Komunisté mění Ústecký kraj. Po autobusech chtějí ovládat i vodárenskou společnost

Voda z kohoutku, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Voda z kohoutku, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ÚSTECKÝ KRAJ - Druhé volební období KSČM ve vedení ústeckého hejtmanství tak trochu připomíná "znárodňování". Po záměru provozovat krajskou autobusovou dopravu uvažuje kraj odkoupit od soukromé firmy Veolia akcie vodárenské společnosti. Prý, aby lidé na severu Čech měli levnější vodu.

Reklama

Plíživě a nenápadně komunisté v Ústeckém kraji upevňují moc. Tradičně "rudý sever" komunisté přetvořili k obrazu svému po roce 1948 až do roku 1990. A s přestávkou se do vedení kraje vrátili v roce 2012.

To se ještě rozkoukávali, aby ve svém druhém volebním období plně rozjeli návrat k socialismu. Tak lze s nadsázkou popsat dění na ústeckém hejtmanství.

Kraj je prostřednictvím příspěvkových organizací či společností největším zaměstnavatelem. Kromě samotných úředníků vlastní přes Krajskou zdravotní pět velkých nemocnic, sociální zařízení a ústavy, školy, muzea a galerie, správce silnic...

Na konci května 2017 KSČM prosadila záměr založení vlastního krajského autobusového dopravce, který má už za dva roky v části severních Čech nahradit soukromníky.

Kraj tak chce zaměstnávat řidiče a mít plnou kontrolu nad veřejnou službou.

Nově po tomto kroku komunisté zveřejnili další záměr. Získat akcie soukromé firmy Veolia, která ovládá díky podílu 50,1% Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK).

"Myslíme si, že cena vody je vysoce nadhodnocená. Naším majetkovým vstupem do společnosti to chceme změnit," cituje MF Dnes ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM).

Ústecký kraj by prý akcie neodkupoval sám, ale podílela by se na koupi i další strana - Liberecký kraj. Zde jsou hybnou vládnoucí silou Starostové pro Liberecký kraj.

Pro dokreslení situace. Menšinovým akcionářem s podílem 49,1 procenta je Severočeská vodárenská společnost (SVS), která vlastní vodárenskou síť a je investorem do rekonstrukcí vodárenské infrastruktury. SVS je rovněž akciovou společností, kterou ovládá 458 měst a obcí napříč Ústeckým a Libereckým krajem.

Zbylých 0,8 procent akcií SčVK patří drobným akcionářům.

Ústeckým komunistům v plánech sekundují sociální demokraté, kteří ješte s SPO/SPD tvoří koalici na kraji.

Oficiálně plány připravuje vedení SVS v čele s ředitelem Bronislavem Špičákem. Rozhodovat o další budoucnosti vodárenské společnosti se má na nadcházející valné hromadě akcionářů.

Podle MF Dnes Veolia za devět let inkasovala dividendy ve výši cca 1,5 miliardy korun. Tyto peníze odtekly ze severu Čech k zahraničnímu majitelu Veolie.

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře