Na severu Čech se znovu objevila zápřednice jedovatá. Umí bolestivě kousnout

Zápřednice jedovatá. Foto: archiv MP Ústí n/L.
Zápřednice jedovatá. Foto: archiv MP Ústí n/L.

Severní Čechy - Stejně jako loni, i letos byla objevena zápřednice jedovatá. Tentokrát v Ústí nad Labem v zahrádkářské kolonii. Pavouk po odchytu skončil v zoo.

Reklama

Hlídka ústeckých strážníků prováděla kontrolní činnost v zahrádkářské kolonii na Střížovickém vrchu, kde si v jedné ze zahrádek všimla většího pavouka, který se pohyboval po květinovém záhonu.

"Protože byl tento hmyz strážníky v minulosti již odchytáván na zahradě u rodinného domu a jednalo se o zápřednici jedovatou, tedy pavouka, jehož kousnutí působí  nepříjemné reakce obzvlášť u dětí, které zjevně dle vybavení zahrádky tuto  navštěvují, byl pavouk odchycen a po domluvě s pracovníkem ZOO bylo pavoukovi zařízeno nové ubytování," sdělil pro SeveročeskýDeník.cz Jan Novotný z Městské policie Ústí nad Labem.

Zápřednice jedovatá je druh pavouka, který se vyskytuje v některých oblastech Česka - například na Litoměřicku. Jeho původním působištěm je především jih Evropy.

Samice tohoto druhu může dorůstat až 1,5 cm, za to samec je o něco menší. Dorůstá maximálně 1,2 cm.

Tento nápadný druh si během léta dělá zámotky na vrcholcích rostlin. Zámotek si zápřednice jedovaté nejčastěji vytvářejí v květenství třtiny křovištní.

Zápřednice je zajímavá tím, že se jedná o jednoho z nejjedovatějších pavouků v Česku.

Jeho kousnutí působí velkou bolest, někdy může být spojené s horečkou, pocity úzkosti a chvilkovým ochrnutím okolo místa pokousání. Následky kousnutí však většinou do 24 hodin samy odezní.

Reakce organismu bývají individuální, není však třeba se tohoto druhu nějak zvlášť obávat. Až do konce minulého století byl druh u nás považován za velmi vzácný.

Reklama

Hodnocení

3.07 hvězdiček / Hodnoceno: 30x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře