Kauza Činoherní studio: Je to bezcitný krok, soubor se rozpadne, říká Ivan Trojan

Herec Ivan Trojan. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czHerec Ivan Trojan. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Herec Dejvického divadla Ivan Trojan v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz hodnotí a vyjadřuje své pocity k rozhodnutí ústeckého zastupitelstva zrušit Činoherní divadlo. "Byl bych rád, aby ti lidé, kteří se za současným rozhodnutím podepsali, byli veřejnosti připomínáni. Aby bylo zřejmé, kdo to způsobil," říká.

Reklama

Jak kauzu Činoherního studia hodnotíte, co si o tom myslíte?

Je to smutné. Nechápu, jak k něčemu takovému mohlo dojít. Jak se to mohlo stát. Nejsem schopen zjistit a vidět, co zatím rozhodnutím bylo, z čeho pramenilo. Ale aby město takto s Činoherním studiem zamávalo, to je strašná škoda. Jsem zvědav a věřím, že to bude dále dokumentováno, co za tím skutečně je. Jsem zvědavý, co s divadlem dále bude a zda to divadlo bude. Byl bych rád, aby ti lidé, kteří se za současným rozhodnutím podepsali, byli veřejnosti připomínáni. Aby bylo zřejmé, kdo to způsobil.

Je za tím politika, peníze či nějaká osobní msta?

Myslím si, že politika, peníze, osobní rovina. To jsou faktory, které jsou jistě vzájemně provázány. Myslím si, že v tom budou peníze i osobní msty. To je s politikou provázané. Každopádně vím od ředitelky Dejvického divadla Evy Měřičkové, že argumenty ze strany města byly často lživé nebo polopravdy.

Mohlo by se něco podbného stát pražskému divadlu?

Mohlo by se to stát, ale většinou vlna odporu, který volal po nějakém rozumném řešení, zvítězila. Proto mě překvapilo, že radní města Ústí nad Labem nerespektovali názory odborníků a lidí, kteří byli s divadlem úzce spjatí nebo lidí, kteří se zajímají o kulturu včetně ministra kultury. Nemyslel jsem si, že se něco takového v dnešní době může stát. Dejvické divadlo se s tím také potýkalo, ale podařilo se to vyřešit. Myslel jsem si, že se to podaří i v Ústí. Je to největší zásek od roku 1989.

Bude se Praha nějak ještě ve prospěch Činoherního studia angažovat?

Myslím si, že jsme udělali, co jsme mohli.

Co říkáte na možnost přestěhování souboru z Ústí nad Labem do Teplic?

Klidně by tam divadlo mohlo fungovat. Ale pokud vím, tak teplický primátor Jaroslav Kubera říkal, že by se tamní protory mohly dát divadlu k dispozici za rok, rok a půl. Tuto dobu čekání ale soubor ve stávajícím složení nemůže vydržet. Myslím si, že se soubor rozpadne.

Je tedy soubor to, co dělá divadlo divadlem?

Divadlo tvoří soubor, dělají to lidé. Samozřejmě existuje magie prostoru. Dejvické divadlo ho má, má ho i Činoherní studio. Ale to divadlo dělají ti lidé. Nejen herci, i lidé, kteří pracují v zázemí. Zrovna v Činoherním studiu to vždy fungovalo. Ať to byli technici nebo osvětlovači. Ti s tím divadlem žili. Vzpomínám si, když jsem byl v Realistickém divadle, tak Jan Hrušínský říkal, že osvětlovači, technici a herci si vzájemně radili. Tenhle duch přetrvával a byl pořád. To, co se v Ústí stalo, je to bezcitný krok (ze strany města). Není tam soucítění.

ČTĚTE: V Ústí protestovali proti konci Činoheráku. Kubera nabídl, ať se herci přesunou do Teplic

Ústečtí zastupitelé zařízli Činoherní studio. Zrušili o.p.s, chtějí příspěvkovou organizaci

-pt-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře