Kauza nemocnice v Litoměřicích. Už ne pronájem, ale rovnou privatizace...

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE - Ticho před bouří. Tak lze parafrázovat kroky vedení města Litoměřice po loňských komunálních volbách. Rada města, ve které má drtivou většinu ODS, schválila záměr rozpracovat variantu prodeje 100% podílu v akciové společnosti Nemocnice Litoměřice.

Reklama

V tichosti připravuje vedení Litoměřic v čele s poslancem a místostarostou Karlem Krejzou (ODS) zřejmě možnou privatizaci městské nemocnice, kterou město ze sta procent ovládá prostřednictvím vytvořené akciové společnosti Nemocnice Litoměřice. Ta vznikla v roce 2017 transformací z příspěvkové organizace.

Ta má prý větší roční rozpočet než samotné město. A ve vedení sedí i ti samí lidé, jako v radě města. Konkrétně předseda představenstva a radní města Radek Lončák, který nemocnici řídí. A také předseda dozorčí rady a radní města Leoš Vysoudil. Oba pánové jsou v dresu občanských demokratů.

Ve vedení města ještě působí starosta a senátor Ladislav Chlupáč, který je rovněž z ODS.

V radě města pak působí ještě z ODS historik Filip Hrbek a lékař Petr Kubec.

Za hnutí Severočeši Litoměřice pak v radě sedí Lukas Wünsch a Petr Hošek, který původně nebyl do litoměřického zastupitelstva zvolen, avšak jako první náhradník se do rady města dostal místo své kolegyně.

Petr Hošek byl do roku 2014 v litoměřickém zastupitelstvu v dresu ČSSD, v předchozím volebním období v zastupitelstvu nebyl.

Radu města uzavírá Václav Červín za hnutí Sport a Zdraví Litoměřice. Červín je dlouholetým ředitelem základní školy a politický partner litoměřické ODS. Celé roky i s minimem zastupitelů dokáže vydržet na místostarostovské židli.

Tato sestava posunuje litoměřickou nemocnici k privatizaci.

Byl to přitom Ladislav Chlupáč, který tvrdošijně v jakémkoliv mediálním výstupu odmítal tvrzení, že litoměřická nemocnice se privatizuje. Hovořil o koncesi a pachtu, neboli pronájmu.

Avšak nyní se ukazuje, že to skutečně mohl být jen "skrytý manévr" k opravdové privatizaci nemocnice ve vlastnictví města, která má údajně zaměstnávat zhruba 900 lidí.

"Doposud se nesmělo říkat, že se plánuje privatizace litoměřické nemocnice. Navržený postup ovšem nic jiného není," komentovala rozhodnutí například litoměřická Strana zelených v čele s opozičním zastupitelem Petrem Panašem.

Rada města Litoměřic totiž 11. března 2019 schválila několik důležitých bodů (autentická citace zápisu z rady města v plném znění - pozn.red.):

RM přijímá toto rozhodnutí:

a) RM bere na vědomí předloženou bodovou zprávu „Základní alternativy postupu při získání partnera pro společnost Nemocnice Litoměřice, a.s.“ vypracovanou JUDr. Mariannou Svobodovou, Duška & Svobodová advokátní kancelář. Zpráva předkládá a popisuje další možné efektivní alternativy postupu pro získání partnera Nemocnice Litoměřice, a.s.

b) RM po projednání stanovuje v rámci přípravné fáze transakce směřující k získání strategického partnera Nemocnice Litoměřice, a.s. další postup z navržených variant bodové zprávy „Základní alternativy postupu při získání partnera pro společnost Nemocnice Litoměřice, a.s.“ vypracovanou JUDr. Mariannou Svobodovou, Duška & Svobodová advokátní kancelář, a to rozpracovat podrobněji variantu uvedenou v článku 2 této zprávy – PRODEJ 100 % AKCIÍ NEMOCNICE LITOMĚŘICE, A.S. PARTNEROVI.

c) RM ukládá Karlu Krejzovi zajistit zadání vypracovat druhý znalecký posudek na ocenění 100 % akcií společnosti Nemocnice Litoměřice a.s., a to společností Ernst & Young, s.r.o., Na Florenci 2116/15, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČO: 26705338.

d) RM ukládá JUDr. Marianně Svobodové, Duška & Svobodová advokátní kancelář, zrevidovat a navrhnout vhodnou úpravu stávajících smluvních vztahů mezi Městem Litoměřice a Nemocnicí Litoměřice, a.s. s ohledem na budoucí možnou změnu akcionáře Nemocnice Litoměřice, a.s., a to Smlouvy o nájmu nemovitostí č. SOC/00060/2017 a Smlouvy č. SOC/00082/2019 o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu Města Litoměřice.

"Po provedení důkladné právní analýzy radní nyní zvolili jednodušší variantu převodu společnosti, která zdravotnické služby poskytuje v současnosti, na nového vlastníka – a tou je prodej akcií. Již před časem vznikla akciová společnost Nemocnice Litoměřice, která má s městem uzavřenou platnou nájemní smlouvu na užívání nemovitostí a pozemků," informovala v tiskové zprávě ze dne 21.3.2019 mluvčí města Eva Břeňová.

"Po převodu akcií novému majiteli tedy bude právní situace stejná jako po uzavření nájemní (pachtovní) smlouvy na závod. Město zůstane majitelem nemocnice (pozemků a budov) a o potřebné zdravotnické vybavení, smlouvy a zaměstnance se postará strategický partner. Kdo jím konkrétně bude a za jakou částku, rozhodnou znalecké posudky a nakonec zastupitelé,“ uvedl v tiskové zprávě místostarosta Karel Krejza.

"O prodeji nemocnice, ani o její privatizaci se tedy nejedná. Město pouze hledá jiný způsob, jak dosáhnout stejného výsledku, byť jinou právní cestou. Radní pro jistotu požadují vypracování dvou znaleckých posudků na ocenění 100 % akcií společnosti Nemocnice Litoměřice a.s., přičemž jeden z nich vypracuje společnost Ernst & Young," uvedla Eva Břeňová.

SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian: Pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní a jak hospodaří

Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

Hassan Mezian: Pro Roudnici měla privatizace nemocnice smysl, v Litoměřicích ho nevidím

Hassan Mezian: Nemocnice ohrožují neadekvátní politické zásahy, a to i v Litoměřicích

Fiasko v Litoměřicích. Vedení města v čele s ODS utrpělo s pronájmem nemocnice porážku

Reklama

Hodnocení

2.88 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře