Lithium z Cínovce jako předvolební rozbuška. Přijdou severní Čechy o svůj novodobý poklad?

Cínovec. Foto: archiv MojeTeplicko.cz
Cínovec. Foto: archiv MojeTeplicko.cz

CÍNOVEC - Málokdo tomu rozumí, ale povyku je kolem toho hodně. Co je vlastně lithium, jak má probíhat těžba na Cínovci a co z toho budou mít severní Čechy a stát?

Reklama

Dosud to byly jen kusé zprávy v médiích o tom, že na Cínovci byla nalezena "nová zlatá žíla". V okolí Cínovce se má hlubinnou metodou těžit lithium. Odtud vozit ke zpracování a následně se surovinou obchodovat.

Co je tedy lithium? Definice kovu podle Wikipedie zní: nejlehčí z řady alkalických kovů, značně reaktivní, stříbřitě lesklého vzhledu. Dobře vede elektrický proud a teplo.

V současné době patří lithiové baterie (lithiový článek) a akumulátory (lithium-iontový akumulátor) k perspektivním prostředkům pro dlouhodobější uchování elektrické energie a jejich využití v elektronice stále silně roste.

Lithiové akumulátory se využívají v elektromobilech a automobilech s hybridními motory.

Jinými slovy, severní Čechy, konkrétně Krušné hory v okolí Cínovce na Teplicku, jsou perspektivním ložiskem k vytěžení lithia.

Je to jako uhlí nebo jiné nerosty.

Zatímco uhlí se spálí, z lithia se vyrábějí produkty s vyšší přidanou hodnotou. Buď jsou to baterie do mobilních telefonů nebo zmíněné akumulátory.

Při vlastní těžbě vzniknou nová pracovní místa. Proto těžbu podporuje město Dubí, pod které Cínovec patří.

Nerost patří českému státu. Česká společnost Geomet, za kterou stojí australská společnost European Metals Holdings Ltd., má na Cínovci průzkumné vrty.

Ta chce lithium těžit a obchodovat s ním.

K tomu potřebuje železniční dopravu, zpracovatelské firmy a následně odběratele.

Na severu Čech tak může vzniknout miliardový byznys na odhadovanou dobu 20 let.

Australský investor plánuje začít v Krušných horách s komerční těžbou v roce 2022. Plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

„Plně respektujeme průzkumné licence, udělené ministerstvem životního prostředí, avšak naším hlavním cílem je, aby lithium bylo nejen získáváno, ale především dále zpracováváno a finalizováno v rámci ČR. Proto jsme s právoplatnými držiteli průzkumných licencí zahájili rozhovory nad tímto naším požadavkem již v předstihu,“ uvedl minulý týden v Ústí nad Labem ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

S australskou firmou European Metals Holdings Ltd. (EMH) podepsal memorandum o spolupráci.

„Jsme připraveni pokračovat v jednání s českým státem a společně definovat možné synergie v oblastech těžby, zpracování a využití lithia, včetně možného zapojení českého státu jako kapitálového účastníka projektu,“ dodal generální ředitel EMH Keith Coughlan.

A právě podpis tohoto memoranda rozhořčil bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

„Je naprosto skandální, co tady ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy. Jak všichni víme, mají velké dluhy,” zaútočil na koaličního partnera Babiš, který na Facebooku označil lithium za „nejdůležitější surovinu 21. století”.

„Je to od ČSSD pokus o krádež za bílého dne,” uvedl Babiš, podle něhož memorandum „dalo firmě těžbu lithia” v hodnotě dvou biliónů korun.

Poté následovala přestřelka Babiše s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), jehož slova zase zpochybnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), aby následně na Brabce na twitteru reagoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten vícepremiéra z ANO osočil ze lži.

Tématu se bude SeveročeskýDeník.cz podrobně věnovat.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře