Kauza hazard: Z výsledků magistrátní skupiny jsem rozpačitý, říká Václav Pištora

Václav Pištora, lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czVáclav Pištora, lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Pracovní skupina, která má na starosti přípravu řešení problematiky heren s automaty na území města Ústí nad Labem, poprvé zasedala. "Nemám z toho, co jsem vyslechl, dobrý pocit," říká pro SeveročeskýDeník.cz Václav Pištora z iniciativy Ústí BEZ hazardu.

Reklama

„Přestože šlo prozatím o úvodní schůzku a další jednání budou následovat, nemám z toho, co jsem vyslechl, dobrý pocit“, uvedl Václav Pištora.

„V pracovní skupině zastupujeme tu část ústecké veřejnosti, která si přeje nulovou toleranci heren s automaty v našem městě a vypadá to, že k tomuto řešení město nepřistoupí. Vystoupením starostů a zástupců všech ústeckých obvodů se táhla dle mého názoru nitka nepochopení jádra problému. Řešili, zda je pobyt v hernách bezpečný a jak herny ovlivňují své nejbližší okolí," popsal jednání Václav Pištora.

"Neuvědomují si, že problém tkví hlavně v tom, že herny v Ústí vůbec existují, a to v přebujelém počtu. Tento počet heren vytváří nové gamblery a gambling má drtivý sociální a ekonomický dopad na obyvatelstvo,“ doplnil Václav Pištora.

„Například Libor Turek z centrálního obvodu nemá problém s téměř 40ti hernami v centru a byl by pouze pro kosmetickou regulaci počtu heren. Pro porovnání - průměrný pražský obvod, který je daleko větší, než-li centrální obvod Ústí, má heren 20. Každý nezávislý adiktolog Vám řekne, že boj s gamblingem lze vést pouze radikálním omezením nabídky a paralelní stavbou sítě pomoci gamblerům. Názor, že si v Ústí nad Labem můžeme nechat bez problémů 100 heren, je tudíž mylný," konstatoval Václav Pištora.

„Největší zklamání jsem ale pocítil z vystoupení obou policejních šéfů, kteří nedoporučili s počtem heren směrem dolů žádným způsobem hýbat, není to dle nich vůbec třeba. Když jsem si toto vyjádření porovnal s články v médiích o přepadeních a přestupcích páchaných v ústeckých hernách, nesouhlasil jsem s ním," řekl Václav Pištora.

Pracovní skupina, která má na starosti přípravu řešení problematiky heren s automaty na území města Ústí nad Labem, byla ustanovena primátorem Vítem Mandíkem. Stalo se tak na základě výsledků hlasování Ústečanů na akci s názvem Fórum zdravého města na konci roku 2013. Občané Ústí si na akci herny a negativní jevy s nimi spojené zvolili problémem číslo jedna, který chtějí řešit, a vybrali si nulovou toleranci heren jako jediný možný postup.

Na úvodní zasedání skupiny dorazili starostové a zástupci čtyř městských obvodů, primátor města Vít Mandík, náměstek primátora Pavel Boček, Václav Pištora a David Daduč z občanské iniciativy Ústí BEZ hazardu a Jakub Michal z Člověk v tísni.

Jednání se účastnili také oba ředitelé městské i státní policie, Pavel Bakule a Vladimír Danyjuk. Za provozovatele heren byl na schůzce Marian Faber, ředitel hazardní společnosti Wekosa, a.s., která má v Ústí nejvíce heren a je známá nedávnou výpovědí všebořické knihovny z nájmu. Doprovázel jej šéf UNASO – Unie herního průmyslu Jan Šnajdr.

 

ČTĚTE: Omezte hazard, žádá nová iniciativa Ústí BEZ hazardu

Václav Pištora z Ústí BEZ hazardu: Chceme nulovou toleranci s hracími automaty

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony


Komentáře