Kauza spalovna Tušimice: Kraj projekt poslal k ledu, kvůli EIA

Chladící modul PTR. Foto: Převzato z dokumentace oznámení záměruChladící modul PTR. Foto: Převzato z dokumentace oznámení záměru

Ústecký kraj, Tušimice - Spalovna pneumatik v Tušimicích zatím nebude. Proti projektu se například kromě Arniky postavil i Krajský úřad Ústeckého kraje.

Reklama

Nedaleko Tušimic mělo být postaveno průmyslové zařízení pro zpracování drcených pneumatik a následné spalování vzniklých produktů s kapacitou přes 20 000 tun přijatých pneumatik za rok. Oficiálně zařízení pro energetické využití odpadu metodou termolytického rozkladu.

Záměr byl oznámen v březnu 2013, v dubnu 2013 bylo zahájeno zjišťovací řízení, ve stejném měsíci ekologická organizace Arnika podala připomínky. Podle krajské mluvčí Magdaleny Hanáčkové zjišťovacím řízením byl zatím projekt ukončen.

"Společnost předložila záměr. Ten byl posouzen se závěrem, že má významný vliv na životní prostředí. Nyní je tzv. míč na straně firmy, která musí předložit odborně zpracovanou dokumentaci a bude zahájen proces posuzování vlivu na životní prostředí," sdělila Magdalena Hanáčková. "To obnáší zveřejnění, zpracování oponentního posudku, případně i veřejné projednání. Žádné lhůty pro předložení dokumentace ovšem nejsou, je to dobrovolné rozhodnutí společnosti, kdy a zda vůbec bude pokračovat."

Podobné zařízení i u Chabařovic

Podle Arniky ministerstvo životního prostředí i Česká inspekce životního prostředí považují pyrolýzní zplyňování pneumatik za spalovnu. Investor to však odmítá a řadí svůj záměr do jiné kategorie, tak aby nemusel naplňovat platné emisní limity pro spalování odpadu ve spalovnách.

Zařízení patří mezi několik podobných záměrů s technologií PTR Simul, pro které v současné době v Česku probíhá proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA.

Podobné zařízení by mělo vzniknout i u Chabařovic na Ústecku. V případě tušimické spalovny stojí za projektem karlovarská firma Light Rays.

"Není jasné, jaké složení má mít pyrolýzní plyn a olej. Investor také nezvolil nejlepší technologii pro čištění pyrolýzního plynu průchodem přes aktivní uhlí. Obáváme se možnosti úniku dioxinů a těžkých kovů do ovzduší či odpadů. Chybí také například analýza a porovnání s aktuálním plánem odpadového hospodářství kraje," uvedla Arnika.

-im-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Nebezpečný Most: Muž okradl seniorku o peníze Nebezpečný Most: Muž okradl seniorku o peníze
Kam se lidé v Ústeckém kraji nejvíce stěhují? Tato města zažívají boom Kam se lidé v Ústeckém kraji nejvíce stěhují? Tato města zažívají boom
Dopravní podnik chce lidi v MHD, a tak koupí nové trolejbusy a autobusy Dopravní podnik chce lidi v MHD, a tak koupí nové trolejbusy a autobusy

V pátek bude veškerá doprava v Ústí zdarma V pátek bude veškerá doprava v Ústí zdarma
Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje? Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje?
Liberecký recept? Hrát jednoduše a hodně střílet, říká Martin Bakoš Liberecký recept? Hrát jednoduše a hodně střílet, říká Martin Bakoš


Komentáře