Kauza nemocnice v Litoměřicích. Nepodporujte petici, vyzval starosty senátor Ladislav Chlupáč. Může si to dovolit?

Ladislav Chlupáč v ČT24. Reprofoto: Česká televize
Ladislav Chlupáč v ČT24. Reprofoto: Česká televize

LITOMĚŘICE - Dopis na hlavičkovém papíře se znakem města Litoměřice a podpisem Ladislava Chlupáče (ODS) dostali někteří starostové obcí na Litoměřicku. Starosta města a senátor za region v dopise píše, aby nepodporovali petici k litoměřické nemocnici.

Reklama

Ladislav Chlupáč je starostou města Litoměřice. Má stejná práva a povinnosti jako například starosta obce Lovečkovice Radek Černý.

Město i obec jsou samostatnými samosprávami. Jen s tím rozdílem, že Litoměřice jsou z úředního pohledu obcí s rozšířenou působností (ORP).

To ale neznamená, že Lovečkovice jsou podřízené Litoměřicím a Ladislav Chlupáč je nadřízený Radka Černého.

Přesto z dopisu, který rozeslal senátor Ladislav Chlupáč starostům ORP Litoměřice, to tak může vypadat.

Zároveň v dopise Ladislav Chlupáč nabádá starosty, aby petici organizovanou petičním výborem složeným z odborářů a zaměstnanců akciové společnosti Nemocnice Litoměřice, nerozšiřovali a sami nepodepsali.

Jak zjistila ČTK, mnohým starostům se krok Ladislava Chlupáče nezamlouvá.

"Dostali jsme dopis a považuji to z jeho strany za nehoráznost," řekl starosta Lovečkovic Radek Černý (KSČM). Petici podepsal a s prodejem nemocnice nesouhlasí.

Jiný přístup k dopisu zaujala Věra Petrů, starostka Ploskovic. Ta potvrdila, že i tamní obyvatelé se obávají o osud nemocnice, avšak petici nešířili. Avšak i tu si lidé vyžádali. Starostka prý vyčkává na to, co jí řekne Ladislav Chlupáč na setkání starostů ORP Litoměřice. To se koná 27. května 2019.

Dopis senátora Ladislava Chlupáče, který sice v něm vystupuje jako starosta města Litoměřice, je kontroverzní. Zejména z pohledu, zda může starosta jedné obce "něco nařizovat" starostovi druhé obce a také, zda může "nabádat" někoho z pozice samosprávy, aby "něco nepodepisoval". Zvláště, pokud se jedná o petici.

Především samospráva dle definice je: "způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“," uvádí např. Wikipedia.

Obce s rozšířenou působností vykonávají zejména následující agendy přenesené státní působnosti: evidence obyvatel, vydávání občanských průkazů a pasů atd. Jde tedy zejména o úřední záležitosti.

Jak z dopisu Ladislava Chlupáče datovaného k 25. dubnu 2019 vyplynulo, starostové o záměru prodeje 100% akcií Nemocnice Litoměřice nebyli dosud informováni. To se má stát až na schůzce starostů na konci května.

Další kontroverzí starosty a senátora je apel na starosty, aby svým podpisem nepodporovali petice vztahující se k Nemocnici Litoměřice.

I starosta je občan a jako občan má svá práva. V České republice je petiční právo garantováno už na ústavní úrovni čl. 18 Listiny základních práv a svobod.

"Petiční právo je zaručeno ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu má každý právo sám nebo s jinými se obracet na státní orgány a orgány územní samosprávy s žádostmi, návrhy a stížnostmi," uvádí Wikipedia. Petice vztahující se k nemocnici je adresována na město Litoměřice.

Právě město Litoměřice je 100% akcionářem (vlastníkem) Nemocnice Litoměřice, která zajišťuje zdravotní a akutní péči pro spádovou oblast Litoměřicka.

O osudu litoměřické nemocnice tak mohou primárně rozhodovat jen volené orgány akciové společnosti, resp. radní města a zastupitelé města Litoměřice.

SOUVISEJÍCÍ: Fakta, nebo fake news? Aneb dojmy a pojmy litoměřické radnice v kauze nemocnice

Kauza nemocnice v Litoměřicích: Prvomájový protest, petici podepsalo přes 6 tisíc. Bude referendum?

Petice proti prodeji nemocnice je na světě. Podepisují ji lidé po celém Litoměřicku

Zaměstnanci nemocnice v Litoměřicích vyzvali k rezignaci vedení

Výzvy k rezignaci, vyhrožování, petice. Možná privatizace nemocnice v Litoměřicích hýbe městem

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Podle Pirátů a Zelených jsou zjištění alarmující

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Už ne pronájem, ale rovnou privatizace...

Hassan Mezian: Pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní a jak hospodaří

Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

Hassan Mezian: Pro Roudnici měla privatizace nemocnice smysl, v Litoměřicích ho nevidím

Hassan Mezian: Nemocnice ohrožují neadekvátní politické zásahy, a to i v Litoměřicích

Fiasko v Litoměřicích. Vedení města v čele s ODS utrpělo s pronájmem nemocnice porážku

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře