Nápad Marksové: Sousedé budou diktovat, zda majitel může pronajmout byt

Chudoba, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comChudoba, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) plánuje, že se nemovitosti budou moci pronajímat pouze se svolením sousedů. Impuslem pro návrh je údajně Ústecký kraj, kde probíhá obchodování s chudobou.

Reklama

Základní myšlenka je podle ministryně práce a sociálních věcí tato: Obchodníci s chudobou opouštějí ubytovny a začínají skupovat nájemní byty. V nich ubytují sociálně slabé, kteří v mnoha případech nedodržují pravidla a dělají v domě nepořádek. Majitelé bytů se prý o své klienty dále nestarají, pouze inkasují peníze. V pondělním vydání o tom píše časopis Týden.

"Začíná se to čím dále tím více objevovat například v Ústeckém kraji a my nemáme nástroje, jak tomu zabránit," uvedla pro týdeník Michaela Marksová.

Jako další příklad uvedla Českou Lípu, kde ministryně byla na konci února 2016 na návštěvě.

Michaela Marksová se vypravila na setkání se zástupci obyvatel Žižkovy ulice a ulice Roháče z Dubé a diskutovala s nimi o jejich problémech se soužitím se sociálně slabými lidmi. Jde o příjemce sociálních dávek a do soukromých objektů i bytů v této lokalitě v centru města je přesouvají vlastníci, kteří jim své domy či byty pronajímají.

Noví sousedé pak svou nepřizpůsobivostí a chováním ztrpčují život ostatním. Podle českolipské starostky Romany Žatecké, která setkání s  občany zprostředkovala, jde o byznys s chudobou, jemuž je třeba zabránit. Z českolipské praxe totiž jednoznačně vyplývá, že s oficiálně provozovanými ubytovnami problém není. Chybí však účinný nástroj proti těm, co zneužívají systém vyplácení dávek k bydlení ve svých domech a bytech, které si za tímto účelem pořizují a vytvářejí podmínky pro vznik sociálně vyloučené lokality.

Michale Marksová plánuje obrátit se s nápadem na vládní kolegy, konkrétně na ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) a ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO).

Její ministerstvo podle vyjádření mluvčí pro Týden návrhem není nadšeno. "Společenství vlastníků jednotek jako právnická osoba je určeno pouze ke správě společných částí domu. Nikterak nemůže zasahovat do vlastnických oprávnění jednotlivých majitelů v nakládání s jejich majetkem a ani tomu tak nikdy nebylo," uvedla Veronika Vároši.

Návrh Michaely Marksové je ale v příkrém rozporu s rozsudkem soudu na základě impulsu ombudsmanky Anny Šabatové. "Testovaným realitním kancelářím jsem vysvětlila, že pokud bydlení nabízejí veřejně, nesmí z možnosti ucházet se o něj dopředu vyloučit zájemce jen kvůli jeho etnickému původu," uvedla pro SeveročeskýDeník.cz ombudsmanka Anna Šabatová. A stejně argumentoval i soud, což vyplývá z vyhotoveného rozsudku.

ČTĚTE:  Realitní kanceláře nemohou vyloučit zájemce jen kvůli jeho etnickému původu, říká ombudsmanka

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť
Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018 Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018
Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty

Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí
Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy
Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši? Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu
Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty
Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku? Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu
V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku
V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty


Komentáře