Litoměřice se hádají kvůli havarijnímu stavu výstaviště Zahrada Čech

Plechové haly B a C na výstavišti Zahrada Čech. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Plechové haly B a C na výstavišti Zahrada Čech. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Nekonečný příběh o havarijním stavu litoměřického výstaviště pokračuje. Na zastupitelstvu města opět padala slova o nutnosti uvolnit z rozpočtu miliony korun do Zahrady Čech.

Reklama

Boj o částku přesahující 5,6 milionů korun koaliční zastupitelé vyhráli, ale opět si museli vyslechnout drtivou kritiku dosavadní činnosti předchozích vedení města, odpovědných úředníků městského úřadu, radního města a bývalého jednatele Václava Červína (Sport a Zdraví) i společníka města, firmy EXPO CZ.

Otázky Petra Urbánka (ANO) padaly i směrem k průběhu příprav auditu a výběru advokátní kanceláře. O tom zastupitelé rozhodli na minulém zastupitelstvu. Opoziční zastupitel zpochybnil výběr tří oslovených kanceláří a požádal o zveřejnění podmínek pro uchazeče o vypracování auditu.

Zastupitelé se shodli, že výstaviště je v havarijním stavu. Podle nového jednatele Lukase Wünsche (Severočeši Litoměřice) je situace vážná a hrozí "že vše spadne na hlavu". Názory se liší ve způsobu financování, zda se dodržují smluvní podmínky a kdo je viníkem dlouhotrvající situace.

Podle zastupitelů z ANO a Strany zelených problém s novým modelem a celkovým fungováním Zahrady Čech vznikl v minulých letech a rozhodnutím rady města v čele s ODS a Václavem Červínem. Radní v roce 2012 uzavřeli smlouvu s firmou EXPO CZ, která tehdy představila ambiciózní investiční plán.

Město připravuje ze svého rozpočtu podporu výstaviště na několika frontách. Chce vybudovat novou multifunkční halu, pokud získá dotaci z ministerstva školství. Ta má nahradit plechové pavilony B a C. Celkové náklady: 56,6 milionu korun (bez DPH), přičemž finanční spoluúčast města má dosáhnout 50 %. Vlastníkem haly by bylo město.

Pikantní je, že to je rozpor mezi deklarovanými plány společnosti EXPO CZ, která uzavřela s městem Litoměřice společnou firmu Zahrada Čech s.r.o. Soukromý subjekt měl být investorem, který nechá postavit nové výstavní haly. Od proklamací firma i město opustily a vše míří na bedra městského rozpočtu. Kromě vlastní výstavby a splácení úvěrů bude muset v dalších letech městská kasa počítat i s provozními náklady haly.

Aktuálně se město vzdá peněz z nájmu výstaviště a poplatků za licence k ochranným známkám. Zastupitelé nakonec schválili, že město zafinancuje parkoviště, úpravu pavionu H, rekonstrukci pavilonu A, rekonstrukci kulaté fontány, kamerový systém či první fázi rekonstrukce vodovodu a kanalizace.

ČTĚTE:  Zahradu Čech čeká audit. Krejza potupil Wünsche, Červín končí

Opoziční ANO Litoměřice požaduje audit pronájmu výstaviště Zahrada Čech

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře