Nupharo u Ústí krachuje. Stamiliony z eurodotací se přeměnily jen v betonové haly

Milan Gánik, Bohuslav Sobotka, Richard Brabec. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czMilan Gánik, Bohuslav Sobotka, Richard Brabec. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LIBOUCHEC - Ambiciózní projekt inovačního technologického centra Nupharo u dálnice D8 ve Žďárku u Libouchce na Ústecku skončil dříve, než začal. Z evropských fondů přitom na něj plynulo zhruba 300 milionů korun. Místo firem a zaměstnanosti až 800 pracovníků zůstaly jen dluhy.

Reklama

Firma je totiž v insolvenci. Přitom se zaštiťovala švýcarskou ABB, která byla jedním z partnerů projektu. Ani to však Nupharo nepomohlo a nájemce do stále zatím nezkouladovaného areálu vedení firmy nesehnalo.

Podle rejstříku firem Justice.cz byl 18.7.2016 na firmu Nupharo Park vydán exekuční příkaz, aby firma nezměnila majitele. Vlastníkem akciovky je jediný akcionář Nupharo Holding.

Ve firmě figuroval na manažerských pozících pražský developer Milan Gánik, který stál rovněž za neúspěšným projektem Central Park Praha a ředitelka US Business School Praha a bývalá pražská politička Jana Ryšlinková, která se angažovala v kauze Opencard. Ti své exekutivní pozice již opustili.

Z exekučního dokumentu, který je k dispozici v obchodním rejstříku, vyplývá, že firma dluží peníze stavební společnosti Moravostav Brno. Právě tato firma byla dodavatelem stavebních prací v areálu. Ten zatím nemá kolaudaci.

Podle příkazu Moravostav Brno požaduje po Nupharo Parku 277 883 317,31 Kč.

To ale není všechno. Podle insolvenčního návrhu, který na sebe prohlásila sama firma Nupharo Park, se nepodařilo naplnit záměr - tedy získat nájemce. Firma tak měsíčně generuje více jak milionovou ztrátu.

Přitom Milan Gánik v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz v rámci projektu Vize pro Česko v létě 2015 o technologickém parku prohlásil: "Nupharo je o vytváření příležitostí. Počítáme s tím, že s maximální kapacitou 800 zaměstnanců, by tady mohlo sídlit až zhruba 20 firem. Právě tyto firmy budou vytvářet určitou komunitu, která by měla navazovat za hranice tohoto fyzického prostoru."

Vloni areál navštívil premiér české vlády Bohuslav Sobotka či ministr životního prostředí Richard Brabec.

SOUVISEJÍCÍ: Zakladatel Nupharo Kampusu Milan Gánik: Podnikatelský inkubátor umožní realizaci nových patentů a procesů

Insolvenční návrh Nupharo
Insolvenční návrh Nupharo

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře