Nápad Marksové: Sousedé budou diktovat, zda majitel může pronajmout byt

Chudoba, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Chudoba, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) plánuje, že se nemovitosti budou moci pronajímat pouze se svolením sousedů. Impuslem pro návrh je údajně Ústecký kraj, kde probíhá obchodování s chudobou.

Reklama

Základní myšlenka je podle ministryně práce a sociálních věcí tato: Obchodníci s chudobou opouštějí ubytovny a začínají skupovat nájemní byty. V nich ubytují sociálně slabé, kteří v mnoha případech nedodržují pravidla a dělají v domě nepořádek. Majitelé bytů se prý o své klienty dále nestarají, pouze inkasují peníze. V pondělním vydání o tom píše časopis Týden.

"Začíná se to čím dále tím více objevovat například v Ústeckém kraji a my nemáme nástroje, jak tomu zabránit," uvedla pro týdeník Michaela Marksová.

Jako další příklad uvedla Českou Lípu, kde ministryně byla na konci února 2016 na návštěvě.

Michaela Marksová se vypravila na setkání se zástupci obyvatel Žižkovy ulice a ulice Roháče z Dubé a diskutovala s nimi o jejich problémech se soužitím se sociálně slabými lidmi. Jde o příjemce sociálních dávek a do soukromých objektů i bytů v této lokalitě v centru města je přesouvají vlastníci, kteří jim své domy či byty pronajímají.

Noví sousedé pak svou nepřizpůsobivostí a chováním ztrpčují život ostatním. Podle českolipské starostky Romany Žatecké, která setkání s  občany zprostředkovala, jde o byznys s chudobou, jemuž je třeba zabránit. Z českolipské praxe totiž jednoznačně vyplývá, že s oficiálně provozovanými ubytovnami problém není. Chybí však účinný nástroj proti těm, co zneužívají systém vyplácení dávek k bydlení ve svých domech a bytech, které si za tímto účelem pořizují a vytvářejí podmínky pro vznik sociálně vyloučené lokality.

Michale Marksová plánuje obrátit se s nápadem na vládní kolegy, konkrétně na ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) a ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO).

Její ministerstvo podle vyjádření mluvčí pro Týden návrhem není nadšeno. "Společenství vlastníků jednotek jako právnická osoba je určeno pouze ke správě společných částí domu. Nikterak nemůže zasahovat do vlastnických oprávnění jednotlivých majitelů v nakládání s jejich majetkem a ani tomu tak nikdy nebylo," uvedla Veronika Vároši.

Návrh Michaely Marksové je ale v příkrém rozporu s rozsudkem soudu na základě impulsu ombudsmanky Anny Šabatové. "Testovaným realitním kancelářím jsem vysvětlila, že pokud bydlení nabízejí veřejně, nesmí z možnosti ucházet se o něj dopředu vyloučit zájemce jen kvůli jeho etnickému původu," uvedla pro SeveročeskýDeník.cz ombudsmanka Anna Šabatová. A stejně argumentoval i soud, což vyplývá z vyhotoveného rozsudku.

ČTĚTE:  Realitní kanceláře nemohou vyloučit zájemce jen kvůli jeho etnickému původu, říká ombudsmanka

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře