Paradox: Domácnosti, které šetří na elektřině, zaplatí více

Žárovka, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Žárovka, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ), kterému šéfuje obžalovaná Alena Vitásková, jde proti domácnostem, které šetří elektrickou energií. ERÚ chce od roku 2017 zvýšit paušály za distribuci elektřiny, zatímco cena skutečně spotřebované energie má klesnout.

Reklama

Podle ekologických organizací na záměr regulačního orgánu doplatí právě ti nejmenší spotřebitelé, kteří namísto toho, aby ušetřili, budou doplácet. Navíc zmizí i motivace šetřit.

Podle energetického experta Martina Mikesky z Hnutí DUHA záměr ERÚ povede k tomu, že domácnosti přestanou s elektřinou šetřit. Domácnosti, které mají malou spotřebu, totiž zaplatí mnohem více než dosud kvůli nově zavedeným stálým platbám.

Nejvíc změna dopadne podle ekologů na nejmenší domácnosti a na ty, kteří šetří.

Regulační úřad představil návrh minulý týden. Lidé si teď můžou na jeho webu sami propočítat, jak by se jejich faktura změnila.

Domácnosti mají půl roku na to, aby se ERÚ k záměru vyjádřily. Velké firmy - distributoři a největší spotřebitelé na to měly dva roky.

"Pokud by měla být jakákoliv sociální skupina poškozena, tak ten projekt prostě nespustíme do té doby, než by případné nerovnosti byly odstraněny. V tuto chvíli je to matematický model, který ukazuje, jaké náklady kdo vyvolává svým působením v té síti," uvedl mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Ministerstvo průmyslu a obchodu do přípravy nových tarifů kvůli nezávislosti ERÚ nemůže zasahovat.

Reklama

Hodnocení

1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře