Máme věřit hodnocení nemocnic? Špatně interpretovaná data je dokáží ekonomicky poškodit

Lékaři, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Lékaři, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

SEVERNÍ ČECHY - V Česku působí instituce, které vytvářejí různé žebříčky. Lidé je mají rádi a často se podle nich - včetně recenzí - rozhodují. Lze hodnotit i nemocnice?

Reklama

Nemocnice A je lepší než nemocnice B, nemocnice C je nejhorší.

Zhruba takto média mohou psát o nemocnicích, pokud převezmou či sestaví nějaké hodnocení z jakéhokoliv průzkumu či statistických dat.

Jenže, lze podle toho klást otázky typu: "Kde vám nejlépe odoperuji žlučník? Kde vám nejlépe odrodí dítě?"

O to je to diskutabilní, když tyto otázky pokládá regionální deník, jehož koncovým majitelem jsou ti, kteří prostřednictvím jiných společností ovládají některé nemocnice v Česku.

Výše popsané se stalo - a zvolený styl naštval ředitele Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem.

"Poslední případ, kdy vydavatel regionálního deníku vlastněný finanční skupinou Penta hrubě dezinterpretoval data, rezonuje v odborných kruzích a je pravděpodobné, že bude mít dohru i soudní. Nese totiž známky nekalo-soutěžního jednání, vzhledem k tomu, že Penta zároveň funguje jako poskytovatel zdravotní péče. Bohužel média vlastněná finančními skupinami již nemají s poctivou žurnalistikou nic společného. Opakovaně se ukazuje, že jsou patrně používána jako prostředek k prosazení svých obchodních zájmů," reagoval Tomáš Krajník na situaci, kdy regionální deník sestavil žebříček nemocnic podle dat ze zdravotních pojišťoven.

Jak vnímáte různé žebříčky, ankety, průzkumy hodnotící či publikující data o poskytované zdravotní péči?

Osobně se domnívám, že v poslední době ankety záměrně interpretují zadání objednavatele a to značně snižuje jejich důvěryhodnost. Pokud se jedná o statistiky, jsou zde odborníci jako UZIS a Český statistický úřad, kteří jsou experty a nepracují na objednávku skupin, nedochází pak k chybné interpretaci dat.

Mají takové žebříčky např. nemocnic vznikat a data z nich být publikována?

Pokud jsou data vytvořena k tomu určenou institucí - MZČR, UZIS, Český statistický úřad a připravena odborníky, jednoznačně ano. Mohou pomoci pacientům získat dostatek informací a usnadnit jim rozhodování, kde je možné péči čerpat. Bohužel české zdravotnictví se v poslední době potýká s kapacitními problémy, nedostatkem personálu a financí a toto by se asi mělo řešit prioritně.

Nemocnice zdravotním pojišťovnám vykazují jednotlivé výkony. Svým způsobem jde o unikátní data, kterým běžný pacient nemusí rozumět. Pak nějake médium tato data zveřejní, vytvoří žebříček a data nějak interpretuje. Co si o tomto způsobu hodnocení myslíte?

Přesně to potvrzuje, že odborná data patří odborníkům a nikoliv někomu, kdo je účelově využije a zájem pacienta je to poslední co řeší. Odborník si většinou zakládá na svém kreditu a k podobné věci by se neuchýlil. Alespoň v to doufám.

Kde vám nejlépe odoperuji žlučník? Kde vám nejlépe odrodí dítě? Vypovídají podobné otázky o něčem konkrétním a lze podle nich hodnotit nemocnice?


Pokud se mohu odvolat na poslední zveřejněnou statistiku v novinách, která hrubě dezinterpretovala data tím, že například uvedla, že nemocnice má velké množství komplikovaných pacientů, ale zapomněla uvést, že zmíněnými komplikacemi jsou cukrovka nebo epilepsie, se kterými pacient do nemocnice už přichází a tyto pouze korektně vykazuje. V tomto případě rozhodně nelze mluvit o věrohodné statistice. Pak se může stát, že nemocnice s 0 pooperační komplikací vyjde ve statistice špatně a to i přesto, že bez komplikací odoperuje i složité případy, například pacienty s cukrovkou, kardiálními problémy atd.

Reklama

Hodnocení

4.14 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře