Obchodníci se stářím, část III: Kde a za kolik ubytovat seniora s demencí

Svět pro seniory v Nížebozích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Svět pro seniory v Nížebozích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

SEVERNÍ ČECHY /SPECIÁL, REPORTÁŽ/ - Budova žlutě svítí z dálky. Podle katastru nemovitostí velký rodinný dům na rozsáhlém pozemku je oplocen. Po otevření brány vcházím do domu a po schodech mířím do druhého patra. Mohu využít i výtah. Mám schůzku s vedoucí domu Monikou Dobešovou. Hledám ubytování pro babičku a zajímám se, jaké služby nabízí Svět pro seniory v Nížebozích na Roudnicku.

Reklama

„Domov důchodců je ubytovna pro lidi, kteří se umí o sebe postarat a spíše nechtějí být sami. To je státní zařízení, ve kterém si berou důchod a vyřizují si příspěvek na péči. Ve výši 4, 8, až 12 tisíc korun podle toho, jak na tom konkrétní člověk je,“ vysvětluje Monika Dobešová. Právě s ní bych dojednával ubytování seniora.

V rámci reportáže vznikla zvuková nahrávka rozhovoru. Ve třetí části nabízíme přepis.

Babička by měla svoji postel ve třílůžkovém pokoji. Na rozdíl od klasického domova pro seniory se v Nížebozích nebrání přijmout člověka s demencí, dokonce s Alzheimerovou chorobou. Právě těchto zařízení je všeobecně málo.

Jenže Nížebohy nejsou sociálním zařízením, tak jak to vidí zákon o sociálních službách. Podle mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělové KDP Naděje, kterému objekt patří, nabízí domácí zdravotní péči, nikoliv sociální.

„Tady se platí nájem 10 500 korun na osobu měsíčně a 405 korun na den za služby. Je v tom pečovatelská  služba 24 hodin, dovážka jídla 5 krát denně, praní, úklid. Když sem babičku dáte, už nic nepotřebujete,“ říká Monika Dobešová.

A dodává: „Jsme malé zařízení, děláme to spíše rodinně. A umožňujeme dlouhodobé i krátkodobé pobyty.“

Jak probíhá placení? „My si důchod nebereme, vše necháváme na vás. Jestli to platíte z jejího důchodu či z jiných peněz, to nás nezajímá. U nás to má babička jako přechodné bydliště. Je to na nájemní smlouvu, jako podnájemník. Ona tady bydlí, můžete za ní kdykoliv,“ říká Monika Dobešová.

Měsíčně pobyt v Nížebozích stojí zhruba 23 tisíc korun.

Na mou otázku, zda se jedná o registrovanou službu, dostávám odpověď: „Babička tady bude v nájmu, ale službu samozřejmě registrovanou máme. Pan doktor (Libor Svět - pozn. red.) to tady dělá dvacet let. Ti lidé tady jsou jako v nájmu, ale službu mají poskytnutou. My tady máme zdravotní sestru 24 hodin. Pokud vím, tak v domech s pečovatelskou službou nejsou 24 hodin. My tady ty lidi přebalujeme, koupeme,“ ubezpečuje mě Monika Dobešová.

„Smlouva je psána na člověka, co tady bude bydlet. Pokud je svéprávný. Je to normální nájemní smlouva plus k tomu je smlouva na pečovatelskou službu,“ dodává vedoucí domova v Nížebozích.

Ještě jsem si mohl dům prohlédnout. Využil jsem to z části a odjel do Libochovic. Tamní domov důchodců je součástí Centra sociální pomoci Litoměřice, což je příspěvková organizace Ústeckého kraje.

Vedoucí domova Andrea Krčmářová nabídne prohlídku, kterou se sociální pracovnicí absolvuji. Dostanu formuláře i odkaz na webové stránky, abych si mohl nastudovat informace. Na nich se dozvídám, že Domov důchodců Libochovice je krajské sociální zařízení, které patří pod příspěvkovou organizaci CSP Litoměřice.

Vícelůžkový pokoj stojí měsíčně na osobu celkem 8 850 korun, v ceně je celodenní strava za 150 korun na osobu. Výše úhrady je stanovena ve Smlouvě o poskytnutí služby sociální péče, která vychází ze zákona č. 108/2006 Sb., a prováděcí vyhlášky č. 505/2006 Sb.

Do domova přijmou seniory od 65 let věku, kteří mají sníženou soběstačnost, zejména z důvodu věku nebo zdravotního stavu a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc druhé fyzické osoby.

Ředitelka domova na moji informaci, že babička trpí lehkou demencí, mě odkazuje na jiné – prý vhodnější sociální zařízení, a to do Čížkovic.

Tam sice nejedu, ale na webu zařízení se dozvídám, že Domov důchodců Čížkovice se specializuje na osoby se stařeckou, Alzheimerovou demencí a ostatními typy demence od 54 let věku. Měsíčně klient zaplatí za ubytování ve třílůžkových a pětilůžkových pokojích včetně celodenní stravy 9 300 korun.

Kam osobně jedu, je Domov pro seniory Terezín – Kréta. Provozovatelem je soukromá společnost Anavita. Od sociální pracovnice Lenky Konečné se dozvídám, že domov pro seniory představuje koncept kvalitního bydlení pro seniory spolu se sociální a zdravotní péčí.

Na webu zařízení se píše, že pro klienty je připraveno celkem 70 dvoulůžkových a 10 jednolůžkových pokojů s ošetřovatelskými službami, lékařským dozorem, stravováním. Z celkového počtu 150 lůžek je 105 lůžek v domově se zvláštním režimem, ve kterém zařízení poskytuje specializovanou péči určenou zejména pro osoby postižené demencí.

Anavita je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb (domov seniorů a domov se zvláštním režimem). Zařízení o sobě tvrdí, že činnost je kontrolována Odborem zdravotnictví, sociální péče a prevence Magistrátu hlavního města Prahy.

Na rozdíl od Nížeboh je ubytování na Krétě regulováno zákonem. Strava  a ubytování v domově pro seniory v Terezíně jsou hrazeny ze starobního  důchodu klienta a dle zákona o sociálních službách může domov požadovat částku maximálně 380 Kč na den. Sociální pracovnice mě ale ještě upozorňuje  na další příplatkové služby, takže měsíčně by pobyt babičky stál kolem 17 tisíc korun.

Domov pro seniory na Krétě si ale ještě zažádá o příspěvek na péči. Lidem, kteří potřebují péči druhé osoby totiž přiznává stát sociální dávku. Výše příspěvku záleží na stupni závislosti neboli míře potřeby pomoci druhé osoby a pohybuje se mezi  800 Kč až 12 tisíci Kč. „Tuto částku dostává ze zákona přímo Domov seniorů Kréta,“ dozvídám se.

SOUVISEJÍCÍ: Obchodníci se stářím, část I: Veřejná služba, nebo byznys?

Obchodníci se stářím, část II: Svět pro seniory pod Řípem

Obchodníci se stářím, část IV: Jak vydělávat na dotacích z kraje či města

Reklama

Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře