Novinky od ledna 2016. Po Ústeckém kraji vlakem, autobusem, MHD na jednu jízdenku

Autobus. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Autobus. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - Pokud dnes jede cestující veřejnou dopravou například z Mostu do nemocnice v Teplicích, musí kombinovat vlak a trolejbus. Potřebuje tedy dvě jízdenky tam a dvě zpět. To se má změnit.

Reklama

Cestování na jendu jízdenku, to je změna v meziměstké dopravě v Ústeckém kraji. Novinka se týká autobusu, vlaku a některých dopravců MHD.

Třeba v ukázkovém příkladu je to nyní takto: V jednom směru cestující zaplatí za vlak 48 korun a za trolejbus nebo autobus DÚK v Teplicích 20 korun. Cesta tam i zpět vyjde na 136 korun.

Od nového roku 2016 však cestující zakoupí na nádraží ČD jízdenku DÚK v hodnotě 40 korun, která platí jak ve vlaku, tak v MHD Teplice. V opačném směru zakoupí jízdenku do Mostu přímo v trolejbusu v Teplicích (ty již jednotnou jízdenku používají), kterou jen ukáže ve vlaku průvodčímu. Nákup jízdenek se tak nejen zjednodušuje, ale i výrazně zlevní, neboť cesta tam i zpět vyjde jen na 80 korun Úspora je tedy 56 korun.

Podle krajského radního pro dopravu Jaroslava Komínka výhoda není zdaleka jen v přestupování, ale i v kombinování na jedné trase.

"Například držitel měsíční jízdenky DÚK z Chomutova do Mostu za 1 092 Kč pro dospělé, nebo za 806 Kč pro studenty může při denním dojíždění střídat vlaky i autobusy, podle toho, co se mu zrovna hodí, nebo co jede dříve, když mu například skončí škola," uvedl radní.

Tarif DÚK nabízí širokou škálu jízdného pro několik kategorií cestujících, od jednotlivého po časové. Přestupné jízdenky jsou prozatím jen v papírové podobě, ale platí nejen v osobních a spěšných vlacích v objednávce Ústeckého kraje, ale i v rychlících v objednávce ministerstva dopravy.

Naopak neplatí v mezinárodních vlacích EC nebo EN, které však na vnitřní obsluhu Ústeckého kraje nemají významný vliv. Pro zapojení rychlíků do tarifu DÚK tak bylo potřeba dohodnout se i s Ministerstvem dopravy ČR.

Od ledna 2016 tedy mohou cestující jednotnou jízdenku využívat ve flotile cca 250 autobusů DÚK, vlacích ČD v rámci území Ústeckého kraje, v MHD Teplice a MHD Ústí nad Labem.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře