Ministerstva či pojišťovny dávají od kontrol nemocnic ruce pryč

Nemocnice v Litoměřicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice v Litoměřicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Severní Čechy - Zdravotní pojišťovny platí nemocnicím miliony korun, na jejich hospodaření se prý podívat nemohou. To samé tvrdí ministerstvo financí či zdravotnictví. Audit podle nich mohou zadávat zřizovatelé či krajský úřad.

Reklama

Když ministr financí Andrej Babiš (ANO) v září 2014 seznamoval veřejnost s výsledky auditu zdravotnictví, bylo to podle slov ministerstva financí na základě požadavku Evropské komise.

"Identifikovala totiž závažná rizika týkající se transparentního a hospodárného vynakládání finančních prostředků z fondů EU na pořízení zdravotnické techniky. Stejně tak studie Evropské komise o korupci v oblasti zdravotnictví z října 2013 obsahuje závažné informace o stavu zdravotnictví v ČR a mimo jiné identifikuje korupční jednání," uvedl tehdy mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Nyní pro SeveročeskýDeník.cz v souvislosti s možnou kontrolou Městské nemocnice v Litoměřicích, která je příspěvkovou organizací města Litoměřice (je financována zdravotními pojišťovnami, rozpočtem města a evropskými dotacemi), tvrdí, že "ministerstvo financí není oprávněno vykonávat audit hospodaření Městské nemocnice v Litoměřicích. Může kontrolovat pouze dotace ze státního rozpočtu či Evropských fondů."

Litoměřická nemocnice se dostala do hledáčku veřejnosti zejména kvůli zjištění opozičních zastupitelů ANO Litoměřice, že ročně vynakládá 975 tisíc korun na odběr denního tisku, konkrétně Litoměřického deníku a Mladé fronty Dnes (celkem 233 výtisků denně). V případě MF Dnes byla dodávka novin již zrušena po následné medializaci.

Podle Radka Ležatky audit hospodaření nemocnice je v kompetenci krajského úřadu. "V případě městské nemocnice si ho může zadat také zřizovatel - město Litoměřice," uvedl mluvčí ministerstva financí.

Opoziční politici v Litoměřicích poukázali na situaci, kdy na jedné straně nemocnice platí ročně téměř milion korun za noviny, aby na druhé straně žádala o dotace. Paradoxní situace nastává v případě krajské nemocnice - ať v Ústeckém kraji nebo v Libereckém kraji.

Audit hospodaření si může zadat jen zřizovatel, v případě krajských nemocnice jen kraj, v případě městských nemocnic město i kraj. O konání auditu ale většinou hlasují politici, mnozí z nich sedí v orgánech nemocnic.

Zajímavý je i pohled Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která nemocnicím platí za poskytnutou péči pacientům-pojištěncům. Peníze z pojišťoven pokrývají rozpočet nemocnic.

Kontrolují jejich hospodaření? Není to jednoznačné. "Nemocnice účtují VZP úhrady za péči poskytnutou jejím klientům v souladu s uzavřenými smlouvami a platnou legislativou. To, jak nemocnice hospodaří (zda například neplatí moc za elektřinu, jestli by nemohla nakupovat levněji jídlo, teplo, vodu… či třeba noviny), by mělo být v prvé řadě aktivitou jejich zřizovatelů. VZP nemá k provádění takto zaměřených kontrol naprosto žádnou pravomoc," uvedl pro SeveročeskýDeník.cz mluvčí VZP Oldřich Tichý.

ČTĚTE:  Litoměřická nemocnice brečela, že jí chybí peníze. Přitom utrácela za noviny

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře