Kauza Lužická nemocnice. Pokud město zaplatí milionové dluhy, Krajská zdravotní Rumburk převezme

Lužická nemocncie. Foto: archiv Město Rumburk
Lužická nemocncie. Foto: archiv Město Rumburk

RUMBURK - Pokud bude Lužická nemocnice v Rumburku bez dluhů, převezme ji Krajská zdravotní. Navíc Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zohlední pohraniční působení nemocnice a navýší platby. Tento plán je prý nyní reálnější více než před několika týdny.

Reklama

Tento plán oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), a to po jednání nejen se zástupci Krajské zdravotní, ale i zástupci zdravotních pojišťoven.

Město Rumburk ale musí podle ministra uhradit ztrátu za rok 2018 a schválit smlouvu s Krajskou zdravotní.

Rumburští zastupitelé ale na začátku července 2019 rozhodli tak, že město ztrátu neuhradí - a de facto poslali Lužickou nemocnici do insolvence. Vedení nemocnice tvrdí, že má na výplaty jen 60 procent z celkové částky.

Podle starosty města, pod kterou nemocnice patří, Lumíra Kuse (ANO) má radnice peníze na úhradu loňské ztráty připraveny, avšak potřebuje jasný dokument, tedy návrh smlouvy od Krajské zdravotní.

Ta dosud argumentovala tím, že bez auditu nemůže do rumburské nemocnice vstoupit.

Avšak podle Adama Vojtěcha všechny strany našly společnou řeč a řešení. Cílem je zajistit pro Šluknovský výběžek akutní zdravotní péči.

"Pojišťovny mají jednotný postup, jsou připraveny podepsat nové úhradové dodatky," specifikoval novinku ministr zdravotnictví.

Krajská zdravotní, která je vlastněna Ústeckým krajem, podle ministra představí návrh smlouvy o smlouvě budoucí, kde jasně definuje svůj závazek převzít aktiva nemocnice. Tento návrh bude muset schválit ještě zastupitelstvo města.

Klíčové podle Adama Vojtěcha bude, aby se schválilo zaplacení dluhu za rok 2018, který je zhruba 50 milionů korun. O tom budou rozhodovat zastupitelé města Rumburk.

"My potřebujeme nějaký relevantní dokument, na základě kterého zastupitelstvo rozhodne o úhradě ztráty. Tyhle deklarace přes média nejsou závazné," řekl pro ČTK rumburský starosta Lumír Kus.

Podle starosty dluh Lužické nemocnice narůstá každým dnem.

Na konci května 2019 podle vedení města, na které se odkazuje ČTK, hospodaření podniku Lužická nemocnice a.s. vykazovalo ztrátu dalších bezmála 18 milionů korun a podle informací z insolvenčního rejstříku Lužická nemocnice dluží také více než 37 milionů korun bankám, pojišťovnám a dodavatelům.

Nemocnice je v insolvenci od poloviny července 2019.

"Pokud všechno půjde optimálně, tak se domnívám, že by to mohlo být na konci září, října,“ uvedl podle Českého rozhlasu Sever k možnému termínu převzetí Lužické nemocnice Krajskou zdravotní ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

SOUVISEJÍCÍ:  Zamíří rumburská nemocnice do insolvence? Padlo trestní oznámení na kraj i pojišťovnu

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře