Na severu Čech vznikají záchytná zařízení. Hledá se i ubytování pro uprchlíky

Azylové středisko v Bělé pod Bezdězem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Azylové středisko v Bělé pod Bezdězem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Severní Čechy - Jiný rozměr dostává uprchlická krize, která se dotýká i Česka. Stát uvažuje o změně režimu se zacházením s nově příchozími uprchlíky - místo do detenčních zamřížovaných zařízení by měli mířit do ubytoven s volnějším režimem. Česko se připravuje na přijetí až 3 tisíc uprchlíků.

Reklama

Vysoký plot s ostnatým drátem, mříže v oknech, policejní hlídky. Tak vypadá režim v detenčních zařízeních v Bělé pod Bezdězem, ve Vyšních Lhotách či Zastávce u Brna.

Cizinci v nich ubytovaní jsou považováni za ty, kteří nelegálně překročili českou státní hranici. Je s nimi tak zacházeno: nesmí mít u sebe mobilní telefony, peníze, nemohou se ani volně pohybovat.

Jsou to lidé, kteří čekají na vyhoštění, pokud nepožádají o azyl. Téměř všichni nechtějí v České republice zůstat, jejich cílem je Německo. Přednostně jsou pouštěni zpět na svobodu syrští uprchlíci, neboť Německo oznámilo, že tyto uprchlíky bude na svém území přijímat.

Jakmile uprchlík dostane propustku z azylového zařízení, ujme se ho Český červený kříž. Vybaví ho informacemi o nejbližší cestě na vlak, kam je i odveden. Přes Prahu míří uprchlíci do Německa.

Avšak Česko se musí připravit na novou vlnu uprchlíků. Česká republika i s ostatními středoevrospkými zeměmi, které se brání povinným kvótám, budou pravděpodobně v Bruselu přehlasovány.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Junker navrhuje, aby Česko přijalo téměř tři tisíce uprchlíků. Ti by nesměli být ubytováni v zařízeních jako je Bělá pod Bezdězem - Jezová.

Záchytná střediska

Vláda tak bude muset hledat nové typy ubytování. Záchytná zařízení typu Drahonic na Žatecku (které je bývalé vězení) na severu Čech mají mít podobný charakter jako v Bělé - tedy azylové středisko.

I samotná policie zřizuje záchytná místa, kam bude umisťovat běžence. Třeba v Chomutově má vzniknout shromažďovací místo pro běžence zadržené v regionu Chomutovska. Vyčlenila na to objekt Kord 2 za nemocnicí. Objekt má kapacitu zhruba 80 lidí.

Ubytování pro migranty

To, co vzniká v Německu, pravděpodobně bude vznikat i v Česku. Chybí ale kapacity. Nové ubytování pro uprchlíky má mít zcela jiný charakter, než jsou detenční zařízení. Tedy něco jako ubytovny. Vláda ani ministerstvo vnitra zatím odmítají médiím sdělit, jak by v případě většího počtu migrantů postupovalo.

Jednou z možností je hledat volné nemovitosti, kam by byli migranti nastěhováni. Pomoci by měly obce, soukromé subjekty i řadoví lidé.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře