Německo hlásí první dva případy infekce koronavirem. Česká vláda nedoporučuje cestovat
První dva případy infekce koronavirem Covid-19 ohlásilo Německo. Ohlášené případy kromě Itálie jsou i v Rakousku, Chorvatsku či ve Švýcarsku.
Z Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa je hlášen případ nákazy koronavirem. Jde o 25letého muže, který byl na výletě v italském Milánu. Prvního pacienta nakaženého koronavirem hlásí také Severní Porýní-Vestfálsko.
Česká vláda připravuje krizové scénáře.
Už odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že jsou připraveny krizové scénáře pro situaci, že by se koronavirus v Česku šířil stejnou rychlostí jako v Itálii.
Ohniska by se podle ministra musela izolovat. Nevyloučil, že by se postižená města musela uzavřít.
SOUVISEJÍCÍ: Česko se připravuje na koronavir. Zákon umožňuje uzavřít města i obce
Vláda nedoporučuje českým občanům, aby v souvislosti s šířením koronaviru cestovali zejména do severní Itálie.
Zároveň vyzývá Čechy vracející se domů, aby v případě příznaků onemocnění kontaktovali zdravotníky. Po úterním zasedání Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Andrej Babiš.
"My skutečně nedoporučujeme našim občanům, aby teď cestovali do Lombardie a do Benátska. A samozřejmě vyzýváme naše občany, kteří se vracejí z této oblasti Lombardie a Benátska a budou na sobě pozorovat nějaké příznaky, aby kontaktovali neprodleně lékaře, nejlépe telefonicky,“ uvedl Andrej Babiš.
"Samozřejmě, je potřeba, aby naši občané zvážili vůbec, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí,“ dodal premiér.
Informace hlavní hygieničky ke koronaviru
Hlavní hygienička Eva Gotvaldová sepsala základní rady, jak se chovat v současné situaci.
Koronavirus - informace pro pacienty: Doporučení k jedincům s cestovatelskou anamnézou
Co dělat, pokud jste přicestovali v posledních 14 dnech z oblasti nákazy novým koronavirem (centrální Čína, provincie Hubei, Wuhan a další dle aktuální epidemiologické situace), či jste přestupovali na velkých asijských mezinárodních letištích a nemáte žádné příznaky onemocnění.
Po celou dobu maximální inkubační doby, tj. 14 dnů od odletu z oblasti nákazy zůstaňte pokud možno doma, minimalizujte kontakt s ostatními lidmi.
Často si myjte ruce mýdlem a vodou, příp. používejte dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu.
Kontaktujte telefonicky pracoviště protiepidemického odboru místně příslušné krajské hygienické stanice, které rozhodne o náležitých protiepidemických opatřeních včetně případné karantény.
Váš všeobecný praktický lékař Vám vystaví případné potvrzení o nařízení karantény.
Pokud se objeví příznaky jako subfebrilní-febrilní teploty, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky místně příslušnou kliniku infekčního lékařství.
Pokud jste byli vyzváni k vyšetření na infekční kliniku, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku, do čekárny vstupte až na základě domluvy s personálem infekční kliniky.
Co dělat, pokud jste přicestovali v posledních 14 dnech z oblasti nákazy novým koronavirem (centrální Čína, provincie Hubei, Wuhan a další dle aktuální epidemiologické situace) či jste přestupovali na velkých asijských mezinárodních letištích a máte horečku, kašel nebo dušnost:
Pokud jste doma, nikam nechoďte – vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi.
Často si myjte ruce mýdlem a vodou, příp. používejte dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu.
Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos kapesníkem nebo paží či rukávem, ne rukama!!!
Kontaktujte telefonicky místně příslušnou kliniku infekčního lékařství.
Pokud jste byli vyzváni k vyšetření na infekční kliniku, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku, do čekárny vstupte až na základě domluvy s personálem infekční kliniky.
Hodnocení
2.58 hvězdiček / Hodnoceno: 48x