Obchodníci se stářím, část II: Svět pro seniory pod Řípem

Svět pro seniory v Krabčicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Svět pro seniory v Krabčicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

SEVERNÍ ČECHY /SPECIÁL/ - Máte hodně peněz a chcete ubytovat seniora? Nemusíte ani čekat na místo v nějakém domově důchodců, stačí zavolat na dvě telefonní čísla. A poměrně rychle můžete třeba babičku stěhovat do objektu s pokoji o třech lůžkách. Stačí zaplatit zhruba 23 tisíc měsíčně a prý se už nemusíte o nic starat.

Reklama

Ne, to není domov pro seniory či nějaké Alzheimer centrum. Není to ani domov se zvláštním režimem.

Podle katastru nemovitostí je objekt v Krabčicích stavba občanského vybavení a v Nížebozích jako rodinný dům. Nachází se na Roudnicku a na fasádě je nápis Svět pro seniory.

Je to vlastně slovní hříčka. Dům v Krabčicích vlastní Stanislava Světová. Dům v Nížebozích KDP Naděje, s.r.o. Majitelem této firmy je Libor Svět. Sídlí na adrese Jungmannova 1024 v Roudnici nad Labem, tak jako Stanislava Světová.

U KDP Naděje, s.r.o. se ve firemních rejstřících na internetu píše: domácí zdravotní péče.

A možná je to zvláštní, ale je to zásadní informace. Podle mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělové je rozdíl, zda se jedná o domácí či sociální péči. "U KDP Naděje je na jejich stránkách uvedeno, že se jedná o domácí zdravotní péči, nikoliv sociální," reagovala na dotaz redakce.

Sociální péče totiž musí být registrovaná. SeveročeskýDeník.cz prostudoval poskytnuté seznamy registrovaných služeb u Ústeckého kraje a KDP Naděje s roudnickou adresou v nich nenašel.

Sociální služby jsou registrovanou činností, kterou zabezpečují poskytovatelé sociálních služeb na základě oprávnění dle zákona o sociálních službách. Prostřednictvím sociálních služeb je zajišována pomoc při péči o vlastní osobu, zajištění stravování nebo ubytování.

Do registru zařazuje poskytovatele příslušný kraj podle kritérií i s přihlédnutím obce, ve které daná služba působí. Pokud je poskytovatel registrován, většinou získá i neinvestiční dotaci na provoz dané služby. Kraj přerozděluje státní peníze, které má alokovány ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Kraj má podle ministerstva práce a sociálních věcí kontrolní činnost, zda na jejich území se nenacházejí nelegální sociální zařízení. "Kontrolní orgány krajů budou nově oprávněny provádět kontrolu i u fyzických a právnických osob, kterým nebylo vydáno rozhodnutí o registraci. Budou tak moci lépe reagovat a předcházet případům sociálních služeb bez oprávnění k jejich poskytování,“ sdělil Jiří Vaněk z ministerstva.

Podle mluvčí Ústeckého kraje ubytovací zařízení neposkytuje sociální zdravotní péči. Co tedy Svět pro seniory je?

Na webu se například píše: "Dům pro seniory se zajištěním komplexních služeb na vysoké úrovni 24 hodin denně. Poskytujeme ubytování a ošetřovatelskou péči v domácím klidném prostředí. Možné i krátkodobé pobyty. Ubytování a služby je zde možno poskytovat bez věkového omezení."

Nebo na dalším místě webu: "Bydlení v našem domě pro seniory je velice útulné, snažíme se tímto nahradit co nejvíce domácí prostředí. Velikostí připomíná spíše větší rodinný dům. Připravené jsou zde 2-3lůžkové pokoje s příjemným vybavením, které splňuje podmínky pro péči o imobilní klienty. K dispozici jsou elektricky polohovatelná lůžka, komunikační zařízení, celý objekt je bezbariérový včetně koupelen, WC a výtahu. Společenská místnost i venkovní úpravy umožňují klientům i jejich rodinám společné posezení a možnost strávit společně volný čas."

Co tedy Krabčice a Nížebohy jsou? Je to poněkud nepřehledné. KDP Naděje o sobě tvrdí, že zajišuje domácí zdravotní péči. Zároveň slibuje, že jako agentura disponuje týmem zdravotních sester, které mají dlouholeté zkušenosti s péčí o náročné pacienty  v domácím prostředí.

Dále se dočteme, že je zajištěna pečovatelská služba, a to díky spolku Opora. Ten také sídlí v Roudnici nad Labem, na adrese Jungmannova 1024.

Co je pečovatelská služba? Je to terénní nebo ambulantní služba prováděna kdekoliv v přirozeném prostředí uživatele. Lze tedy docházet za klientem do domácnosti či zařízení sociální služby a provádět úkony a činnosti.

„Zákon o sociálních službách rozlišuje pečovatelskou službu a domov pro seniory jakožto dva odlišné druhy sociálních služeb, kdy tyto mohou být registrovány samostatně bez podmínky na sebe navazovat,“ vysvětluje Jiří Vaněk z MPSV.

Opora je spolkem, který je registrovaný u krajského úřadu a díky tomu může žádat o dotace. Nejen krajské (potažmo z ministerstva), ale i obecní. Třeba z Roudnice nad Labem nebo Ústí nad Labem. A také je dostává.

Co vlastně Svět pro seniory v Krabčicích a Nížebozích je, se redaktor nedozvěděl ani z místního šetření. Vedoucí zdravotních a sociálních služeb Monika Dobešová při osobním setkání, kdy se redaktor vydával za zájemce umístit babičku do Nížeboh, dozvěděl jen to, že je uzavřena smlouva na pobyt a služby v celkové výši kolem 23 tisíc korun. A o babičku bude po všech stránkách postaráno.

SOUVISEJÍCÍ: Obchodníci se stářím, část I: Veřejná služba, nebo byznys?

Obchodníci se stářím, část III: Kde a za kolik ubytovat seniora s demencí

Obchodníci se stářím, část IV: Jak vydělávat na dotacích z kraje či města

Reklama

Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře