Mládek chce prolomit těžební limity v Bílině, Brabec s tím nesouhlasí

Těžba uhlí. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Těžba uhlí. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Mostecko, Teplicko - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chce prolomit těžební limity na dolu Bílina, který patří Severočeským dolům ovládaným polostátní energetickou firmou ČEZ.

Reklama

Ministr to uvedl v úterý (13.1.2015) v Mostě. Prolomení se má týkat oblasti, kde si to nevyžádá zásah do lidských sídel. V případě dolu ČSA se uvažuje o úpravě limitů bez bourání obcí Černice a Horní Jiřetín.

Vláda by se podle něj měla v rámci posuzování surovinové politiky státu limity těžby zabývat v březnu. Jan Mládek chce navrhnout desetinásobné zvýšení náhrad obcím, kterých se těžba dotýká.

"Jednání mne utvrdila v přesvědčení, že varianta posunutí limitů pouze na dole Bílina se jeví jako nejvhodnější," uvedl ministr. Ten se na Mostecku setkal se zástupci společnosti Severočeské doly, odboráři a představiteli měst a obcí, kterých by se změny mohly dotknout.

Podle Jana Mládka pProlomení limitů zajistí práci pro další generaci lidí v letech 2030 až 2055. "Změna zajistí teplo pro čtyři miliony lidí závislých na centrálních výtopnách na hnědé uhlí," dodal ministr.

Prolomení limitů se podle ministra by nemělo týkat dolu ČSA, který patří společnosti Severní energetická. Dobývacímu prostoru by musel ustoupit Horní Jiřetín a těžba by se přiblížila na okraj Litvínova.

Na prolomení limitů tlačí Severní energetická. Ta chce, aby rozhodutí bylo oznámeo ještě letos.

Zatímco proti těžbě je současné vedení Horního Jiřetína i Litvínova, krajská vláda v Ústí nad Labem je tomu nakloněna. V minulosti se hovořilo i o krajském referendu.

Ovšem referendum by podle Jana Mládka přicházelo v úvahu pouze v případě jejich velkého prolomení zahrnujícího likvidaci Horního Jiřetína. V současné době existují pouze dvě reálné varianty prolomení limitů. Buď budou upraveny jen na dole Bílina, nebo na Bílině a jen částečně na dole ČSA.

S avizovaným prolomením limitů není ztotožněn ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten pro SeveročeskýDeník.cz uvedl, že čeká, s čím Jan Mládek přijde na vládu. Přitom odkázal na dřívější stanovisko hnutí ANO k prolomení limitů v severních Čechách.

ČTĚTE:  Kauza těžební limity: Stát je chce prolomit v dole Bílina

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře