Německý obrat. Sasko vítá uprchlíky, to Češi jsou pro obnovení kontrol

Uprchlíci, ilustrační foto. Foto: archiv Policie ČR
Uprchlíci, ilustrační foto. Foto: archiv Policie ČR

Severní Čechy - Vše je zase jinak. Zatímco před měsícem hrozilo, že Sasko uzavře hranice, nyní to není moc pravděpodobné. Němci totiž začali přijímat uprchlíky. Naopak Češi se v průzkumu veřejného mínění umí představit obnovení hraničních kontrol.

Reklama

Uprchlická krize má několik tváří. Třeba emoce. Když před dvěma týdny měli přicestovat uprchlíci do azylového ubytování v objektu bývalého hobbymarketu vedle obchodního centra Real v Heidenau, kam jezdí hodně Čechů nakupovat, byly protesty. V Sasku se začalo mluvit o možnosti uzavřít hranice s Českem.

Situace se na německé straně sice uklidnila, ale mezitím vláda v Berlíně oznámila, že uprchlíky ze Sýrie nebude vracet. Nyní ti, kdo vstoupí na německé území, bude o něho postaráno.

Proto i Česko začalo uprchlíky ze Sýrie pouštět z azylačních zařízení, také je nezadržuje na českém území.

Mění se i atmosféra v Německu, kde roste solidarita s uprchlíky ze Sýrie. A jak je to v Česku?

Téměř tři čtvrtiny Čechů jsou kvůli současné uprchlické krizi pro obnovení hraničních kontrol uvnitř takzvaného schengenského prostoru EU, a to i za cenu, že to omezí i české občany. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který v sobotu (5.9.2015) zveřejnila Česká televize.

Mezi lidmi podle průzkumu rovněž převažuje názor, že uprchlíci jsou celoevropským problémem. Proti červnu přibylo těch, kteří říkají, že unijní země by si měly běžence mezi sebou rozdělit. Souhlasí s tím více než polovina dotázaných.

K současné uprchlické krizi se vyjádřil i bývalý prezident Václav Klaus. Představil petici proti imigraci. Dokument vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky včetně využití policie a armády.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře