Na Litoměřicku a Roudnicku sílí odpor proti Pentě. I kauza Gorila ji může obrat o nemocnice

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

To, že Penta Hospitals CZ z česko-slovenské investiční skupiny Penta Investments, má zájem získat nemocnice v Litoměřicích a Roudnici nad Labem, je víceméně u místní veřejnosti známo. Stejně tak informace, že nejblíže má k získání Podřipské nemocnice. Atmosféra v regionu ale může nakonec ambice Václava Jirků pohřbít.

Reklama

Ten příběh je znám a v médiích byl mnohokrát popsán.

Jak česko-slovenská miliardářská skupina Slováka Jaroslava Haščáka a Čecha Marka Dospivy Penta Investments vybuduje síť nemocnic v Česku po vzoru Polska a Slovenska.

Jenže investiční ředitel Penty pro zdravotnictví Václav Jirků naráží na tuhý odpor.

A de facto kromě získání již dříve soukromých nemocnic ve Vrchlabí a Ostrově s jedním pronájmem v nemocnici v Sokolově investiční jízda v českém zdravotnictví drhne.

Ze Sušice se Penta Hospitals CZ (PHCZ) stáhla, kdy od doby co vstoupila do Nemos Sokolov se ve městě na Šumavě potýkala s odchody lékařů a naštvaností místních obyvatel.

Ředitelka PHCZ Barbora Vaculíková to pro Forbes.cz lakonicky zhodnotila ve stylu: Nepodařilo se najít společnou řeč s městem při budoucím rozvoji sušické nemocnice.

Obyvatelé ze Šumavy chtěli zachovat lůžkovou chirurgii s pohotovostí, místo toho na podzim 2017 Nemos Sokolov vrátil smlouvu zdravotní pojišťovně. A externí nasmlouvaná plastická chirurgie má po roce skončit, neboť provozovatelé prý nemají o další operace v sušické nemocnici zájem.

Aktivity k získání nemocnic se ale odehrávají jinde - v Polabí.

Opravdu získá Penta roudnickou nemocnici?

Penta od roku 2016 usiluje o získání Podřipské nemocnice, a to poté, co ji nabídl jeden ze spolumajitelů Jakub Zavoral. Ten v té době si rovněž pořídil nemocnici v Mariánských Lázních. O tu ale Penta zájem nemá.

Penta projevila zájem o Rumburk, ale nakonec se stáhla. Městu před dvěma lety nabídla za Lužickou nemocnici 1 korunu s požadavkem, ať město zainvestuje zhruba 100 milionů korun.

Jenže oproti předchozím plánům se nedaří získat ani nemocnici v Roudnici nad Labem. Vleklý soudní spor dvou společníků sice pravomocným rozsudkem skončil začátkem září 2019, avšak Jakub Zavoral je stále ve stejné pozici jako byl. Stále vlastní polovinu obchodního podílu Podřipská nemocnice s poliklinikou.

Mezitím se však daly lidé do pohybu.

Jakub Zavoral oznámil, že až získá podíl druhého společníka Josefa Krajníka, celou společnost s ručením omezeným prodá Pentě Hospitals CZ.

Stát se tak může až v příštím roce. Do té doby se ale dobře fungující a ekonomicky zajímavá nemocnice může zadrhnout tak, že případnému budoucímu kupci zůstanou prakticky jen nemocniční budovy.

Odpor vůči Pentě je u současného personálu natolik silný, že hromadné výpovědi nejsou něco, co by bylo nereálné.

Už teď je uzavřeno dětské lůžkové oddělení, momentálně je riziko i u chirurgie. Ke konci října 2019 odchází primář Ondřej Krajník.

Penta tak v podstatě může znovu zažít to, co v Sušici.

A scénář se může prakticky opakovat: oddělení bez personálu, naštvanost místních lidí, tlak na místní politiky a návrat nemocnice od soukromníka pod město.

V Litoměřicích referendum o nemocnici

Zatímco veřejnost může situaci v Podřipské nemocnici jen sledovat, v Litoměřicích alespoň obyvatelé města mohou aktivně rozhodnout.

Referendum o nemocnici je de facto namířené proti Pentě. Ona symbolizuje soukromníka. V městském plebiscitu se totiž lidé mají rozhodnout, zda budou souhlasit s otázkou a odpoví na ni "ano". Zjednodušeně se město ve svém referendu ptá, zda lidé chtějí zachovat nemocnici ve veřejném sektoru, tedy aby vlastníkem byla obec, kraj či stát.

Penta se k referendu zatím nijak nevyjádřila, ani ve svém místním deníku. Místo toho si ale už v červenci 2018 zaregistrovala doménu nemocnicelitomerice.cz.

"Zajímavé by to pro nás s ohledem na roudnickou nemocnici určitě bylo a zájem stále máme. Blízkost zařízení by umožnila celou řadu synergií. Finální zájem ale potvrdíme ve chvíli, kdy budeme znát přesné podmínky a parametry výběrového řízení," pro Forbes.cz v září 2019 řekla Barbora Vaculíková z PHCZ.

Výběrové řízení se nakonec uskutečnit nemusí, přestože Penta k získání nemocnice v Litoměřicích byla de facto už v červenci 2018 blízko. Avšak zasáhl antimonopolní úřad, který celou akci pod vedením města Litoměřice zastavil.

Po čtrnácti měsících je situace v Litoměřicích diametrálně odlišná. Veřejnost do té doby prakticky se o osud nemocnice nezajímající "otočila". Tlaku podlehla i koalice vzešlá z loňských komunálních voleb, přestože dokázala během i jednoho měsíce dvakrát změnit stanovisko k nemocnici.

Už ne pronájem (pacht), ale prodej poskytovatele zdravotní péče. Poté i s nemovitostmi, aby záměr byl zastaven. A najednou se jednalo s Krajskou zdravotní. Ta je prý jediným subjektem, který by nyní měl litoměřickou nemocnici získat.

Avšak petiční výbor SOS Nemocnice Litoměřice, který je složen z lékařů, zdravotních sester a dalšího personálu nemocnice, vedení města nevěří. Proto se odhodlalo udělat veřejnou sbírku a získané finance investovat do přípravy informační kampaně před referendem.

Zdravotnický byznys Penty

Penta vůbec momentálně nezažívá příliš klidné období. Hledá kupce pro ztrátové Aero Vodochody a do části svého zdravotnického byznysu chce pustit strategického partnera z Číny, USA či Itálie, jak uvedl slovenský časopis Trend (patří Pentě).

Navíc partner Penty Jaroslav Haščák patrně nemá klidné spaní. Před jeho domem v Bratislavě se v minulých dnech objevili protestující, aby mu připoměnli jeho angažmá v kauze Gorila.

Ta se po letech vynořila. A její dopady tentokrát, přestože se jedná o události z let 2005 a 2006 na Slovensku, kdy na veřejnost se kauza dostala v roce 2011, mohou reputačně tvrdě zasáhnout byznys Penty nejen u našich východních sousedů, ale i v Česku.

Právě uvažovaný vstup strategického partnera do zdravotnické části Penty má mít politické pozadí.

Zejména na Slovensku sílí tlak na Pentu, přestože těžiště byznysu nyní leží v Praze.

Nejdůležitější část slovenských aktiv Penty představují zdravotnické firmy. A jejich prosperita závisí na státní regulaci.

Klíčová je pro Pentu na Slovensku vlastnictví zdravotní pojišťovny Dovera, která má podle týdeníku Euro zhruba 1,5 milionu pojištěnců. Je o polovinu menší než slovenská VZP.

V roce 2012 vláda Roberta Fica chtěla vytvořit systém britského pojišťovnictví a vytvořit místo několika zdravotních pojišťoven jen jednu. Nakonec se tak nestalo.

Penta na Slovensku dále drží 17 nemocnic prostřednictvím řetězce Svet zdravia a má významný podíl v ambulantní péči díky síti ProCare.

Jenže Penta je nyní v "nemilosti". Po znovuvypuknutí kauzy Gorila se v Národní radě (obdoba české Poslanecké sněmovny - pozn.red.) se objevily návrhy na omezení vlivu finančních skupin na poskytování zdravotní péče. Tlak na Pentu tak na Slovensku pravděpodobně vzroste.

Co je kauza Gorila?

Podstatou kauzy Gorila jsou od počátku zdokumentovaná setkání Jaroslava Haščáka s vysokými politiky a úředníky, která se odehrála v letech 2005 a 2006.

Schůzky probíhaly v konspiračním bytě ve Vazovově ulici v Bratislavě. Vedle konspiračního bytu měl byt i pracovník tajné SIS Peter Holúbek. Ten si všiml, že často u domu parkují i vládní limuzíny.

A tak zařídil v SIS operativní sledování.

Byt totiž patřil bývalému policistovi Zoltánu Vargovi, Haščákovu příteli, který se staral o ochranu Penty v Bratislavě.

Peter Holúbek údajně několik měsíců poslouchal rozhovory v konspiračním bytě a nahrávky přepisoval.

V letech 2006 a 2007 měly údajně z jeho spisu unikat informace.

Skupina Penta celou Gorilu odmítá a tvrdí, že jde o zpravodajskou hru, která ji má poškodit.

Sám Jaroslav Haščák požaduje zveřejnění celého spisu ke Gorile a porovnání nahrávky, která byla nalezena u Mariana Kočnera. Ten je pro slovenskou policii hlavním podezřelým, že si údajně objednal vraždu novináře Jána Kuciaka, která se stala v únoru 2018.

Nahrávka se dostala do slovenských médií a je veřejně dostupná k poslechu.

A tak bratislavské události začínají rezonovat i v Praze či na Litoměřicku.

Reklama

Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře