Migranti z Německa přecházejí hranice do Česka. V Sasku jsou protesty

Hraniční patník. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Hraniční patník. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Severní Čechy, Sasko - Migranti, kteří v Německu čekají na udělení azylu, překračují česko-německou hranici. Německé úřady zmírnily pravidla a de facto to umožňují bez postihu. K tomu v blízkosti státní hranice v Sasku jsou protesty a nevraživost vůči cizincům roste.

Reklama

Ředitel severočeské cizinecké policie Pavel Češka vloni média a veřejnost uklidňoval, že běženci, kteří budou umístěni v uprchlických zařízeních přímo či v blízkosti česko-německé hranice, budou mít zakázáno vstupovat na české území. Za to jim hrozí ztížení získání azylu v Německu.

Jenže vše je jinak. Migranti přicházejí na české území a české policii se nedaří tomu zabraňovat. Nejkřiklavější je to na Moldavě na Teplicku v Krušných horách.

V bývalé celní budově na německé straně, která se nachází přímo na "čáře", jsou ubytovaní Afghánci. Ti si chodí do Čech, konkrétně na asijskou tržnici nakupovat.

Z pohledu českých zákonů se jedná o nelegální vstup na české území. Pavel Češka pro média přiznal, že policie eviduje čtyři případy. Ve skutečnosti jich je více. Počet čtyř nelegálních vstupů je jen policejní evidence, kdy se podařilo cizince zadržet.

Pokud je migrant na české straně zadržen, hrozí mu pokuta. Ta může činit až 3 tisíce korun, ve skutečnosti jsou pokuty nižší.

U česko-německé hranice je poměrně velký počet uprchlických zařízeních. Kromě Moldavy jsou cizinci ubytováni i v bývalém objektu celnice na Cínovci. Další uprchlické zařízení je jen 5 kilometrů od hranic, v krušnohorské obci Clausnitz u Českého Jiřetína.

Zde proběhl protest zhruba stovky odpůrců migrace. Když z autobusu, který přijel k uprchlickému zařízení, chtěli vystupovat migranti, byla jim zatarasena cesta. Zasahovat musela i německá policie.

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře