Na severu Čech roste počet utečenců. Na ostrahu hranic může být nasazena armáda

Nádraží v Ústí nad Labem. Foto: archiv MojeÚstecko.cz
Nádraží v Ústí nad Labem. Foto: archiv MojeÚstecko.cz

Severní Čechy - Zvýšené kontroly na nádražích v Ústí nad Labem a Děčíně odhalily běžence. V sobotu (27.6.2015) byli ve vlaku do Německa objeveni Syřani a Palestinci, navíc s falešným dánským pasem. Iránci zase cestovali mezinárodním autobusem.

Reklama

Policie udělala o víkendu razii a byla úspěšná. Ve vlaku Euronight z Prahy do Berlína objevila utečence, které zadržela.

Pět mladých mužů zadrželi policisté ve vlaku, který směřoval z Budapešti přes Vídeň do Německa. Právě spoje z Rakouska využívají nelegální migranti nejčastěji.

Další nelegální běženci byli objeveni v mezinárodním autobuse při kontrole na dálníci D8. Česká policie autobus zastavila těsně před hranicí v Krušných horách. Cizinci neměli doklady nutné pro pohyb v schengenském prostoru.

Podle vedoucího cizinecké policie v Ústeckém kraji Pavla Češky bylo objeveno od začátku roku 185 nelegálně pobývajících cizinců na území Česka. Vloni za celý rok to bylo 155 lidí.

Migranti byli z 90 procent muži. Ženy s dětmi cestují ve velmi malé míře. Zatímco u Palestinců či Iráčanů policie začíná s procesem "vracení", u Syřanů je to kvůli trvající válce jinak. Vydává se jim proto vízum za účelem strpění na území České republiky.

Nasazena může být i armáda

Pokud by se zhoršila bezpečnostní situace v ČR, vláda by uvažovala na hranice vrátit policejní hlídky a dokonce nasadit armádu. Podle ministerstva vnitra mohou policii pomáhat také příslušníci vězeňské služby nebo celní správy.

Premiér Bohuslav Sobotka na neděli 28. června 2015 svolal Bezpečnostní radu státu. Vláda podle svých slov má již připraveny plány k ochraně státních hranic.

Intenzivnější ochrana hranic již byla zavedena u hranic s Rakouskem.

ČTĚTE:  Na severu Čech už jsou uprchlíci. Policie je objevuje třeba ve vlacích

Reklama

Hodnocení

3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře