Liberecký zámek v majetku města? Podle Korytáře ano, ale ne za každou cenu

Nebe, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Nebe, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Liberec - Liberecké zastupitelstvo bude ve čtvrtek 26. března 2015 rozhodovat o tom, zda se město má aktivně zabývat koupí Libereckého zámku a zámeckého parku.

Reklama

"Koupit, ale ne za každou cenu," konstatuje liberecký náměstek pro ekonomiku a strategický rozvoj Jan Korytář, proč by se město mělo stát majitelem Libereckého zámku a zámeckého parku.

Město by podle náměstka mohlo z areálu vytvořit centrální park. "Ten v Liberci stále chybí a jen těžko někdo přijde na jinou plochu v centru města, kde by mohl vzniknout. Park by mohl vyvážit nedalekou velkou betonovou plochu Plazy a vytvořit velký nezastavěný, přírodní a vzdušný areál v jinak poněkud chaotickém, neklidném a stále rozestavěném Liberci."

Druhým důvodem pro koupi je solečné řešení pro bývalou galerii i zámek. "Město vlastní výměnou za staré lázně budovu bývalé galerie, pro kterou již minulé vedení města začalo hledat využití. Vzhledem k tomu, že areál zámku je doslova „zakousnutý“ do okolních městských nemovitostí, je záměr řešit koncepčně celé území podle mého názoru logickým i strategickým rozhodnutím," uvádí Jan Korytář.

"Důležité je také ale přemýšlet o podmínkách, které musí být splněny, aby se nejednalo o nepromyšlenou a ztrátovou investici," podotkl náměstek primátora.

"Podmínkou je dobrá cena s možností splátek. Vzhledem k rozloze pozemků, jejich umístění i stavu zámku, by jejich koupi za 1 korunu asi nikdo nezpochybňoval. Možná, že ani za milion korun.  A pravděpodobně ani za 10 milionů korun. Ve chvíli, kdy se ale předběžné odhady a dohady pohybují okolo hranice 100 milionů korun +  - 50 mil. Kč, je celá věc k důkladnému přemýšlení a počítání.  Vzhledem k zadlužení města ale bude muset být možnost uzavřít kupní smlouvu s možností splátek nebo získat příslušný úvěr, na jednorázový výdaj město nemá," nastínil úvahy o ceně Jan Korytář.

Ten navrhuje i vypracování ekonomické rozvahy budoucího provozu a schválení investice v referendu.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře