Obrat v kauze nemocnice. V Litoměřicích bude zřejmě referendum i přes ústup vedení města

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE - Jako šachová partie vypadá "bitva" o nemocnici v Litoměřicích. Ve stejný den, co petiční výbor oznámil, že získal potřebný počet podpisů pro vyhlášení referenda o nemocnici, rada města rozhodla, že pozastavuje kroky směřující k prodeji 100% podílu Nemocnice Litoměřice.

Reklama

Ticho před bouří? Snaha utlumit vášně a připravit protitah? Zmařit referendum? Připravit jinou strategii?

Mnoho otázek s nejasnými odpovědmi.

Kauza litoměřické nemocnice po pondělí 20. května 2019 mění směr. Odehrály se totiž dvě zásadní události.

Petiční výbor oznámil, že sesbíral potřebný počet podpisů k vyhlášení místního referenda. Petiční archy s otázkami chce připravit do 7. června, aby zastupitelé 13. června 2019 vyhlásili konání referenda na první týden v září 2019.

Do té doby vedení města nesmí konat ve věci nemocnice a čekat, zda referendum bude úspěšné a jak dopadne. Jeho výsledky budou pro zastupitele závazné.

"Organizátoři podpisové akce pod návrh vyhlášení místního referenda chtějí informovat, že akce pokračuje, k pátku bylo sebráno 4 tisíce podpisů," uvedla Alena Rožcová z petičního výboru.

"Je již potvrzeno, že je potřeba 10 procent z obyvatel, trvale bydlištěm v Litoměřicích, to je 2 tisíce podpisů, takže máme vrchovatě splněno, přesto akce bude pokračovat. Organizátoři pokračují v dalších jednáních pro zachování nemocnice ve vlastnictví města," řekla Alena Rožcová.

"Ekonomická situace nemocnice je dobrá, dlouhodobě v kladných číslech, nehledě na to, že příští rok bude situace malých nemocnic řešena zvýšenými dotacemi tak, aby nebyly znevýhodňovány. Tím ekonomický argument o neudržitelnosti nemocnice, ve vlastnictví města, padá," uvedla Alena Rožcová.

Podle členky petičního výboru "nyní se bude řešit otázka střetu zájmů a odpolitizování postu předsedy představenstva, výkonného ředitele Radka Lončáka, který je zároveň radním a předsedou finanční komise Rady města. Také post předsedy Dozorčí rady nemocnice, který je rovněž členem Rady města."

"Zahájíme schůzky se zastupiteli, kteří s námi budou ochotni komunikovat. Jednat budeme o možnosti pozvat pana ministra zdravotnictví, na setkání a rozhovory na téma plánovaného prodeje nemocnice v Litoměřicích," dodala Alena Rožcová.

Ministra zdravotnictví chce pozvat i vedení města. To na jednání rady v pondělí (20.5.2019) se usneslo, že "vzhledem k tomu, že se nepodařilo získat podporu zaměstnanců nemocnice a veřejnosti, pozastavuje rada města kroky vedoucí k převodu vlastnictví či provozování akciové společnosti Nemocnice Litoměřice na soukromý subjekt do doby uskutečnění referenda."

V prohlášení města se dále píše:

"Rada města pověřila starostu a senátora Ladislava Chlupáče a místostarostu a poslance Parlamentu ČR Karla Krejzu, aby pozvali ministra zdravotnictví na návštěvu Nemocnice Litoměřice, a.s.

Rada města vyzývá premiéra, potažmo Vládu ČR, a Ústecký kraj k zahájení jednání o úplatném převodu Nemocnice Litoměřice, a.s., státu nebo kraji, a to včetně nemovitého majetku za cenu stanovenou znaleckými posudky.

Rada města nabízí lékaři Janu Milotovi a Miroslavu Janošíkovi, zástupcům petičního výboru, místa v představenstvu a dozorčí radě Nemocnice Litoměřice, a.s., s cílem dát jim možnost zapojit se do řízení nemocnice. Zároveň je vyzývá k vyjádření svého souhlasu s volbou.

Rada města vyzývá přípravný výbor místního referenda k předložení petičních archů a otázky místního referenda do 7. června, aby mohlo zastupitelstvo města 13. června na řádném jednání referendum vyhlásit na první polovinu září.

Vzhledem k očekávanému referendu zrušili radní plánovanou diskusi s veřejností na téma budoucnosti Litoměřice, která se měla uskutečnit 11. června v Kulturním a konferenčním centru Litoměřice."

SOUVISEJÍCÍ: Je ODS neschopná nebo zkorumpovaná? Babiš se vložil do kauzy nemocnice v Litoměřicích

Po petici následuje referendum. V Litoměřicích bojují o nemocnici

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Nepodporujte petici, vyzval starosty senátor Ladislav Chlupáč. Může si to dovolit?

Fakta, nebo fake news? Aneb dojmy a pojmy litoměřické radnice v kauze nemocnice

Kauza nemocnice v Litoměřicích: Prvomájový protest, petici podepsalo přes 6 tisíc. Bude referendum?

Petice proti prodeji nemocnice je na světě. Podepisují ji lidé po celém Litoměřicku

Zaměstnanci nemocnice v Litoměřicích vyzvali k rezignaci vedení

Výzvy k rezignaci, vyhrožování, petice. Možná privatizace nemocnice v Litoměřicích hýbe městem

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Podle Pirátů a Zelených jsou zjištění alarmující

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Už ne pronájem, ale rovnou privatizace...

Hassan Mezian: Pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní a jak hospodaří

Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

Hassan Mezian: Pro Roudnici měla privatizace nemocnice smysl, v Litoměřicích ho nevidím

Hassan Mezian: Nemocnice ohrožují neadekvátní politické zásahy, a to i v Litoměřicích

Fiasko v Litoměřicích. Vedení města v čele s ODS utrpělo s pronájmem nemocnice porážku

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře