O prolomení limitů na Mostecku se rozhodne v říjnu. Důl ČSA asi čeká útlum

Pohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Pohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Mostecko, Bílinsko - Prolomení limitů na dolu Bílina se blíží. Ovšem u lomu ČSA to není vůbec jisté. Pravděpodobně vláda na výjezdním zasedání v půli října 2015 v Ústí nad Labem rozhodne, že uhlí se bude těžit za limity na Teplicku a na Litvínovsku to zůstane v současném rozsahu. Následovat by měl útlum těžby.

Reklama

Na Litvínovsko přijel ministr financí Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO). Místopředseda vlády do regionu přijel poprvé a z koldomu v Litvínově se rozhlédl po krajině, aby viděl oba povrchové doly na severu Čech.

Poté oba ministři odjeli k horníkům. Nejprve na Bílinu, poté na ČSA. Zatímco na Teplicku Andrej Babiš konstatoval, že prolomení na Bílině bude nezbytné, na Mostecku sklízel od horníků kritiku.

Andrej Babiš horníkům uvedl, že rozumí jejich rozhořčení. "Není tu jednotný názor a my budeme chtít další argumenty. Budeme chtít rozhodnout na základě nějakých relevantních čísel," uvedl.

Rozhoudnut chce vláda na výjezdním zasedání v půli října 2015.

Podle minsitra životního prostředí Richarda Brabce vláda musí říct A i B, tedy podle rozhodnutí také nastavit další kroky. "Musíme přijít s tím, pokud by se limity neprolomily, co pak ti lidé budou dělat. A také s tím, že pokud se prolomí, tak co se s tím uhlím stane. Z pohledu ministerstva životního prostředí je ale pochopitelně každá povrchová těžba špatná. Ze současných studií vyplývá, že těžba za limity není potřeba. Každý ministr ale bude hlasovat jednotlivě," konstatoval.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navrhuje, aby se rozhodnutí odložilo na rok 2020. S tím nesouhlasí Andrej Babiš.

ČTĚTE:  Nejsme schopni zabránit tomu, aby Severní energetická propustila horníky a najala cizince, říká ministr Jan Mládek

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře