnice, 17. května 2018 se údajně dopisem dozvídá "závažné sdělení". O něm emailem informuje zaměstnance nemocnice a některé politiky. Rovněž, jak se později ukázalo, i některá média - Litoměřický deník a Lidové noviny.

Debata se uskutečnila 22. května 2018, ještě předtím 7. května 2018 ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník dostává dopis od advokátní kanceláře Evan. Ta na stránkách píše: "Řadu let je AK Evan hlavním právním poradcem investiční skupiny Penta Investments."

Advokátní kancelář vyzvala Tomáše Krajníka, aby se v médiích de facto přestal vyjadřovat k Pentě a k událostem týkající se snahy získat roudnickou nemocnici. Apel zněl, aby se Krajníkova vyjádření neobjevovala na webu nemocnice a v médiích, například na SeveročeskýDeník.cz. Požadavkem mimo jiné bylo, aby Krajník zajistil, že z webu bude stažen jeden konkrétní článek, konkrétně tisková zpráva. Redakce mu vyhověla, neboť se jednalo o komerční sdělení zadavatele.

4. června 2018 soudce ústeckého krajského soudu Jiří Fellner vydal usnesení na ustanovení hmotněprávního opatrovníka. Tím se stává Administrace insolvencí City Tower.

Jakub Zavoral mimo jiné argumentoval, že Tomáš Krajník měl údajně "vyvádět" až 72 milionů korun z konta nemocnice.

V tomto duchu vychází 5. června 2018 článek v Litoměřickém deníku pod titulkem Nemocnici v Roudnici hrozí nedostatek peněz. VZP zvažuje zablokování plateb.

O týden později i v Lidových novinách, avšak v době, kdy bylo již zřejmé, že VZP platby nezablokuje.

Poté vzniká stávkový výbor v roudnické nemocnici a 21. června 2018 se koná demonstrace před roudnickou radnicí.

To otřásá mediálním obrazem Penty. Stovky lidí, politici, média.

Po této demonstraci znejistěli manažeři Penty zodpovědní za zdravotnictví, navíc protest se přesunul do západočeské Sušice, ve které Penta provozuje nemocnici. Na náměstí se v půli července 2018 sešly stovky lidí.

Advokát Tomáše Krajníka posílá výzvy do vydavatelství Vltava Labe Media (Litoměřický deník) a MAFRA (Lidové noviny). Ředitel redakcí Roman Gallo z vydavatelství patřící Pentě sice obhajuje práci novinářů, avšak původní informace koriguje dalšími články.

Zároveň bylo podáno trestní oznámení na Jakuba Zavorala.

Na konci července 2018 David Rath oznamuje, že bude na Litoměřicku kandidovat na senátora. Jako důvod uvádí snahu Penty získat nemocnice v Litoměřicích a Roudnici nad Labem.

Hned 1. srpna 2018 stávkový výbor píše dopis pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Stěžuje si na soudce ústeckého krajského soudu.

V té době zástupce opatrovníka nemocnice Jan Mašek prohlásí: "Můžeme říct, že ekonomika nemocnice je zcela stabilní. Nedá se říct, že by byla jakýmkoli způsobem do budoucna ohrožena – proti jiným zdravotnickým zařízením je hospodaření nemocnice vlastně ve výborných číslech, takže pacienti ani zaměstnanci nemusí mít vůbec žádné obavy," uvedl podle Českého rozhlasu Sever.

Lenka Bradáčová dopis kvůli údajné podjatosti přeposlala na Nejvyšší státní zastupitelství do Brna a to na Okresní státní zastupitelství do Ústí nad Labem.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil koncesní řízení na pacht nemocnice v Litoměřicích.

V rámci politických kampaní se stává jedním z témat situace v litoměřické a roudnické nemocnici. O obě nemocnice má zájem Penta.

25. srpna 2018 vychází první ze série článků z květnové debaty o zdravotnictví na SeveročeskýDeník.cz.

Články kvůli prázdninám byly publikovány s dvouměsíčním zpožděním.

V té době znejistěli zejména politici ODS z Litoměřic, a to Radek Lončák, Karel Krejza a Ladislav Chlupáč. Publikace se neměla líbit ani Vladimírovi Kestřánkovi z ČSSD.

V půli září 2018 autor tohoto textu dostává první varovný signál z prostředí litoměřické politiky. Zřejmě souvisel s publikací článků z květnové debaty, které byly dávno napsány. Cílem asi bylo zastavit jejich publikování.

21. září 2018 Litoměřický deník píše článek o tom, že Tomáš Krajník peníze z nemocnice nevyvedl.

9. října 2018 poslanec ODS a místostarosta Litoměřic Karel Krejza píše na adresu SeveročeskýDeník.cz: "Od té doby, kdy ODS odmítla v tomto otřesném pokusu o zpravodajství inzerovat, píše jen samé pomluvy bez jediného důkazů. Můžete prosím zveřejnit transparentní seznam inzerentů a sponzorů? A skutečných prosím."

Reakce vydavatele: ODS při letošních komunálních a senátních volbách inzerovala na webu SeveročeskýDeník.cz v rámci display reklamy prostřednictvím marketingové agentury, tudíž veřejné nařčení Karla Krejzy vydavatel vnímá jako pomluvu. Politik se snaží u veřejnosti navodit dojem, že redaktoři píší na objednávku a snad i vydírají. Karel Krejza se zřejmě snaží vyvolat dojem u veřejnosti, že pokud vydavatel nezíská inzerci, vede proti němu negativní mediální kampaň. To je nebezpečný jev z úst politika a krajského předsedy ODS v Ústeckém kraji. To samé platí i v případě ČSSD a Miroslava Andrta, tak jako ostatních subjektů zainteresovaných v této kauze, kterou jsme popsali.

Kruh se uzavírá týden před druhým kolem senátních voleb. Miroslav Andrt jako krajský šéf ČSSD podporuje kandidáta do Senátu z ODS Ladislava Chlupáče, který podporuje pacht litoměřické nemocnice.

Miroslav Andrt je dále aktivní v rámci dotačního projektu Restart, tak jako krajský předseda ODS Karel Krejza.

Těsně před volbami do nemocnice v Roudnici nad Labem přijíždí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Zároveň minulý týden publikují severočeské okresní týdeníky vydavatelství Penty rozhovor s Lenkou Bradáčovou o jejím vztahu k Roudnici nad Labem a Litoměřicím.

Zájem o kauzu roudnické nemocnice projevuje redaktor České televize z ústeckého studia. Podle vedení roudnické nemocnice byla reportáž tendenční a nevysvětlovala podstatu kauzy vzniklé na základě událostí z května 2018.

Čeká se na rozhodnutí antimonopolního úřadu ve vztahu k pachtu nemocnice v Litoměřicích.

V komunálních volbách v Litoměřicích vítězí ODS, která dosavadní informace zveřejněné v rámci květnové debaty označovala jako "dezinformace", aniž by konkrétně specifikovala, v čem údajné dezinformace spatřuje.

Senátorem se stává Ladislav Chlupáč z ODS, který prosazuje dokončení pachtu nemocnice.

Noviny Deník z vydavatelství Penty otevírají ve vydání z 15.10.2018 téma, zda rušit či nerušit zdravotní lůžka.

Opakuje se rok 2011?

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 23x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře