Nupharo u Ústí krachuje. Stamiliony z eurodotací se přeměnily jen v betonové haly

Milan Gánik, Bohuslav Sobotka, Richard Brabec. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Milan Gánik, Bohuslav Sobotka, Richard Brabec. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LIBOUCHEC - Ambiciózní projekt inovačního technologického centra Nupharo u dálnice D8 ve Žďárku u Libouchce na Ústecku skončil dříve, než začal. Z evropských fondů přitom na něj plynulo zhruba 300 milionů korun. Místo firem a zaměstnanosti až 800 pracovníků zůstaly jen dluhy.

Reklama

Firma je totiž v insolvenci. Přitom se zaštiťovala švýcarskou ABB, která byla jedním z partnerů projektu. Ani to však Nupharo nepomohlo a nájemce do stále zatím nezkouladovaného areálu vedení firmy nesehnalo.

Podle rejstříku firem Justice.cz byl 18.7.2016 na firmu Nupharo Park vydán exekuční příkaz, aby firma nezměnila majitele. Vlastníkem akciovky je jediný akcionář Nupharo Holding.

Ve firmě figuroval na manažerských pozících pražský developer Milan Gánik, který stál rovněž za neúspěšným projektem Central Park Praha a ředitelka US Business School Praha a bývalá pražská politička Jana Ryšlinková, která se angažovala v kauze Opencard. Ti své exekutivní pozice již opustili.

Z exekučního dokumentu, který je k dispozici v obchodním rejstříku, vyplývá, že firma dluží peníze stavební společnosti Moravostav Brno. Právě tato firma byla dodavatelem stavebních prací v areálu. Ten zatím nemá kolaudaci.

Podle příkazu Moravostav Brno požaduje po Nupharo Parku 277 883 317,31 Kč.

To ale není všechno. Podle insolvenčního návrhu, který na sebe prohlásila sama firma Nupharo Park, se nepodařilo naplnit záměr - tedy získat nájemce. Firma tak měsíčně generuje více jak milionovou ztrátu.

Přitom Milan Gánik v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz v rámci projektu Vize pro Česko v létě 2015 o technologickém parku prohlásil: "Nupharo je o vytváření příležitostí. Počítáme s tím, že s maximální kapacitou 800 zaměstnanců, by tady mohlo sídlit až zhruba 20 firem. Právě tyto firmy budou vytvářet určitou komunitu, která by měla navazovat za hranice tohoto fyzického prostoru."

Vloni areál navštívil premiér české vlády Bohuslav Sobotka či ministr životního prostředí Richard Brabec.

SOUVISEJÍCÍ: Zakladatel Nupharo Kampusu Milan Gánik: Podnikatelský inkubátor umožní realizaci nových patentů a procesů

Insolvenční návrh Nupharo
Insolvenční návrh Nupharo

Reklama

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře