Krajská zdravotní chce přetáhnout lékaře i sestry z rumburské nemocnice. Ta je v úpadku

Lužická nemocncie. Foto: archiv Město Rumburk
Lužická nemocncie. Foto: archiv Město Rumburk

Krajská zdravotní zvolila zajímavý způsob záchrany Lužické nemocnice v Rumburku. Rozhodla se přetahovat lékaře i sestry do Děčína či Ústí nad Labem.

Reklama

Šok panuje ve Šluknovském výběžku.

Způsobil ho inzerát Krajské zdravotní (KZ), která patří Ústeckému kraji.

Nemocniční akciová společnost provozuje nemocnice v pěti městech na severu Čech a je ovládána politiky z neformální koalice KSČM, ČSSD a ODS.

Generálním ředitelem Krajské zdravotní je člen ODS Petr Fiala (neplést s předsedou ODS), předsedou představenstva je Jiří Novák z KSČM a místopředsedou představenstva Radek Scherfer z ČSSD. V dozorčí radě například sedí Karel Krejza z ODS, který je rovněž poslancem.

Radu Ústeckého kraje pak tvoří zástupci KSČM, ČSSD a SPO/SPD.

SOUVISEJÍCÍ: Krize pro Šluknovský výběžek s nemocnicí. Babiš ohlásil plán, jak zachránit Rumburk

Krajská zdravotní, která sdružuje nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, měla podle představ ministerstva zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem (ANO) převzít Lužickou nemocnici.

Získat měla nové smlouvy s pojišťovnami. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) měla slíbit zvýšené sazby za výkony v rámci nového modelu financování nemocnic v odlehlých českých a moravských regionech.

Místo oddlužení do úpadku

Podmínkou bylo oddlužení Lužické nemocnice městem Rumburk, což zastupitelé města odmítli s odkazem na chybějící peníze pro chod města a investice. Radnici vládne koalice ANO, ODS a ČSSD v čele se starostou Lumírem Kusem.

SOUVISEJÍCÍ: Kauza Lužická nemocnice. Pokud město zaplatí milionové dluhy, Krajská zdravotní Rumburk převezme

Ústecký kraj, pod který Šluknovský výběžek zhruba s 55 tisíci obyvateli patří, sice ústy hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) tvrdil, že má zájem zabezpečit akutní zdravotní péči pro tamní obyvatele, avšak vážný zájem o převzetí Lužické nemocnice a provozování lůžkové péče a udržení v chodu čtyři hlavní oddělení - jako je interna, chirurgie, dětské a gynekologicko-porodnické oddělení - nijak do konce července 2019 nedeklaroval.

Teprve začátkem srpna 2019 zaslala Krajská zdravotní návrh smlouvy, za jakých podmínek by Lužickou nemocnici převzala, avšak podle rumburského starosty Lumíra Kuse podmínky byly pro obyvatele regionu nevýhodné.

"V návrhu smlouvy od Krajské zdravotní například chybí garance zajištění péče ve Šluknovském výběžku. Návrh smlouvy o smlouvě budoucí nezahrnuje žádné garance ze strany Krajské zdravotní na udržitelnost zdravotní péče ve Šluknovském výběžku. Je tam lehce zmíněn rozsah, nicméně časově tam není určeno, jak dlouho," uvedl dříve pro Český rozhlas Sever.

SOUVISEJÍCÍ: Rumburk odmítl návrh smlouvy o převzetí Lužické nemocnice Krajskou zdravotní

Krajská zdravotní v návrhu měla avizovat, že by v Rumburku zachovala internu a chirurgii. Dále by zůstaly ambulance, laboratoře, rentgen, jednotka intenzivní péče a ošetřovatelská péče. Naopak by mělo být omezeno dětské lůžkové oddělení. Porodnice skončila dříve kvůli nedostatku lékařů.

Původní představy města byly, aby v Rumburku byla funkční nemocnice zajišťující akutní péči. Avšak krajský úřad naznačoval, že počítá spíše s ambulancemi ve Varnsdorfu a následně lůžkovou péčí v nemocnicích Děčín a Ústí nad Labem.

SOUVISEJÍCÍ: Kraj místo Rumburku jedná o zajištění zdravotní péče s Varnsdorfem

Lužická nemocnice je v současnosti v úpadku a má přiděleného insolvenčního správce.

Martina Jinochová Matyášová v prohlášení uvedla, že rozhodnutí soudu o úpadku  nemá v tuto chvíli vliv na běžný provoz nemocnice ani na kvalitu poskytované péče.

"Oddělení  nemocnice zůstávají pacientům dostupná v současném  rozsahu,  dokud nebude  nerozhodnutojinak. Od zjištění úpadku  podléhá činnost managementu, hospodaření  nemocnice a  správa  jejího  majetku dohledu  insolvenčního  správce a soudu," uvedla insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.

Schůze věřitelů je naplánována na listopad 2019.

SOUVISEJÍCÍ: Rumburská nemocnice je v úpadku. Budoucnost je nejistá

Ústecky kraj navíc údajně chtěl Rumburku poskytnout půjčku na vymazání několika milionového dluhu nemocnice.

Kromě spíše politických proklamací ale nakonec k pomoci Krajské zdravotní obyvatelům a pacientům Šluknovského výběžku dosud nedošlo. Ve veřejných vyjádřeních místopředsedy představenstva Radka Scherfera je navíc poskytnutí zdravotní péče nutností státu, potažmo zdravotních pojišťoven.

Například VZP to vyřešila prohlášením pro pacienty a své pojištěnce tak, že se mají obrátit na nemocnice v České Lípě, Děčíně či Liberci.

Výzva míří od Krajské zdravotní i směrem k lékařům a sestrám z Lužické nemocnice.

"Krajská zdravotní nabízí pracovní uplatnění všem zdravotníkům Lužické nemocnice a polikliniky v Rumburku v nemocnicích Krajské zdravotní, a to v Děčíně, případně také v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě nebo Chomutově. V případě budoucího působení Krajské zdravotní v Rumburku Vám bude při Vašem zájmu umožněn návrat do rumburské nemocnice," stojí na webu KZ.

Sdělení od Krajské zdravotní nelibě nesou například obyvatelé Šluknovského výběžku. Někteří ho komentovali ve facebookové skupině Zachraňme nemocnici v Rumburku.

Zde také došlo k debatě mezi Petrem Vondráčkem a krajským radním pro školství Petrem Šmídem, který je ze Šluknovského výběžku. Ten krok KZ dle vyjádření podporuje a naopak naznačil, že mají údajně padnout i nějaká trestní oznámení zřejmě týkající se hospodaření Lužické nemocnice.

"Někdo v Rumburku přivedl soukromou nemocnici ke krachu a cestou z ní ještě trhal kusy. Pokud kraj udělá cokoli, tak to bude nad rámec povinnosti. (...) Výkony klesaly x odměny stoupaly," napsal v diskusi Petr Šmíd.

Obyvatelé Šluknovska také dvakrát za nemocnici demonstrovali. Začátkem července 2019 v Ústí nad Labem a o měsíc později přímo v Rumburku.

SOUVISEJÍCÍ: Zamíří rumburská nemocnice do insolvence? Padlo trestní oznámení na kraj i pojišťovnu

Reklama

Hodnocení

2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře