Obce a města získají kontrolu nad vodou. Francouzská Veolia má prý dostat miliony

Chrlič vody, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Chrlič vody, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

SEVERNÍ ČECHY - Města a obce v Ústeckém a Libereckém kraji získají stoprocentní kontrolu nad vodárenskou infrastrukturou, kterou dosud provozuje francouzská Veolie. Jenže připravovaná transakce vzbuzuje emoce.

Reklama

"Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti (SVS) otevřeli svým hlasováním na valné hromadě cestu k dalšímu rozvoji vodárenství v regionu. Zástupci měst a obcí odhlasovali odkup 50,1 procenta akcií společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) od francouzské společnosti Veolia. SVS tak získá plnou kontrolu nad vodárenstvím v severních Čechách již v roce 2018. Pro tuto variantu hlasovalo celkem 164 měst a obcí z 224 přítomných. Jen 10 akcionářů (4,17 %) bylo proti. 47 měst a obcí (38,49 %) znejistělo a zdrželo se hlasování," konstatoval mluvčí SVS Jiří Hladík.

Tak zní oficiální stanovisko managementu SVS. Méně nadšeni jsou mnozí politici a zástupci měst a obcí. Akcionáři totiž na čtvrteční (15.6.2017) valné hromadě hlasovali bez úplných informací.

Jak je to možné?

Management SVS zavázal akcionáře mlčenlivostí. „Našim zastupitelům nejsou bližší skutečnosti známy, ani jsem je s nimi nemohl projednat, jelikož jsem vázán touto mlčenlivostí, což mi není vůbec příjemné – mám se podílet na spolurozhodování o strategických kapitálových transakcích a nemohu se o tom prakticky ani s nikým poradit, chybí mi k tomu všechny relevantní informace – dokonce jsem si některé vyžádal, přičemž má žádost byla představenstvem zamítnuta,“ nastínil dilema pro Ekonomický deník místostarosta Štětí Miroslav Andrt.

V obdobném duchu pro server hovořil náměstek ústecké primátorky Jiří Madar, samotná ústecká primátorka Věra Nechybová či liberecká zastupitelka Zuzana Kocumová.

„Akcionáři SVS svými hlasy potvrdili naše společné čtyřleté úsilí, jímž bylo dostat vodu a s ní spojené provozování v severočeském regionu opět pod plnou kontrolu měst a obcí. Schválená strategie nám umožní ukončit bez sankcí provozní smlouvu se společností Veolia již v roce 2018, tedy o dva roky dříve, než bylo původně plánováno. A to bez jakýchkoli negativních dopadů na kvalitu poskytovaných služeb nebo ekonomiku firmy,“ zhodnotil klíčové hlasování valné hromady Bronislav Špičák, generální ředitel SVS.

V souvislosti s transakcí se podle Hospodářských novin hovoří o částce v řádu miliard korun, kterou SVS za 50,1% podíl zřejmě Veolii zaplatí.

Cena za podíl Veolie není oficiálně známá. Akcionáři ji měli k dispozici k nahlédnutí, ale do konce června 2017 by ještě měla podléhat obchodnímu tajemství.

Peníze na odkup akcií půjdou z takzvaného Fondu 2021, který SVS před několika lety zřídila.

Dosud v něm bylo 300 milionů korun, v letošním roce do něj má přitéct dalších 511 milionů korun. Půjdou do něj zároveň i dividendy z příštích dvou let, kdy ještě Veolia bude provozovat vše jako dosud. Podle člena představenstva SVS Tomáše Indry může jít o dalších 400 milionů.

Pro dokreslení situace. Menšinovým akcionářem SčVK s podílem 49,1 procenta je Severočeská vodárenská společnost (SVS), která vlastní vodárenskou síť a je investorem do rekonstrukcí vodárenské infrastruktury. SVS je rovněž akciovou společností, kterou ovládá 458 měst a obcí napříč Ústeckým a Libereckým krajem.

Zbylých 0,8 procent akcií SčVK patří drobným akcionářům.

Podle MF Dnes Veolia za devět let inkasovala dividendy ve výši cca 1,5 miliardy korun. Tyto peníze odtekly ze severu Čech k zahraničnímu majitelu Veolie.

SOUVISEJÍCÍ: Prý levnější voda... Kraje mohou za podíl ve vodárenské společnosti zaplatit miliardy

Komunisté mění Ústecký kraj. Po autobusech chtějí ovládat i vodárenskou společnost

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře