Kauza zinkovna: Továrna je naplánována 60 metrů od nejbližšího domu v Příšovicích, říkají odpůrci

Místo plánované zinkovny v Příšovicích. Foto: archiv Spolek Za lepší PříšoviceMísto plánované zinkovny v Příšovicích. Foto: archiv Spolek Za lepší Příšovice

Příšovice - Kauza zinkovny v Příšovicích na Liberecku postavila proti sobě obyvatele obce a samosprávu. "Zástupce zinkovny se o nás vyjádřil v tom smyslu, že jsme burani, kteří by nejradši místo zinkovny chovali ovce, že bráníme technologickému pokroku, používáme mafiánské praktiky a že přece kvůli nespokojenosti pár obyvatel nestáhne ocas mezi nohy a neuteče pryč," říká Petra Daňková předsedkyně spolku Za lepší Příšovice.

Reklama

Můžete stručně popsat problém se zinkovnou. O co jde?

Ráda bych na začátku uvedla něco o informování obyvatel o jednání se zinkovnou. O zinkovně zastupitelstvo jedná už od roku 2009, kdy schválilo usnesení o tom, že proti zinkovně nemají námitek krom vyřešení dopravy. Od té doby proběhlo několik jednání o stavbě zinkovny.

Co se informací pro veřejnost týká, jediná možnost jak se něco dozvědět byla zúčastnit se zasedání zastupitelstva a mít štěstí, že se na toto téma zrovna bude hovořit. Předem se to zjistit nedalo, protože téma zinkovny bylo většinou v pozvánce schováno pod bodem „smlouvy, různé“. Pak následovala jedna nicneříkající věta ve zveřejněném usnesení zastupitelstva. Pan starosta také měl na toto téma 2 relace v místní televizi (2 za 5 let). Dovoluji si upozornit, že televize je kabelová a například do naší ulice není zavedena vůbec.

Pro srovnání se každý může podívat na obec Pravčice na Moravě, kde probíhají jednání se stejnou firmou také na stavbu žárové zinkovny. V místním tisku Pravčické noviny je minimálně 2x do roka věnována celá kapitola tématu zinkovny, pokud proběhne v mezidobí nějaké jednání, i častěji. U nás to byly 2 relace za celých 5 let!

Letos v lednu jedna ze zastupitelek vše oznámila veřejnosti dopisem, který osobně roznesla do schránek. Téměř okamžitě se zvedla velká vlna nesouhlasu s touto stavbou. Písemný nesouhlas podepsalo cca 560 obyvatel Příšovic (z asi 1000 zletilých).

Proč nesouhlasíte se zinkovnou?

Občané nesouhlasí se záměrem stavby zinkovny z několika důvodů. Především jde o umístění chemického provozu, který produkuje velké množství zplodin, do těsné blízkosti sídliště. Budova zinkovny je naplánována cca 150 metrů od prvního panelového domu a 60 metrů od nejbližšího rodinného domu.

Pracuje se zde s nebezpečnými kyselinami (solná, chlorovodíková, fosforečná, sírová) a jinými chemikáliemi (chloridy amonný, zinečnatý, zinečnato-amonný, oxid zinečnatý, čpavková voda), které při nevybudování samostatného nájezdu na R10 budou do a ze zinkovny dopravovány přes obec. Obyvatelé se bojí především o své zdraví a zdraví svých dětí, které si nepochybně ponesou následky takovéto stavby po celý život.

A ještě tu je problém s výpary ze zinkovacích van, kde se bude pod těmito kyselinami topit 24 hodin denně 7 dní v týdnu 365 dní v roce na teplotu 450 stupňů.

Obáváte se i zvýšené dopravní zátěže v obci?

Další problém je s předpokládaným zvýšením dopravy, která má být podle všeho vedena opět v těsné blízkosti sídliště, i když podmínkou výstavby zinkovny bylo od počátku dopravní napojení přímo na nájezd na R10. Rozhodnutí ŘSD o nesouladu plánované kruhové křižovatky na nadjezdu nad R10 s českou státní normou je datováno také v roce 2009 a je investorovi od počátku známo. Nicméně dále podniká kroky a investice, jako by žádné omezení a podmínky nebyly.

Jak se k zinkovně z vašeho pohledu chová vedení obce a samotná zinkovna?

Vedení obce se chová ke svým obyvatelům dost arogantně. Názor většiny zletilých obyvatel obce je nezajímá. Že prý jsme se měli ozvat před pěti lety a ne teď, když už je téměř pozdě. Občanům je vyhrožováno vysokými pokutami, když se zinkovna nepostaví (nebude na školu a školku apod.).

Zastupitelé v čele se starostou nám tvrdí, že do procesu nemohou zasáhnout, že je vše v rukou stavebního úřadu. Dopadlo to tak, že starosta tento týden rezignoval na svou funkci bez udání důvodu. Většina z těch, se kterými jsem mluvila to považuje za útěk před zodpovědností.

Zástupce zinkovny se o nás vyjádřil v tom smyslu, že jsme burani, kteří by nejradši místo zinkovny chovali ovce, že bráníme technologickému pokroku, „používáme mafiánské praktiky a že přece kvůli nespokojenosti „pár“ obyvatel nestáhne ocas mezi nohy a neuteče pryč“. To jsou přesně jeho slova.

Místo toho, aby obci nabídl nějaký prospěch (vybudování dopravního hřiště nebo podobnou aktivitou), jen nás obyvatele Příšovic, kteří by měli jejich zinkovnu trpět ve své obci, urážel.

Proč jste založili občanské sdružení, kdo ho tvoří?

Občanské sdružení – podle nového občanského zákoníku spolek Za lepší Příšovice jsme založili jako reakci na projevený nesouhlas občanů se zinkovnou jako nástroj k prosazení názoru občanů na dění v obci. Spolek sdružuje občany Příšovic, kteří nesouhlasí se stavbou zinkovny v obci. Členové jsou z řad občanů všech věkových kategorií, různých povolání i životních zkušeností, matky a otcové rodin, kterým záleží na zdravé budoucnosti jejich dětí.

Čeho chcete docílit a jak vidíte šance?

Docílit chceme především toho, že v Příšovicích nebude stát zinkovna. Šanci na úspěch vidíme jako reálnou vzhledem k tomu, že existuje několik listin, vyjádření a zákonů, které nás v tomto názoru utvrzují.

ČTĚTE: Kvůli zinkovně vznikl v Příšovicích spolek odpůrců. Kritizuje vedení obce

-Radek Pešout-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Liberecko

Cizinec v kempu zaútočil nožem na jiného muže. Chtěl vraždit? Cizinec v kempu zaútočil nožem na jiného muže. Chtěl vraždit?
Sever Čech trápí déšť, hrozí povodně Sever Čech trápí déšť, hrozí povodně
Zachránili tenistku Kvitovou, teď dostanou miliony Zachránili tenistku Kvitovou, teď dostanou miliony

Nejnavštěvovanější místa v Česku. V žebříčku exceluje Liberec Nejnavštěvovanější místa v Česku. V žebříčku exceluje Liberec
Andrej Babiš i Miloš Zeman pod palbou protestů nejen v Praze, ale i v Liberci Andrej Babiš i Miloš Zeman pod palbou protestů nejen v Praze, ale i v Liberci
Na Spartě nemáme co ztratit, avizuje Karafiát před finišem ligy Na Spartě nemáme co ztratit, avizuje Karafiát před finišem ligy

Na zimu jsem zvyklý ze Žiliny, říká liberecký brankář Martin Dúbravka Na zimu jsem zvyklý ze Žiliny, říká liberecký brankář Martin Dúbravka
Liberecký kapitán Pokorný odchází do Francie Liberecký kapitán Pokorný odchází do Francie
Přijde fotbalový Liberec také o kapitána? V jednání je Pokorného odchod do Francie Přijde fotbalový Liberec také o kapitána? V jednání je Pokorného odchod do Francie

Seznam nových zastupitelů v Libereckém kraji pro období 2016-2020 Seznam nových zastupitelů v Libereckém kraji pro období 2016-2020
Liberecký Mario Bližňák sestřelil své bývalé spoluhráče z Plzně, Filip Pyrochta slavil první gól Liberecký Mario Bližňák sestřelil své bývalé spoluhráče z Plzně, Filip Pyrochta slavil první gól
Hokejisté Liberce vstoupili do hokejové Ligy mistrů, v pátek se těší na TPS Turku Hokejisté Liberce vstoupili do hokejové Ligy mistrů, v pátek se těší na TPS Turku


Komentáře