Kauza hazard: Vyhlášku o hernách město Ústí nad Labem připravuje pod vlivem hazardní lobby

Magistrátní skupina v Ústí nad Labem, která má řešit hazard ve městě. Foto: archiv Ústí BEZ hazarduMagistrátní skupina v Ústí nad Labem, která má řešit hazard ve městě. Foto: archiv Ústí BEZ hazardu

Ústí n/L. - Práce na přípravě nové vyhlášky v Ústí nad Labem, která bude upravovat stav heren s automaty ve městě, pokračují. Podklady pro tvorbu vyhlášky připravuje magistrátní skupina hazard, kterou dal dohromady primátor Vít Mandík (ČSSD). Právě výsledek jednání této skupiny a tím i podobu nové vyhlášky se nyní snaží ovlivnit lobby hazardu.

Reklama

Hazardní lobby nasadila svoji hlavní zbraň, soukromou organizaci s názvem Český institut pro výzkum závislostí (CIAR).

"Postup této organizace je ve městech, kde si hazardní firmy chtějí udržet svoje pozice, vždy stejný," říká Václav Pištora z iniciativy Ústí BEZ hazardu. "CIAR předloží zastupitelům a vedení města zmanipulovanou studii, ze které vychází, že herny s automaty vlastně tak škodlivé nejsou."

Na webu CIAR se nově objevila studie, která mapuje dopad tvrdého hazardu v Ústí nad Labem a dále druhý dokument, který doporučuje postup proti hernám ve městě.

"CIAR ve studii lže, co se trestných činů spáchaných v hernách týče, zamlčeli například ozbrojené přepadení herny v ulici Dlouhá ze září roku 2013, kdy lupiči svázali servírku, odnesli si peníze a žena skončila v nemocnici," připomíná Václav Pištora. "Zmanipulována je také kolonka s názvem Počet ambulantních zařízení pro léčbu patologického hráčství, kde je počet těchto zařízení navýšen na 14. Konzultoval jsem tento počet s odborníky z Ústí nad Labem a bylo mi sděleno, že toto číslo je ve skutečnosti daleko nižší."

Nejzávažnější skutečností je ale personální propojení Českého institutu pro výzkum závislostí a hazardní firmy Wekosa, a.s., která v Ústí provozuje nejvíce heren. Bc. Jiří Valeš z CIAR a provozní ředitel Wekosa, a.s., Marian Faber, spolu napůl provozují firmu BASICCOM s.r.o.

"Představitel organizace, která má nezávisle dopad hazardu v Ústí posoudit, podniká s ředitelem firmy, která ve městě provozuje největší počet VLT automat," říká Václav Pištora.

"Připadám si jako Alenka v říši divů, průběh magistrátní skupiny hazard označuji za zmanipulovaný, za současné situace nejsem rozhodnut v ní pokračovat a vyzývám všechny ústečany, aby nám podepsali naši petici za vyvolání referenda o nulové toleranci heren v Ústí nad Labem, protože referendum považuji za jedinou transparentní cestu," konstatuje lídr ústecké iniciativy Ústí BEZ hazardu.

Český institut pro výzkum závislostí je také z jakéhokoli vyjadřování se k nové podobě vyhlášky o automatech v Ústí diskvalifikován faktem, že od hazardní firmy Wekosa, a.s. přijal v minulosti i finanční dar ve výši 1,5 milionu korun. Právě síť heren Wekosa, a.s. ale v Ústí provozuje nejvíce společensky nebezpečných VLT automatů. Informace v minulosti přinesly Hospodářské noviny.

Podle zástupců iniciativy Ústí BEZ hazardu je na základě těchto nově zjištěných skutečností účast Českého institutu pro výzkum závislostí a využívání jím připravených dokumentů při přípravě nové vyhlášky naprosto neakceptovatelná.

"Podle našeho názoru by občané měli o osudu tvrdého hazardu ve městě rozhodnout sami, a sice prostřednictvím referenda," říká zmocněnec petice za vyvolání referenda a předseda sdružení Stop tunelům Jan Kvapil.

"To, že jde naše město provozovatelům heren na ruku, je zřejmé každému, kdo se projde centrem města i po periferii. Z posledního dílu pořadu Reportéři ČT je ovšem zjevné, že v případě Ústí nejde o shodu náhod, ale o svého druhu symbiózu. A toto právě mohou občané v referendu změnit," dodává Jan Kvapil.

ČTĚTE:  Kauza hazard: Z výsledků magistrátní skupiny jsem rozpačitý, říká Václav Pištora

Václav Pištora z Ústí BEZ hazardu: Chceme nulovou toleranci s hracími automaty

-vp-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony


Komentáře