Na Litoměřicku je vlk? V Českém středohoří byly usmrceny ovce a jehňata

Vlk, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Vlk, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ - Napadení a usmrcení většího počtu ovcí a jehňat v lokalitách Lbín a Babiny I. u Litoměřic šetří Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. S vysokou pravděpodobností se jednalo o útok vlka, definitivní výsledky budou ale po provedení genetických analýz.

Reklama

„Přestože jsme až do současného incidentu nezaznamenali žádné škody způsobené vlkem, o této problematice jsme zemědělce z okresu Ústí nad Labem a Děčín informovali již na lednovém semináři. Další seminář chystáme na 22. května a budeme na něm mluvit jak o zabezpečení chovu, tak o kompenzacích případné škody,“ řekl Petr Kříž z AOPK ČR, ředitel regionálního pracoviště správa CHKO České středohoří.

SOUVISEJÍCÍ: Po Kokořínsku jsou vlci i v Krušných horách, radují se ekologové

„Pro naši krajinu jsou potřeba jak hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, tak vlci. Jejich kořistí jsou totiž především velcí kopytníci, jako jelen, srnec či prase divoké, kteří způsobují velké škody lesníkům i zemědělcům. Stát chovatelům hradí škody, které vlci na hospodářských zvířatech mohou způsobit, a zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád," dodal Petr Kříž.

Výskyt vlků na území severních Čech je výsledkem přirozeného šíření vlka ze Saska, kde se momentálně vyskytuje třináct rozmnožujících se smeček.

Vlci se dlouhodobě pohybují na Šluknovsku a v okolí Doks, jednotlivá pozorování jsou zaznamenána také z oblasti Jizerských, Lužických a Krušných hor.

SOUVISEJÍCÍ: Vlci jsou na Šluknovsku. Ministerstvo zemědělce odškodní

Vlci žijí v rodinných smečkách o velikosti 5-10 kusů, roční až dvouletá mláďata pak smečku opouštějí a hledají si nová teritoria. Vzhledem k blízkosti zmiňovaných lokalit je vysoká pravděpodobnost výskytu vlků i v CHKO České středohoří.

Reklama

Hodnocení

3.53 hvězdiček / Hodnoceno: 15x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře