Ministr - zpěvák. Vojtěch a Babiš nechápou příčiny krize ve zdravotnictví, říká David Rath
ČESKO - Senátní kandidát a bývalý ministr zdravotnictví David Rath ostře zkritizoval "neschopnost" ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a premiéra Andreje Babiše z ANO. Podle Ratha oba nechápou skutečné příčiny krize českého zdravotnictví.
Ministr - zpěvák. To je jediná "kvalifikace" Adama Vojtěcha. Alespoň podle Davida Ratha. Právník ve službách Babišova ANO údajně nerozumí zdravotnictví.
"Vláda A.Babiše rozhodla, že dá 7 miliard lékařským fakultám, aby vychovali více lékařů. Lékařské fakulty si více peněz zaslouží, ale ne na produkci dalších lékařů, těch už dnes produkují dost. Problém nedostatku lékařů není v jejich nedostatečné produkci, ale v jejich masivním odchodu do zahraničí," uvedl David Rath na svém facebookovém profilu.
"Vláda vlastně dává 7 miliard z našich daní do výchovy lidí, kteří po ukončení studia půjdou zachraňovat pacienty do Německa, Rakouska, Velké Británie či USA. Je to důkaz skutečné solidarity chudšího Česka s mnohem bohatšími zeměmi. Výchova jednoho lékaře je totiž docela dost drahá," napsal dále David Rath.
Podle bývalého ministra zdravotnictví rozhodnutí vlády "je jasným důkazem neschopnosti této vlády řešit problém nedostatku lékařů."
"Řešení je přitom snadné. Lékaři přestanou odcházet do ciziny v okamžiku, kdy jejich platy nebudou v naší zemi 4x nižší než v jiných zemích. Pomohla by i změna popromočního vzdělávání, aby nebylo tak komplikované složit atestaci," poradil kandidát do Senátu ve volebním obvodě Litoměřice.
"Vláda neodstraňuje příčinu prohlubující se personální krize ve zdravotnictví. Peněz má přitom dost. Jinak by nemohla navýšit počty úředníků o 30 tisíc v posledních letech. Takový úředník má měsíčně mezi 30 - 40 tisíci. Špatně placených lékařů je tak 20 tisíc. Vláda mohla, místo přijímání zbytečných úředníků, dát tyto peníze lékařům a sestrám. To by ovšem musel někdo na vládě myslet," dodal David Rath.
Na nedostatek peněz ve zdravotnictví si postěžoval v debatě Vize pro Česko o zdravotnictví v Litoměřicích i ředitel Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem Tomáš Krajník.
„Zatímco nemocnice je pro pacienty, aby je ošetřila, pojišťovna - už to pojmenování je špatné, neboť v Německu je to Krankenkasse, je od vytváření zisku. Manažeři pojišťoven jsou motivováni vytvářet zisk pro tu pojišťovnu. Ví se, že jejich odměny jsou závislé na výši zisku, což už z podstaty je špatný motivační prvek. Místo toho, aby peníze plynuly k pacientům, tak jsou zadržovány v pojišťovnách. Za poslední rok se vytvořil rezervní fond 36 miliard korun, které leží na účtech pojišťoven. Je dobře, že tam jsou peníze, až bude krize, otázka je, jak se použijí. Na druhou stranu se domnívám, že tato částka je obrovská v době, kdy se zavírají nemocnice a mluví se o nedostatku financí,“ uvedl Tomáš Krajník.
SOUVISEJÍCÍ: Tomáš Krajník: Financování zdravotnictví probíhá asi tak jako výherní automat