Kauza lithium: Richard Brabec je neschopný ministr, tvrdí Milan Chovanec

Richard Brabec na archivním snímku. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Richard Brabec na archivním snímku. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

PRAHA - Lídr kandidátky v Ústeckém kraji za ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec je zřejmě neschopný ministr. Tvrdí to ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Reklama

Důvodem slovní rozepře je kauza těžby lithia v Krušných horách v oblasti Cínovce na Teplicku.

Rozbuškou sporu mezi ANO, ČSSD a dalšími stranami pár dní před parlamentními volbami se stalo podepsání memoranda o spolupráci s australskou firmou European Metals Holdings Ltd., která ovládá českou firmu Geomet. Ta má průzkumné vrty v oblasti Cínovce.

Memorandum za český stát v Ústí nad Labem podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). To ale rozzuřilo předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a ministra životního prostředí Richarda Brabce.

"Je to od ČSSD pokus o krádež za bílého dne,” uvedl v reakci na svém Facebooku Andrej Babiš, podle něhož memorandum „dalo firmě těžbu lithia v hodnotě dvou biliónů korun.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu žádný problém kolem lithia nezavinilo. Napravuje jen škody, které ministr životního prostředí za hnutí ANO Richard Brabec napáchal," uvedl v reakci ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

"Obviňováním ČSSD a ministra Havlíčka se pouze snaží vyvolat umělou kauzu, která má všechny jeho maléry zakrýt. Je smutné, že do toho tahá zájmy České republiky," uvedl dále Chovanec.

Podle ČSSD v celém příběhu od počátku hraje zásadní roli ministerstvo životního prostředí, které od roku 2014 řídí ministr Brabec za hnutí ANO. "Průzkumná povolení vydává ze zákona MŽP a pan Brabec, MPO žádná povolení nevydává," popsal Chovanec.

Podle ministra vnitra MŽP a Richard Brabec mohlo celý proces těžby zastavit.

"Zřejmě v důsledku neschopnosti vlastního ministra Brabce, který dopustil, aby těžba lithia mohla pokračovat, se pan Babiš snaží těsně před volbami hodit pochybení vlastního ministra na ČSSD. Hnutí ANO šíří kolem těžby lithia spoustu lží a polopravd, proto považujeme za důležití probrat celou věc na parlamentní půdě," dodal místopředseda soc. dem.

Reakce Richarda Brabce nenechala na sebe dlouho čekat.

"ČSSD se marně snaží různými vytáčkami hájit nepochopitelný krok ministra Havlíčka dva týdny před volbami, který nás může hodně stát. Ale ani stokrát opakovaná lež se kvůli tomu nestane pravdou! Za prvé, průzkumná povolení, o kterých hovoří ministr Chovanec, nepodepisuje ministr, ani o nich nikdy nerozhodoval, ani nerozhoduje, ale vydává je v rámci zcela transparentního správního řízení úředník, který je shodou okolností podřízen náměstkovi ministra ŽP nominovanému za sociální demokracii," uvedl ministr životního prostředí.

Politická debata o lithiu se tak přesune na politické kolbiště, kterým bude debata v Senátu.

SOUVISEJÍCÍ: Lithium z Cínovce jako předvolební rozbuška. Přijdou severní Čechy o svůj novodobý poklad?

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře