Městské firmy v Liberci čekají zásadní změny

Liberecká radnice. Foto: archiv Pixabay.com
Liberecká radnice. Foto: archiv Pixabay.com

Liberece - Nová pravidla při obsazování míst v představenstvech městských společností v Liberci zavedli radní na zasedání valných hromad několika společností. Týká se to Dopravního podniku, Technických služeb, Sportovního areálu Ještěd a Liberecké IS, které jsou akciovými společnostmi.

Reklama

Protože po každých volbách v nich dochází k výměně členů představenstva a dozorčí rady a politici v představenstvu nemají potřebné kompetence a fakticky je řízení na řediteli a dalších členech managementu, vedení Liberce chce tento stav změnit.

Představenstva firem se zmenší a budou tvořena přímo lidmi z managementu firmy. Odpadne tak zbytečný mezičlánek politicky obsazovaného představenstva (v případě DPMLJ 9 placených pozic, u ostatních firem 5 až 6 míst). Klíčovou pozicí se stane ředitel společnosti, který bude vybrán v otevřeném výběrovém řízení.

"Město jako vlastník si samozřejmě musí udržet kontrolu nad svými společnostmi, k tomu ovšem stačí zastoupení v dozorčí radě. Dozorčí rady budou posíleny personálně i pravomocemi tak, aby mohly účinně kontrolovat management a dohlížet na vlastnické zájmy města," uvedla pro SeveročeskýDeník.cz mluvčí města Zuzana Minstrová. Obdobný model je již zaveden v Krajské nemocnici Liberec.

Radní na posledním zasedání rady města rozhodli o složení tzv. transformačního představenstva, každý člen má vymezené kompetence.

„Členství v transformačním představenstvu je krátkodobá funkce spojená s intenzivní prací. Nominovaní členové představenstev musí mít proto zkušenosti
z oboru činnosti, případně ze statutárních orgánů podobných firem nebo musí jít o manažera či podnikatele se zkušenostmi v řízení společností. Jako vhodní členové se mi jeví také lidé  s ekonomickým či právním vzděláním, kteří doplní takto vzniklé představenstvo. A nemusí jít vždy o zastupitele či politika, vhodné kandidáty jsme hledali i zcela mimo politické uskupení,"
uvedl primátor Liberce Tibor Batthyány.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře