Kauza hazard: Vyhlášku o hernách město Ústí nad Labem připravuje pod vlivem hazardní lobby

Magistrátní skupina v Ústí nad Labem, která má řešit hazard ve městě. Foto: archiv Ústí BEZ hazarduMagistrátní skupina v Ústí nad Labem, která má řešit hazard ve městě. Foto: archiv Ústí BEZ hazardu

Ústí n/L. - Práce na přípravě nové vyhlášky v Ústí nad Labem, která bude upravovat stav heren s automaty ve městě, pokračují. Podklady pro tvorbu vyhlášky připravuje magistrátní skupina hazard, kterou dal dohromady primátor Vít Mandík (ČSSD). Právě výsledek jednání této skupiny a tím i podobu nové vyhlášky se nyní snaží ovlivnit lobby hazardu.

Reklama

Hazardní lobby nasadila svoji hlavní zbraň, soukromou organizaci s názvem Český institut pro výzkum závislostí (CIAR).

"Postup této organizace je ve městech, kde si hazardní firmy chtějí udržet svoje pozice, vždy stejný," říká Václav Pištora z iniciativy Ústí BEZ hazardu. "CIAR předloží zastupitelům a vedení města zmanipulovanou studii, ze které vychází, že herny s automaty vlastně tak škodlivé nejsou."

Na webu CIAR se nově objevila studie, která mapuje dopad tvrdého hazardu v Ústí nad Labem a dále druhý dokument, který doporučuje postup proti hernám ve městě.

"CIAR ve studii lže, co se trestných činů spáchaných v hernách týče, zamlčeli například ozbrojené přepadení herny v ulici Dlouhá ze září roku 2013, kdy lupiči svázali servírku, odnesli si peníze a žena skončila v nemocnici," připomíná Václav Pištora. "Zmanipulována je také kolonka s názvem Počet ambulantních zařízení pro léčbu patologického hráčství, kde je počet těchto zařízení navýšen na 14. Konzultoval jsem tento počet s odborníky z Ústí nad Labem a bylo mi sděleno, že toto číslo je ve skutečnosti daleko nižší."

Nejzávažnější skutečností je ale personální propojení Českého institutu pro výzkum závislostí a hazardní firmy Wekosa, a.s., která v Ústí provozuje nejvíce heren. Bc. Jiří Valeš z CIAR a provozní ředitel Wekosa, a.s., Marian Faber, spolu napůl provozují firmu BASICCOM s.r.o.

"Představitel organizace, která má nezávisle dopad hazardu v Ústí posoudit, podniká s ředitelem firmy, která ve městě provozuje největší počet VLT automat," říká Václav Pištora.

"Připadám si jako Alenka v říši divů, průběh magistrátní skupiny hazard označuji za zmanipulovaný, za současné situace nejsem rozhodnut v ní pokračovat a vyzývám všechny ústečany, aby nám podepsali naši petici za vyvolání referenda o nulové toleranci heren v Ústí nad Labem, protože referendum považuji za jedinou transparentní cestu," konstatuje lídr ústecké iniciativy Ústí BEZ hazardu.

Český institut pro výzkum závislostí je také z jakéhokoli vyjadřování se k nové podobě vyhlášky o automatech v Ústí diskvalifikován faktem, že od hazardní firmy Wekosa, a.s. přijal v minulosti i finanční dar ve výši 1,5 milionu korun. Právě síť heren Wekosa, a.s. ale v Ústí provozuje nejvíce společensky nebezpečných VLT automatů. Informace v minulosti přinesly Hospodářské noviny.

Podle zástupců iniciativy Ústí BEZ hazardu je na základě těchto nově zjištěných skutečností účast Českého institutu pro výzkum závislostí a využívání jím připravených dokumentů při přípravě nové vyhlášky naprosto neakceptovatelná.

"Podle našeho názoru by občané měli o osudu tvrdého hazardu ve městě rozhodnout sami, a sice prostřednictvím referenda," říká zmocněnec petice za vyvolání referenda a předseda sdružení Stop tunelům Jan Kvapil.

"To, že jde naše město provozovatelům heren na ruku, je zřejmé každému, kdo se projde centrem města i po periferii. Z posledního dílu pořadu Reportéři ČT je ovšem zjevné, že v případě Ústí nejde o shodu náhod, ale o svého druhu symbiózu. A toto právě mohou občané v referendu změnit," dodává Jan Kvapil.

ČTĚTE:  Kauza hazard: Z výsledků magistrátní skupiny jsem rozpačitý, říká Václav Pištora

Václav Pištora z Ústí BEZ hazardu: Chceme nulovou toleranci s hracími automaty

-vp-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře