Kdo chce dotaci na kotel, ať si zkontroluje list vlastnictví, radí Ústecký kraj

Komín, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Komín, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Ústecký kraj /EXKLUZIVNĚ/ - Kdo che úspěšně požádat o kotlíkovou dotaci, nejprve by si měl zkontrolovat, jak je objekt označen. Požadavkem Ústeckého kraje je, aby nemovitost byla označena jako "rodinný dům". Kritiku diskriminace kraj odmítá.

Reklama

SeveročeskýDeník.cz upozornil na komplikace, které mohou žadatele o dotaci na kotel potkat.

"Troufám si říci, že je to podraz ze strany Ústeckého kraje. Když už totiž má 25.1.2016 začít podávání žádostí, tak 21.1. tedy pouhé 4 dny před termínem, se na webu kraje objevilo upozornění o "objektu k bydlení" v katastru nemovitostí. Každý, kdo nemá v katastru přímo napsáno, že se jedná o rodinný a bytový dům, ale jen objekt k bydlení dotaci nedostane," sdělil redakci Milan Lisec.

SOUVISEJÍCÍ: Zádrhel při kotlíkové dotaci. V katastru nemovitostí musí být rodinný dům nebo bytový dům

S tvrzením "podrazu" či "diskriminace" nesouhlasí Ústecký kraj. Vyplává to z vyjádření mluvčí Lucie Dosedělové na dotaz redakce.

Vyjádření Ústeckého kraje ke kotlíkové dotaci

Skutečnost, že se dotace dávají  pouze na rodinné domy a je nutné mít v listu vlastnictví uvedený „rodinný dům“, je známa již od zveřejnění Programu na výměnu zastaralých zdrojů tepla na pevná paliva (kotlíková dotace) na webu Ústeckého kraje, tedy přesněji od 17.12.2015.

Závazné pokyny pro Specifický cíl 2.1, Prioritní osy 2, Operačního programu Životní prostředí, z nichž program Ústeckého kraje vychází, jsou známy dokonce již od 15.7.2015.

Upozornění na web, o kterém píše váš čtenář, jsme vyvěsili, abychom žadatele na skutečnost upozornili, protože podle ohlasů z probíhajících seminářů pro žadatele je zřejmé, že si žadatelé tuto skutečnost v listu vlastnictví neprověřují.

Z každodenních kontaktů se žadateli ovšem víme, že změna v katastru se dá vyřešit tak, aby bylo vše hotovo do konce března 2016, kdy končí příjem žádostí. Některé stavební úřady dokonce žádosti řeší opravdu takzvaně „na počkání“.

Žádný z žadatelů se na nás zatím neobrátil s tím, že by měl se změnou zásadní problém. V programové dokumentaci ani na webu Ústeckého kraje není uvedeno, že si žadatel nemůže podat žádost, pokud nemá v katastru nemovitostí uveden „rodinný dům“ a jinak splňuje podmínky programu. Musí však žádost na základě naší výzvy doplnit a zajistit si změnu v katastru nemovitostí. I takové žádosti už jsme přijali a žadatele informujeme o nutnosti provést změnu.

Na požadavku vzhledem k uvedeným informacím tedy neshledáváme nic diskriminačního ani limitujícího. Každý kraj má v kompetenci řešit svůj vlastní vyhlášený program.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře