Kauza Collegium Bohemicum: V ohrožení je muzeum i riziko vrácení evropské dotace

Blanka Mouralová. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czBlanka Mouralová. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Spor o 50 milionů korun, které nutně potřebuje od státu vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, může vyústit až v krach česko-německého projektu. Navíc pro město Ústí nad Labem by to znamenalo vrácení až 337 milionů evropské dotace, která byla určena pro rekonstrukci budovy muzea.

Reklama

V Ústí nad Labem doutná problém, který může přerůst až k mezinárodní ostudě. Obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum se dostala do finančních potíží a hrozí riziko, že nedokončí plánovanou rozsáhlou expozici o česko-německých vztazích.

Projekt je přitom kladně vnímán jak v Berlíně, tak ve Vídni. V minulosti o něm při návštěvách Německa a Rakouska hovořili i čeští premiéři jako o pozitivním projektu pro zlepšení vzájemných vztahů.

Také město Ústí nad Labem v roce 2006 vznik projektu podpořilo, neboť si magistrát od muzea slibuje zvýšení turistického ruchu a renomé severočeského krajského města. Navíc expozice Collegium Bohemicum významné zaplňuje část prostor muzea.

K tomu projekt sloužil pro získání evropské dotace. Díky tomu město Ústí nad Labem obdrželo z ROP Severozápad 337 milionů korun na kompletní rekonstrukci historického objektu v centru města.

Chybí financování projektu

Expozice Collegium Bohemicum má být velkolepá, jenže stále čeká na slíbených zhruba 50 milionů ze státního rozpočtu. Tyto peníze ústně deklarovala obecně prospěšné společnosti vláda Petra Nečase. Díky politické krizi se vše ale zastavilo.

"Úředníci to do pádu jeho vlády nestihli zorganizovat a ministr kultury Jiří Balvín bez parlamentní podpory se odmítl formálními náležitostmi zabývat," konstatovala pro Českou pozici ředitelka Collegium Bohemicum Blanka Mouralová.

K tomu chybí komplexnější plán jak instituci dlouhodobě financovat. Město Ústí nad Labem poskytuje ročně dotaci 400 tisíc korun, což je jen zlomek toho, co taková institiuce s ambicemi muzeí jako jsou v Berlíně potřebuje. Instituce hospdaří s ročním rozpočtem zhruba 8 až 12 milionů korun.

Ústí by muselo vrátit eurodotaci

Pokud by projekt nakonec krachl, do velkých potíží by se dostalo i město Ústí nad Labem, kterému budova muzea patří. Na její rekonstrukci město získalo 337 milionů korun z ROP Severozápad. Tuto částku by muselo Ústí nad Labem vracet. Jenže to by nebylo všechno, k tomu by se připočetlo i penále, které může činit až sto procent z této částky.

Podle České pozice tento scénář potvrdil i mluvčí Regionální rady ROP Severozápad Vojtěch Krump.

O riziku hovoří již i radní krajského města. Proto chtějí po obecně prospěšné společnosti vymyslet levnější úspornou variantu, která by byla schopna uspokojit kontrolory.

Nyní je tedy na tahu budoucí ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který ale prý o projektu zatím nemá dostatek informací.

Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum

Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum


Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře