Kauza spalovna Tušimice: Kraj projekt poslal k ledu, kvůli EIA

Chladící modul PTR. Foto: Převzato z dokumentace oznámení záměruChladící modul PTR. Foto: Převzato z dokumentace oznámení záměru

Ústecký kraj, Tušimice - Spalovna pneumatik v Tušimicích zatím nebude. Proti projektu se například kromě Arniky postavil i Krajský úřad Ústeckého kraje.

Reklama

Nedaleko Tušimic mělo být postaveno průmyslové zařízení pro zpracování drcených pneumatik a následné spalování vzniklých produktů s kapacitou přes 20 000 tun přijatých pneumatik za rok. Oficiálně zařízení pro energetické využití odpadu metodou termolytického rozkladu.

Záměr byl oznámen v březnu 2013, v dubnu 2013 bylo zahájeno zjišťovací řízení, ve stejném měsíci ekologická organizace Arnika podala připomínky. Podle krajské mluvčí Magdaleny Hanáčkové zjišťovacím řízením byl zatím projekt ukončen.

"Společnost předložila záměr. Ten byl posouzen se závěrem, že má významný vliv na životní prostředí. Nyní je tzv. míč na straně firmy, která musí předložit odborně zpracovanou dokumentaci a bude zahájen proces posuzování vlivu na životní prostředí," sdělila Magdalena Hanáčková. "To obnáší zveřejnění, zpracování oponentního posudku, případně i veřejné projednání. Žádné lhůty pro předložení dokumentace ovšem nejsou, je to dobrovolné rozhodnutí společnosti, kdy a zda vůbec bude pokračovat."

Podobné zařízení i u Chabařovic

Podle Arniky ministerstvo životního prostředí i Česká inspekce životního prostředí považují pyrolýzní zplyňování pneumatik za spalovnu. Investor to však odmítá a řadí svůj záměr do jiné kategorie, tak aby nemusel naplňovat platné emisní limity pro spalování odpadu ve spalovnách.

Zařízení patří mezi několik podobných záměrů s technologií PTR Simul, pro které v současné době v Česku probíhá proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA.

Podobné zařízení by mělo vzniknout i u Chabařovic na Ústecku. V případě tušimické spalovny stojí za projektem karlovarská firma Light Rays.

"Není jasné, jaké složení má mít pyrolýzní plyn a olej. Investor také nezvolil nejlepší technologii pro čištění pyrolýzního plynu průchodem přes aktivní uhlí. Obáváme se možnosti úniku dioxinů a těžkých kovů do ovzduší či odpadů. Chybí také například analýza a porovnání s aktuálním plánem odpadového hospodářství kraje," uvedla Arnika.

-im-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí
Údajného pedofila policie nenašla Údajného pedofila policie nenašla
Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO? Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO?

Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni
Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista
Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8 Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období? Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období?
Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu
Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný

Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla
Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou
Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery


Komentáře