Liberecko obchází strašák v podobě spalniček. Kraj připravuje očkování

Očkování, jehla, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Očkování, jehla, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

LIBERECKÝ KRAJ - Epidemie spalniček sice Liberecký kraj zatím nezasáhla tak masivně jako třeba Trutnovsko či Prahu, ale šíří se do dalších regionů - třeba na Plzeňsko. Kraj proto chystá opatření.

Reklama

Situace je varující. Shodli se na tom krajský náměstek hejtmana Přemysl Sobotka s ředitelem Krajské hygienické stanice Vladimírem Valentou.

Po diskusi s řediteli se všichni shodli, že osloví ohrožené skupiny zdravotníků s nabídkou na očkování, event. stanovení hladiny protilátek.

Zdravotní pojišťovny očkování nehradí, a tak náklady ponesou jednotlivé nemocnice, které si nakoupí očkovací látku.

Celkem se v kraji jedná o několik stovek zdravotníků.

„Jsem rád, že nemocnice jsou a budou aktivní při očkování. I jeden případ spalniček znamená karanténu okolo 20 dní pro veškeré kontakty, a to by výrazně ohrozilo chod nemocnic,“ vysvětlil Přemysl Sobotka.

Spalničky jsou infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Způsobuje je virus z čeledi paramyxovirů. Spalničky jsou díky dobré proočkovanosti populace dnes velmi vzácným onemocněním, nicméně kvůli migraci a odmítání očkování se mohou opět objevit.

Velké problémy působí jejich komplikace v podobě zápalu plic, zánětu středního ucha nebo zánětu mozku, časté jsou bakteriální superinfekce oslabeného organismu.

Onemocnění se podle webu MojeZdraví.cz projevuje v první fázi horečkou, přidávají se bolesti v krku, kašel nebo rýma. V dutině ústní se mohou objevit bílé pupínky, tzv. Koplikovy skvrny. Spojivky jsou zarudlé, slzí a pálí, postižený je světloplachý.

Po zhruba 4 dnech se objeví vyrážka v podobě malých skvrnek, které se postupně mění z červené na hnědočervenou. Nejprve se vyrážka vyskytne na obličeji a za ušima, postupně přechází na celé tělo včetně končetin – takzvaný výsev od hlavy k patě – tj. kraniokaudální. Při běžném průběhu nemoci mizí zhruba do týdne.

Reklama

Hodnocení

1.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře