Letní sucho 2015: mizí podzemní voda i z řek, v některých obcích je zákaz napouštění bazénů

Suho, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Suho, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Severní Čechy - Teplé počasí bez deště se začíná naplno projevovat na naplněnosti řek, nádrží i podzemních vod. V některých obcích byl vyhlášen zákaz napouštění bazénů a zalévání pitnou vodou z vodovodního kohoutku.

Reklama

Podle náměstka ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jana Daňhelky dokonce hrozí, že začnou vysychat studny. "Na stavu podzemních vod se sucho projevuje vždy s určitým zpožděním, proto v současné chvíli na podzemních vodách vykazuje stav tzv. silného sucha asi 30 procent sledovaných měřicích objektů," uvedl pro deník Právo.

Důvodem vysychání podzemních vod je i nedostatek sněhů v letošní zimě. "Hlavně v nižších a středních polohách, navíc maximální objem vody ve sněhu 1,42 mld. kubíků byl zaznamenán již v první půlce února," řekl Jan Daňhelka. "Celkově zatím spadlo méně než osmdesát procent obvyklé sumy srážek, důležité však bylo také to, že poslední srážkově nadnormální měsíc byl březen a od té doby narůstá srážkový deficit."

Na situaci s nedostatkem vody již zareagovaly některé obce v Ústeckém kraji, kde byl vyhlášen zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrad z veřejného vododvodu. Týká se to například Ludvíkovic na Děčínsku, kde obec musela přistavit cisternu s vodou. Obdobná situace je i v Malé Veleni nebo v Huntířově.

Obecně situace je horší v obcích, které mají vlastní vodovodní síť napojenou na vodojem naplňovaný z místních pramenišť.

Reklama

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře