ONLINE Útok v Paříži: Česko i Evropa jsme ve válce s terorismem, shodují se politici

Útoky v Paříži. Zdroj: Twitter
Útoky v Paříži. Zdroj: Twitter

ČR - Sledujeme online dění po pátečních (13.11.2015) teroristických útocích v Paříži. "Za útoky stojí Islámský stát," potvrdil francouzský prezident Francois Hollande. "Je to vyhlášení války Evropě," prohlásil předseda české vlády Bohuslav Sobotka. "Budeme se muset pustit do totální války," uvedl bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Reklama

Dění kolem série teroristických útoků v Paříži sledujeme v online reportáži. Aktuální informace po 19. hodině (14.11.2015) sledujte zde.

Osm teroristů zaútočilo na několika místech Paříže. Zabili 128 lidí a skoro 200 osob zranili. Jeden útočník byl zastřelen, sedm zbylých odpálilo výbušniny na svém těle.

Držitel syrského pasu, který byl nalezen u těla jednoho ze střelců, prošel v říjnu Řeckem. Prohlásil to řecký náměstek ministra odpovědný za policii Nikos Toskas. „Držitel pasu prošel 3. října tohoto roku přes ostrov Leros, kde byl podle evropských zákonů identifikován,“ uvedl Toskas.

Belgická televize RTBF oznámila, že jedno auto atentátníků mělo belgickou poznávací značku a že teroristé měli vazby na bruselské předměstí Molenbeek. Belgická policie tam v sobotu v podvečer provedla několik razií. Podle tamních médií policisté zatkli nejméně jednoho člověka.

K atentátům se přihlásil IS, který loni zabral část Sýrie a Iráku a proti němuž bojují mezinárodní koalice. Do bojů je zapojeno také francouzské letectvo

K útokům došlo na několika místech: například v restauraci Petit Cambodge v 11. pařížském obvodu, v uměleckém centru Bataclan a pak ještě poblíž fotbalového stadionu Stade de France.

Zde právě probíhal fotbalový zápas mezi Francií a Německem. Na utkání byl přítomen i francouzský prezident Hollande, podařilo se ho evakuovat do bezpečí.

"Musíme se sjednotit a vzkázat, že to chápeme jako zásadní věc pro celou Evropu. Chtěl bych vyzvat, aby nedocházelo k nějakým extremistickým sklonům. Ne každý muslim je terorista, je třeba zachovat rozvahu," podotkl Pavel Bělobrádek.

 

Prezident Miloš Zeman po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu prohlásil, že špičky státu se shodly na potřebě přejít od slov k činům a skutečně chránit hranice Evropy. "Dohodli jsme se, že na všech fórech, kterých se budeme účastnit, budeme klást důraz na tento požadavek," prohlásil Miloš Zeman na tiskové konferenci.

 

 

Kontroly na hranicích zpřísňují Itálie, Belgie, Finsko, Německo. Francie hranice uzavřela. Je zrušeno letecké spojení mezi Francií a USA a Ruskem.

ČTĚTE:  Je nutné, aby politici mysleli evropsky a ne nacionálně. Pak najdeme řešení, říká Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci

Původně vnitrosyrský konflikt byl zneužit globálními hráči k tomu, aby si mezi sebou vyřizovali své účty, říká Břetislav Tureček

Ukrajinské dobrodružství nevyšlo. Sýrie má zastřít tento debakl, říká odborník na Rusko Libor Dvořák

"V souvislosti s útoky v Paříži jsem svolal na 16. hodinu na Úřad vlády zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu," uvedl na Twitteru Bohuslav Sobotka.

 

 

"Potřebujeme, aby fungovala vnější schengenská hranice. V Řecku nefunguje. Česko požaduje, aby vznikla společná pohranční a pobřežní stráž. Uzavírání hranic uvnitř není na pořadu dne," uvedl pro Českou televizi (ČT) Bohuslav Sobotka.

Ovšem místopředseda vlády Andrej Babiš požaduje uzavření hranic. Trvalé kontroly na hranicích zavedla v noci Francie, Německo uvažuje o trvalých kontrolách na hranicích, tak jako Polsko.

"Adresuji všem mým přátelům upřímnou soustrast, jsem s vámi. Jsem šokován tímto otřesným zločinem. Tohle je válka. Evropa musí konečně jednat, a to společně," uvedl Andrej Babiš.

 

 

Prezident Miloš Zeman označil teroristické útoky ve Francii za odporný zločin. Potvrzují podle něj, že "vcházíme do těžkých časů". Jeho stanovisko tlumočil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Islámský stát zveřejnil blíže nedatované video, ve kterém radikálové hrozí Francii. Země prý "nebude žít v klidu, dokud bude bombardování pokračovat", uvádí se v něm se zřejmou narážkou na Sýrii. Server The Guardian ale nabádá k obezřetnosti. Video neobsahuje konkrétní informace a není jasné, kdy bylo natočeno. Totožnost útočníků z Paříže zůstává neznámá, stejně jako jejich národnost.

Místa, kde se útočilo, a dosavadní počty obětí:

Koncertní síň Bataclan: 85 obětí

Stadion Stade de France: 4 oběti (z toho nejspíš 3 útočníci)

La Belle Equipe: 19 obětí

Bar Le Carillon a restaurace Le Petit Cambodge: 13 obětí

Avenue de la République: 5 obětí

Bulvár Beaumarchais: 1 oběť

 


Česká policie reaguje na útoky v Paříži:

"Ještě v průběhu noci na sobotu přijala Policie České republiky první opatření v souvislosti s tragédii, která se odehrála v Paříži. Posilujeme dohled například v obchodních centrech s nepřetržitým provozem, na letištích s mezinárodním provozem, znásobili jsme také hlídky u Zastupitelského úřadu Francie.

V pohotovosti jsou mimo jiné složky také kriminalisté Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu, do jejichž působnosti patři Národní kontaktní bod pro terorismus. Toto pracoviště se zabývá sběrem, vyhodnocováním dat k osobám důvodně podezřelým z napojeni na teroristické organizace," uvedl mluvčí policejního prezidenta Jana Macalíková.

Prohlášení vydal český premiér Bohuslav Sobotka:

"To, co se v noci odehrálo v Paříži, je mimořádně brutální zločin, který nese všechny znaky teroristického útoku. Jsem opravdu zděšen počtem nevinných obětí. Francie si zaslouží naši veškerou podporu a solidaritu.

Evropa musí byt silná a připravená bránit své hodnoty, zajistit bezpečnost občanů a čelit terorismu společně. Dnes ráno jsem hovořil s ministrem vnitra i ředitelem BIS. V souvislosti s útoky byla přijata nezbytná bezpečnostní opatření a intenzivně rovněž komunikujeme s našimi evropskými partnery.

Na základě dostupných informaci lze konstatovat, že v České republice žádné aktuální nebezpečí nehrozí. Další vyhodnocení bezpečnostní situace budou naše bezpečnostní složky provádět během dopoledne a v 16 hodin se na Úřadu vlády mimořádně sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu."


Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře