Kontroverzní miliardář v čele tiché koalice ANO, SPD a KSČM?

Andrej Babiš. Foto: archiv SeverčeskýDeník.czAndrej Babiš. Foto: archiv SeverčeskýDeník.cz

ČESKO /KOMENTÁŘ/ - Česká republika bude mít menšinovou vládu ANO s kontroverzním miliardářem v čele. Možná. Dosavadní průběh vyjednávání tomu ale napovídá.

Reklama

Andrej Babiš nemá rád příliš dlouhé vyjednávání. Jeho taktika je zhruba takto: vypouštění balónků, rozehrávka na více stran, tlaky a hlavně silný pressink.

Žádné vyjednávání v rukavičkách.

Poté, co šéf ANO vzdal poměrně rychle snahu vyjednat si většinovou vládu, co mu košem dala ČSSD s KDU-ČSL a také ODS, běžel na Hrad. Tam si získal podporu pro sestavení menšinové vlády složené ze straníků ANO a nestraníků, tzv. odborníků.

Tento scénář se zamlouvá i prezidentu Miloši Zemanovi. Na Pražském hradě pravděpodobně promlouval do duše nejen šéfovi komunistů, ale i předsedovi SPD. A tak jsme se dozvěděli, že KSČM v čele s Vojtěchem Filipem je ochotna vládu tolerovat.

To je osvědčená taktika komunistů. Přímo do vlády s nimi na celostátní úrovni nikdo nechce, ale jejich hlasy se hodí. Komunistům zase funkce. A vše se zarámuje do obligátní podpory programu. Proč ne. Jak nám Andrej Babiš prostřednictvím CNN sdělil, on prý není populista, nýbrž pragmatik.

Pragmatik je i Tomio Okamura. Muž, který se obklopil skutečně zajímavými postavami. I s SPD nechce jít Babiš do vlády - nevypadalo by to dobře. Ale jejich podporou nepohrdne.

Jistě Okamurovi domlouval či jen přátelsky radil prezident Zeman. A tak Okamura oznámil, že kandidovat na hlavu státu nebude a že ANO podpoří na postu předsedy sněmovny Radka Vondráčka. Výměnou za to v pověstném politickém handlu má být podpora některých programových bodů, které je Babišovo ANO schopno zkousnout jako menší zlo.

A tak se vracíme na začátek po volbách, o čem se hovořilo. Rýsuje se zde koalice ANO, SPD a KSČM? Jen místo toho, aby tyto strany své "spojenectví" daly dohromady oficiálně, vznikne jakýsi kočkopes á la opoziční smlouva.

Ta vyhovovala ČSSD a ODS po volbách v roce 1998. Miloš Zeman si vládl ve své jednobarevné vládě sám a stejný model doporučuje již veřejně i Andreji Babišovi.

Babišovi tento model rovněž bude vyhovovat. Bude mít svoji jednobarevnou vládu, kterou bude řídit jako firmu. A snít o tom, že mu žvanírna zvaná Poslanecká sněmovna nebude tolik překážet.

A po celou dobu budou lidé okolo předsedy ANO naleptávat jednotu nejen ODS, ale i Pirátů. Ti ústy předsedy Ivana Bartoše již zažívají, co jsou to politické tlaky. "Jsme pod řízeným nátlakem ANO," prohlásil dokonce pro Právo. Tlak má spočívat v "chození" emailů či SMS.

A aby toho nebylo málo, vše svým výrokem korunoval Miloš Zeman. Ten je přesvědčen o tom, že ostatní strany "vyměknou". Pokud Babišovi nevyjde první pokus o získání důvěry své menšinové vlády, druhý určitě ano. Pokud by mělo dojít na třetí pokus, u něho prý "může", nikoliv "musí". Alternativní výklady ústavy v pojetí Miloše Zemana...

O článku:

Komentář je jedním z nejdůležitějších analytických novinářských útvarů. Vyjadřuje stanovisko autora nebo daného média k určité události. Je blízký především zprávě, kterou doplňuje o (osobní) hodnocení a zdůvodněné závěry. (zdroj: zde).

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře