Kauza Panama Papers: I tzv. kmotři z Ústecka se prý skrývají v daňových rájích

Bankovky, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Bankovky, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Jak funguje globální byznys založený na budování offshoreových struktur, nastrčených ředitelích, falešných akcionářích a bílých koních, který umožňuje fungovat organizovanému zločinu, přibližuje zatím poslední z mezinárodních projektů koordinovaných Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ) #PanamaPapers (Panamské dokumenty).

Reklama

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku (Investigace.cz) se v dokumentech Panama Papers objevuje 283 Čechů.

Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který má spolu se svoji ženou Renatou v databázi Panama Papers údajně několik firem na Britských Panenských ostrovech, nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského.

Německé noviny Süddeutsche Zeitung obdržely od anonymního whistleblowera přes jedenáct milionů dokumentů interní komunikace firmy Mossack Fonseca. Firmy, která po desítky let napomáhala politikům anonymizovat vlastnictví firem, společnostem využívat díry v zákonech a neplatit daně, drogovým kartelům legalizovat výnosy z prodeje drog a diktátorům sponzorovat občanské války.

Více než 376 investigativních novinářů ze 109 zemí světa spojilo své síly, aby analyzovali přes dva terabity dokumentů, získané informace zasadili do regionálního kontextu a osvětlili nelegální praktiky ze světa velkých peněz. Tým investigace.cz prošel tisíce stran dokumentů, aby zjistil, jak se Češi zapojili do anonymního světa daňových rájů.

Čeští partneři firmy Mossack Fonseca mají v celém schématu důležitou roli – přes 250 tisíc dokumentů se týká českých klientů – a mezi nimi lidé stíhaní i odsouzení za finanční kriminalitu, lidé napojení na politické kmotry, obchodníci s diamanty nebo lidé spojovaní s největšími korupčními a privatizačními skandály posledních let.

Investigace.cz bude v následujících týdnech na základě zkoumání získaných dat postupně přinášet příběhy jednotlivých akcionářů, firem i obchodních praktik na hraně zákona.

"Čeští politici umějí velmi dobře využívat všech nástrojů anonymizace vlastnictví firem. Schovávají se za hradby právníků, firem z daňových rájů, bílých koňů a zprostředkovatelů. Je velmi složité vystopovat toky jejich peněz a ještě složitější jim prokázat jakékoliv překročení zákona. Těch způsobů, jak se jim dostat na stopu, je jen velmi málo, zejména kvůli tomu, že akcie na doručitele v kombinaci s offshorovou firmou je mezi politiky tak populární. Jeden z nástrojů je v databázi Panama Papers. Tam lze najít čtyři akcie na doručitele seychelské společnosti Melbourne House. Adresa doručitelů akcií je ve všech případech stejná: rodinný dům v jedné části Ústí nad Labem. Majitelkou domu je žena často spojována s podnikáním takzvaných kmotrů z ODS," píše web Investigace.cz.

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře