Ofenziva proti těžařům. Ústí se postavilo za Litvínov a Horní Jiřetín

Happening Greenpeace na Mírovém náměstí v Ústí n.L. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Happening Greenpeace na Mírovém náměstí v Ústí n.L. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Silného spojence získal Litvínov a Horní Jiřetín ve snaze zabránit prolomení těžebních limitů. Vedení Ústí nad Labem se postavilo proti těžařům. Budoucnost Ústeckého kraje vidí zcela jinde, než v dolování uhlí.

Reklama

Horní Jiřetín už v tom není sám. Zhruba 3tisícová obec by podle plánů těžařů ze Severní energetické měla být srovnána se zemí, tak jako sousední Černice. Tato představa děsí i vedení Litvínova. Koalice na radnici si neumí představit, že by se za několik let rypadlo prokousalo až do blízkosti města - zhruba na 800 metrů.

To si neumí představit ani vedení krajského města. Vedení Ústí nad Labem se zapojilo do boje proti prolomení těžebních limitů, přestože Ústecka se to bezprostředně netýká. Třeba pod Chabařovicemi jsou ložiska uhlí tzv. odepsané.

"Rada města Ústí nad Labem konstatuje, že s ohledem na zdraví obyvatel města, na snahu města jako krajské metropole ustupovat od těžkého průmyslu a zbavit se image průmyslově přetížené oblasti a na celosvětové úsilí zmírnit člověkem způsobenou změnu klimatu, se staví proti zvažovanému prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi," sdělila v prohlášení mluvčí města Romana Macová.

Podle ústecké mluvčí rada města zároveň žádá vládu České republiky, aby územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách ponechala v platnosti beze změn. "A aby v příštích letech podle potřeby pomáhala horníkům s přechodem na zaměstnání mimo těžbu hnědého uhlí."

"Jsem za toto rozhodnutí vedení města velmi rád. Zastáváme se především zdraví a prosperity občanů našeho města. Vyjadřujeme ale také podporu občanům v ohrožených obcích – i oni mají právo na domov jako lidé v Ústí. Usilujeme o zlepšení podmínek pro život a image našeho města a ty samozřejmě souvisí s vývojem našeho širšího okolí. Nechceme, aby naše město s celým krajem zůstávalo zakleté do minulého století. Máme ambiciózní vize,“ uvedl k tomu ústecký primátor Josef Zikmund (ANO).

Deklaratorní usnesení bude 18. února 2015 předloženo také zastupitelstvu města Ústí nad Labem.

ČTĚTE:  Proč jezdíte za horníky? vytkla litvínovská starostka Zemanovi

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře