Kauza spalovna Tušimice: Kraj projekt poslal k ledu, kvůli EIA

Chladící modul PTR. Foto: Převzato z dokumentace oznámení záměruChladící modul PTR. Foto: Převzato z dokumentace oznámení záměru

Ústecký kraj, Tušimice - Spalovna pneumatik v Tušimicích zatím nebude. Proti projektu se například kromě Arniky postavil i Krajský úřad Ústeckého kraje.

Reklama

Nedaleko Tušimic mělo být postaveno průmyslové zařízení pro zpracování drcených pneumatik a následné spalování vzniklých produktů s kapacitou přes 20 000 tun přijatých pneumatik za rok. Oficiálně zařízení pro energetické využití odpadu metodou termolytického rozkladu.

Záměr byl oznámen v březnu 2013, v dubnu 2013 bylo zahájeno zjišťovací řízení, ve stejném měsíci ekologická organizace Arnika podala připomínky. Podle krajské mluvčí Magdaleny Hanáčkové zjišťovacím řízením byl zatím projekt ukončen.

"Společnost předložila záměr. Ten byl posouzen se závěrem, že má významný vliv na životní prostředí. Nyní je tzv. míč na straně firmy, která musí předložit odborně zpracovanou dokumentaci a bude zahájen proces posuzování vlivu na životní prostředí," sdělila Magdalena Hanáčková. "To obnáší zveřejnění, zpracování oponentního posudku, případně i veřejné projednání. Žádné lhůty pro předložení dokumentace ovšem nejsou, je to dobrovolné rozhodnutí společnosti, kdy a zda vůbec bude pokračovat."

Podobné zařízení i u Chabařovic

Podle Arniky ministerstvo životního prostředí i Česká inspekce životního prostředí považují pyrolýzní zplyňování pneumatik za spalovnu. Investor to však odmítá a řadí svůj záměr do jiné kategorie, tak aby nemusel naplňovat platné emisní limity pro spalování odpadu ve spalovnách.

Zařízení patří mezi několik podobných záměrů s technologií PTR Simul, pro které v současné době v Česku probíhá proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA.

Podobné zařízení by mělo vzniknout i u Chabařovic na Ústecku. V případě tušimické spalovny stojí za projektem karlovarská firma Light Rays.

"Není jasné, jaké složení má mít pyrolýzní plyn a olej. Investor také nezvolil nejlepší technologii pro čištění pyrolýzního plynu průchodem přes aktivní uhlí. Obáváme se možnosti úniku dioxinů a těžkých kovů do ovzduší či odpadů. Chybí také například analýza a porovnání s aktuálním plánem odpadového hospodářství kraje," uvedla Arnika.

-im-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

O nemocnici v Litoměřicích se uchází 4 společnosti O nemocnici v Litoměřicích se uchází 4 společnosti
Přívozy na Labi jsou v provozu. Sezónu zahajuje i v Lovosicích Přívozy na Labi jsou v provozu. Sezónu zahajuje i v Lovosicích
Na Litoměřicku je vlk? V Českém středohoří byly usmrceny ovce a jehňata Na Litoměřicku je vlk? V Českém středohoří byly usmrceny ovce a jehňata

Chomutovská policie plánuje nabírat nové lidi do ulic Chomutovská policie plánuje nabírat nové lidi do ulic
Střelec, který zabil muže v dodávce, má jít na 12,5 roku do vězení Střelec, který zabil muže v dodávce, má jít na 12,5 roku do vězení
V bývalé tržnici v centru Litoměřic vzniká nový veřejný prostor V bývalé tržnici v centru Litoměřic vzniká nový veřejný prostor

Lovci zvládli i druhý čtvrtfinálový zápas Lovci zvládli i druhý čtvrtfinálový zápas
Vstup do play off Lovci zvládli Vstup do play off Lovci zvládli
Útočníkům z Krupky hrozí za napadení policistů dva a čtyři roky! Útočníkům z Krupky hrozí za napadení policistů dva a čtyři roky!

Miminka narozená v první polovině března 2018 Miminka narozená v první polovině března 2018
Při zásahu v Krupce byla napadena policejní hlídka. Po policistce házeli kameny! Při zásahu v Krupce byla napadena policejní hlídka. Po policistce házeli kameny!
Ústecký kraj chce nadále usilovat o obnovení železnice po sesuvu z Lovosic do Teplic Ústecký kraj chce nadále usilovat o obnovení železnice po sesuvu z Lovosic do Teplic


Komentáře