Pacient pojištěný u VoZP byl donucen podstoupit operaci v jiné nemocnici, než chtěl

Roudnická nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Roudnická nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Roudnice n/L, Litoměřice /EXKLUZIVNĚ/ - Na začátku listopadu 2015 si René Hrdlička ze Štětí poranil nohu a po lékařském vyšetření v roudnické nemocnici měl podstoupit operaci. Ovšem zdravotnické zařízení pacienta muselo odmítnout s poukazem, že jako pojištěnec Vojenské zdravotní pojišťovny nemůže být operován kvůli neproplacení zdravotní péče ze strany pojišťovny. VoZP na svém postupu nevidí nic špatného.

Reklama

Pacient si sice oficiálně může vybrat jakékoliv zdravotnické zařízení, ovšem v praxi je limitován. Zdravotní pojišťovny nemají uzavřeny smlouvy se všemi ordinacemi, ale i když s nemocnicí mají, za poskytnuté výkony zdravotnímu zařízení nezaplatí.

To je případ například Vojenské zdravotní pojišťovny.

"Na začátku listopadu se mi stal úraz při fotbale. Navštívil jsem chirurgii v roudnické nemocnici. Po vyšetření  se mnou hovořil pan primář Ondřej Krajník, který mi sdělil, že nemám nárok na operaci, neboť má zdravotní pojišťovna (VoZP) operaci neproplatí. Pan primář mi doporučil, ať si zavolám na pojišťovnu do Ústí nad Labem," řekl pro SeveročeskýDeník.cz René Hrdlička ze Štětí. Do Roudnice nad Labem to má zhruba 10 kilometrů.

"Mluvil jsem s paní z pojišťovny, která mě ujistila, že se poptá, jak postupovat. Také mi řekla, že pojišťovna nemá peníze, že v Roudnici mají vyčerpáno. Po dvou dnech zavolala zpět a informovala mě, že mohu být operován v nemocnici v Litoměřicích u pana primáře Procházky," nastínil peripetie s výběrem nemocnice, která ho bude operovat.

René Hrdlička je podle svých slov pojištěncem VoZP od roku 1993, přihlásil i syna. "Celé roky si platím zdravotní pojištění," podotkl. Do Litoměřic nastoupil v neděli (6.12.2015), o den později měl podstoupit operaci.

"Bylo mi pojišťovnou řečeno, že nejsou peníze, že je vyčerpáno. A že se pokusí nějaké zařízení získat. Nakonec mi přišel email, že se mám dostavit na ortopedii do Litoměřic. Ale není stoprocentně jisté, zda mě vezmou, ale mám tam přijít se všemi dokumenty," popsal proces čekání, která nemocnice se ho ujme.

Původně chtěl být operován v Podřipské nemocnici s poliklinikou. "Do Roudnice ze Štětí to mám blízko, již v minulosti mi v nemocnici operovali. Jsem s nimi spokojen. Jezdí tam celá naše rodina. Jde mi o to, že už jsem mohl mít po operaci a měl klid. Mám i jiné povinnosti, které nemohu vykonávat," dodal René Hnilička.

VoZP vs. roudnická nemocnice

Na dotaz redakce SeveročeskýDeník.cz mluvčí VoZP Richard Medek reagoval, že pojišťovna platí řádně a včas veškerou péči, která je poskytnuta pojištěncům VoZP. "Výši úhrady stanoví úhradová vyhláška a ta je závazná nejen pro VoZP, ale také pro poskytovatele zdravotní péče, včetně nemocnic. Pojišťovna zabezpečuje péči pro své pojištěnce."

"Pokud některý poskytovatel péče nemůže nebo nechce péči poskytovat, v tom případě pojišťovna potřebnou péči zabezpečí jinde, například v Litoměřicích, kterým je péče hrazena podle stejné úhradové vyhlášky, jako roudnické nemocnici," konstatoval Richard Medek.

S tím ale nesouhlasí výkonný ředitel roudnické nemocnice Tomáš Krajník. "Důrazně se ohrazuji proti tvrzení, že hodláme odpírat poskytnutí péče klientům VoZP. Léčíme všechny pacienty v souladu se zákony a platnými smlouvami. V souvislosti s vyčerpáním objednávky jsme se opakovaně pokoušeli s pracovníky VoZP dohodnout postup, kterým bude hrazena péče nad limit vyplývající z úhradové vyhlášky. Doposud však tato jednání nebyla úspěšná a to dokonce ani ohledně vyúčtování péče roku 2014," reagoval pro SeveročeskýDeník.cz.

"Protože naše nemocnice nemůže poskytovat významný objem nadlimitní péče zdarma, rozhodli jsme se vybraným pacientům nabídnout odklad poskytnutí péče na další období, a pokud s tímto řešením nesouhlasí, doporučujeme těmto pacientům kontaktování zdravotní pojišťovny," uvedl Tomáš Krajník.

Mluvčí VoZP reagoval na krok roudnické nemocnice slovy: "Pokud se kterýkoliv smluvní partner rozhodne, že z nějakého důvodu nemůže nebo nechce ošetřovat pojištěnce pojišťovny, zabezpečí pojišťovna péči pro své pojištěnce v jiném odpovídajícím zdravotnickém zařízení. Nejbližší nemocnicí je právě nemocnice v Litoměřicích. V současné době není otázka, zda jde o porušení uzavřené smlouvy, nyní jde především o to, aby byla zajištěna péče o pojištěnce, kteří potřebují svoji péči. A to je také případ uvedeného pacienta," uvedl Richard Medek.

"Impulsem k tomuto, byl také problém s dořešením vyúčtování roku 2014, kdy stále nedošlo ani k objasnění mechanismu vyúčtování naší nemocnici, přestože byl původní návrh úhrady na základě naší námitky ještě snížen. V letošním roce chceme tomuto předejít. Nerozumíme, jaký je rozdíl v zajištění péče v naší nemocnici a v jiné nemocnici, které tuto péči pojišťovna zaplatí. Nepředpokládáme, že by toto zařízení poskytovalo péči zdarma," dodal ředitel roudnické nemocnice Tomáš Krajník.

ČTĚTE:  Šéf ČLK Milan Kubek varuje: Pojišťovny platí méně, než kolik zdravotní péče stojí. Doplácí na to všichni!

Roudnická nemocnice omezuje péči pro některé pojištěnce. Proč?

Reklama

Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře